MIELIPIDE
Kalluppikatti008
3419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
että, ei se ammatillinen tutkinto yksin työpaikkaa tuo jos työkokemus on lähes 0 vaan täytyy olla myös työkokemusta alalta. Et jos vaikka työvoimakoulutuksena suorittaa vaikka laikkarin niin ei se välttämättä takaa sisänällään hyvää paikkaa pitää olla myös oikea asenne työntekoon sekä työkokemusta. Tällä alalla ei pärjää sellaset jotka pienistä sanomisista tai suunsoitoista pelästyy koska sellasiin törmää täytyy siis olla sitä oikeaa asennettakin.
Tarvitaan molempia tutkintoa ja työkokemusta.
Sitten oli yksi tapaus joka haukkui kaikkien niiden siivoustyötavat jolla ei ollut tutkintoa, vaikka itsellä vielä opiskelut kesken eikä sitä edeltävältä ajalta työkokemusta kuin kesätyön verran, ei se sekään ole oikea ratkaisu.
Joskus se menee niiin, että jotkut vanhat konkarit ovat osaavinaan kaiken tyyliin: vain väljällä vedellä pesemällä tulee puhdasta.
Tyrmätään vettä säästävät ja ihmistä säästävät menetelmät kättelyssä. Ei haluta oppia uusia, keventäviä menetelmiä.
Että kannatan lämpimästi koulutusta alalle aikovalle. Siivotessa pitää kuitenkin osata käyttää oikeaa ainetta oikeaan paikkaan ettei tule kalliita vahinkoja. Pitää myös osata käyttää omaa kehoaan kevyesti ettei siinäkään tule lopulta kivuliaita eläkepäiviä.
Siivoustyö on ammatti siinä missä muutkin ammatit, joten kyllä kannattaa hankkia tutkinto. Materiaalit, aineet ja koneet muuttuvat nykyisin niin kovaa tahtia, että kun on teoriakoulutus taustalla, niin on helppo sitten soveltaa.
Aina löytyy niitä, jotka ei arvosta koulutusta, mutta ei nykyisin äiti ja ämpäri linjalla pärjää!