Pelkoa

Olen 42-vuotias, aikuisopiskelija siis, haluaisin jatkaa kesken jääneitä markkinoinnin yo-merkonomi opintojani. Jännittää vaan niin perkuleesti mennä taas luokkatilanteeseen. Periaatteessa opiskelu on ihan kiva asia. Pelkään, että mokaan itseni, kaikki tuijottaa ym.
Miten pääsisin tästä alkujännityksestä. Kyllähän se sitten sujuu, kun vaan uskaltaisi alkuun päästä. Aika kuluu, ja mä vaan jahkailen. Onko kellään apuja tähän tilanteeseen tai samanlaisia kokemuksia? Help!
2285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Älä suotta jännitä. Aina koulun alettua luokka on täynnä ihan vieraita ihmisiä, mutta kohta heihin tutustuu ja heistä tulee ystäviä. Pitää vaan uskaltaa mennä mukaan, eikä jäädä omiin oloihinsa ihmettelemään. Tiedän mistä puhun, sillä syksyllä aloitin opiskelun aikuisiällä ja suurin osa opiskelutovereistani on nuoria. Hyvin ollaan tultu juttuun ja meillä on tosi hauskaa.

Epäonnistumista ei kannata pelätä, joskus kuulin esiintymistaitoa opettavalta henkilöltä neuvon, että ei tarvitse yrittää olla aina maailman paras tai loistavin esiintyjä. Riittää että olet vain oma itsesi, siinä sinä olet maailman paras! Minä olen ollut aikaisemmin hirveä jännittäjä, samanlainen kuin sinäkin. Mokia ei kannata pelätä, niitä tulee kaikille aivan varmasti. Ne vain pitää ottaa huumorilla, sillä kun niille osaa itse nauraa, niin muutkin nauravat ja samantien unohtavat. Ajattelevat vaan että siinäpä oli hauska ja huumorintajuinen tyyppi. :)

Äänestä
  • Hei "aikuinen nainen mä oon",

    kiitos vastauksesta! Omaan napaan tuijottelu pois
    ja mukaan vaan! Yritän olla tänä iltana "rentsi",
    ja meen enkun tunnille.

    Mukavaa talven jatkoa,
    t. Lisbeth

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lisbeth kirjoitti:

Olen 42-vuotias, aikuisopiskelija siis, haluaisin jatkaa kesken jääneitä markkinoinnin yo-merkonomi opintojani. Jännittää vaan niin perkuleesti mennä taas luokkatilanteeseen. Periaatteessa opiskelu on ihan kiva asia. Pelkään, että mokaan itseni, kaikki tuijottaa ym.
Miten pääsisin tästä alkujännityksestä. Kyllähän se sitten sujuu, kun vaan uskaltaisi alkuun päästä. Aika kuluu, ja mä vaan jahkailen. Onko kellään apuja tähän tilanteeseen tai samanlaisia kokemuksia? Help!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu