Hei! Omistan 4 vuotiaan uros saksanpaimenkoiran. Muutin pois kotonta ja jätin koirani vanhemmille maaseudulle, missä sillä on paremmat oltavat kuin kaupungissa. On ilmennyt jo jonkin aikaa alavatsan seudulla karvan lähtöä ja ihosta on tullut ryppyinen ja harmaa. Tiedän että on vietävä lääkärille, mutta se tulee kalliiksi ja vanhemmilla ei ole siihen varaa kuin myös minullakaan! Ja mitä enemmän pitkittää,niin pahemmaksi käy! Mutta kun lääkärillä käynti ei ole ilmaista... Edellinen koira oli muuten sama rotu, mutta pitkäkarvainen ja sille tuli paha ihotauti ja jouduttiin lopettamaan. En haluaisi nähdä saman toistuvan. Eli miten hoidat koiran kun rahasta ei ole tietoakaan ja täytyisi kiireen vilkkaa viedä lääkärille?? Ei autoa ja matkaa 12km...Apua!
ihottuma
nita
82561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ensinnäkin; miksi hankkia eläimiä jos niihin ei ole varaa..? ARGH!
Eikä ne työpaikatkaan ikuisia! Kaikki se muuttuu elämän aikana. Ei kai eläintä HANKITA jollei ole vara elättää.
Tarkoitin myös sitä että kun harkitaan eläimen hankkimista ja sellainen hankitaan niin pitäisi olla ylimääräistä rahaa jemmassa juuri tuollaisia tilanteita varten.
Minun koirani sairastaa epilepsiaa, käytin sen eläinlääkärillä veri ja virtsakokeissa pariin kertaan ja eläinlääkäri aloitti lääkityksen (ei ole mitään halpaa touhua) Mutta me oltiinkin laitettu rahaa jemmaan hätätapauksia varten..
Miten sitten koirasi rokotukset? Nekin maksaa. Mielestäni kannattaisi lainata vaikka kaverilta rahaa ja viedä koira ell, joka voisi tutkia ettei ihottuma ole vakavaa..
Miksi jouduitte lopettamaan edellisen koiran ihottuman takia? eikö ollut varaa lääkkeisiin..?
Anna koiralle eri ruokaa.Esim. perunaa ja kalaa ja jos ihottuma lähtee voi antaa yksi ruokalali lisää.Vältä viljatuotteita .
Pyri etsimään syy ongelmaan. Jos syötte teollista koiran ruokaa, vaihtakaa esim. riisiin ja jauhelihaan. Edellinen kirjoittaja puhui samasta asiasta. Taisi mainita perunan ja kalan? Itse en ensimmäisenä aloittaisi välttämättä perunasta, koska sulaa joillakin (huom. ei kaikilla) huonosti. Jos oireet katoavat, lisätkää ruokaan yksi uusi ainesosa ja odottakaa vaikutusta noin. 2 viikkoa. Tämän jälkeen voi taas lisätä yhden uuden ainesosan ja vartoa pari viikkoa jne.
Jos koira regoi johonkin ainesosaan-> boikottiin, syötte vain "oireettomia" ruokia. Ellei ihottuma laannu ensimmäistä ruokaa kokeiltaessa, voi vielä kerran vaihtaa toiseen, ellei kutina ylly vallan pahaksi, mutta viimeistään sitten on otettava yhteys el.lääkäriin.
Ihottuma voi johtua myös muusta kuin (ruoka-aine)allergiasta. Myös stressiä aiheuttavat elämänmuutokset voivat saada koiran reagoimaan ihollaan. Voiko kutina olla yhteydessä esim. sinun muuttoosi?
Muistathan että, mitä pidemmäksi sairaus venyy, sitä kalliimmksi se tulee. Ei se yksi eläinlääkärissä käynti kenekään maailmaa kaada, varsinkaan jos käy kunnanel.lääkärillä (ei klinikkamaksua). Ne rahat säästää vaikka ruuasta, elätte kaurapuurolla tarvittaessa pari viikkoa.
Ja 12 kilsaa kulkee koiran kanssa ulkoillen, kun valitsee ajankohdan tarkkaan (...ei kuumimpaan aikaan päivällä) ja varaa juotavaa molemmille. Tai sitten pyydätte tutulta/naapurilta apua kyyditykseen. Ei se tuollaiseen voi kaatua. Tsemppiä vaan ja töpinäksi siellä =)
Kiitti!
Itselläni on kaksi kiinanharjakoiraa, joiden iho villiintyy kukkimaan lähes kaikista teollisista koiranruuista. Ovat ilmeisesti allergisia jollekin säilöntäaineelle tms.... Jotkut kuivapapanat menevät. Perunoita tai makaronia ei myöskään voi antaa YHTÄÄN: seurauksena on aina oksentelua.
Ainoa vaihtoehto on siis tehdä ruuat
itse. Tätä kannattaisi Nitankin ainakin kokeilla... Netistä saa oikein reseptejäkin esim. hakusanalla "Yrjölän puuro".
Ihottumia ovat aika hyvin hillinneet apteekista saatavat voiteet Helosan ja Tummeli. Erityisen hyvin tehoaa Natusan Sinkkivoide, oikeastaan vauvojen vaippaihottumaan tarkoitettu.
Ihottumat voivat johtua monesta syystä, esim.:
ruoka aineallergiasta, bakteeri tai
sienitartunnasta, syyhypunkeista tai hormoni häiriöstä. Syy on pyrittävä
selvittämään esim. ihosta otetulla raapenäytteellä, allergiatesteillä tai
ruoka valion muuttamisella. Ihottuman hoidossa saatetaan joutua kokeilemaan
useita eri hoito vaihtoehtoja että hyvä ja tehokas hoito löytyy. Tämä vie tietysti sitä rahaa. :( valitettavasti.