Uhrit 1918

Miten_mahdollista

..., että tälläista yksipuolista propagandaa yle laittaa katseltavaksi.

Dokumenttia katsellessa tulee väistämättä sellainen kuva, että punaiset olivat täysin syyttömiä uhreja 1918.

Mannerheim tämän mukaan oli aloittanut vapaussodan vallatakseen Pietarin.

7

1299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinpä niin

      Joo samaa mieltä. Tän tekijä taitaa olla melkoinen punikki. Kyllä ne punaiset osasivat myös teloittaa.

    • unohtamista faktoista

      1917:
      Stalin ja Lenin kävivät yllyttämässä punaisia kapinaan
      Ensimmäiset valkoisten siviilien surmat, lakkoja
      1918:
      Vallankumoushallituksen ilmoitus vallankumouksesta
      Lisää valkoisten siviilien surmia, myös alle 18v.
      Neuvosto-Venäjän ja punaisten toimesta tehty Suomen Pankin kultavarantojen ryöstö
      Neuvosto-joukot auttoivat valllankaappauksessa, josta johtuen maanpetos => valtiopetos
      Valtiopetoksesta oli 1918 voimassa kuolemantuomio, eli (lain mukaan laittomia) erillisoikeusituimia ei olisi tarvittu
      1918 oli Suomessa nälkävuosi (ns. hallakesä) ja Espanjan-tauti rantautui Suomeen. Vankileirikuolemia voi selittää myös tästä perspektiivistä. Esimerkiksi Inarissa siviilien kuolleisuusaste oli yli 10%. Miten sitten vankileirillä, käytännössä taivasalla?

      • sdp:n johtajat

        pakenivat Neuvosto-Venäjälle tarkoituksenaan aloittaa uusi työväen vallankumous. Bolshevikit pitivät Suomen kultavarannon ja pistivät pari ahkerinta valittajaa vankileirille, niin jäi toteutumatta.


      • Sinulla on mennyt valtiopetos ja maanpetos sekaisin. Valtiopetos tarkoittaa vallankaappausyritystä ja maanpetos on vihollisen auttaminen sodan aikana. Ulkomaisen käyttö apuna ei tee asiasta maanpetosta.


      • Iivan
        okaro kirjoitti:

        Sinulla on mennyt valtiopetos ja maanpetos sekaisin. Valtiopetos tarkoittaa vallankaappausyritystä ja maanpetos on vihollisen auttaminen sodan aikana. Ulkomaisen käyttö apuna ei tee asiasta maanpetosta.

        myös maanpetos. Kapinan suunnittelu, aseistus ja rahoitus, tapahtui Venäjältä käsin. Lopulta kapinan rauhakin tehtiin Venäjän kanssa (Tarton rauha). Vuosina 37-38 venäläiset tappoivat 10 000 Venäjälle paennutta punikkia, syy, tulevan Talvisodan ajaksi ei haluttu epäluotettavaa ainesta lähelle Suomen rajaa.


    • T.A.P.

      Valitettavasti asialliset ja vähemmän asialliset dokumentit tulevat YLE:n kanavilta. Eli jos haluaa asiaohjelmia seurata, niin YLE:ä valikoiden...

      • Iivan

        osa YLEn toimittajista (stallarit) ansaitsisivat lopputilin. Jungner ei ole osoittanut johtajuutta, vaikka hyvä tyyppi muuten onkin. Siksi lopputili!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      174
      2047
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      85
      1489
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1414
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      12
      1172
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      40
      1066
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      993
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      42
      908
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      96
      854
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      815
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      775
    Aihe