Pistäkäähän tulemaan kuumia vinkkejä:
- Minne muualle mennä kuin joka kerta koluttaviin palatseihin? Jotain natiivia ja erikoista pliis.
- Vinkkejä paikallisten suosimista edullisista ruokapaikoista pliis.
- Kaupungin parhaat jatsi-klubit?
T. [email protected]
- Minne muualle mennä kuin joka kerta koluttaviin palatseihin? Jotain natiivia ja erikoista pliis.
- Vinkkejä paikallisten suosimista edullisista ruokapaikoista pliis.
- Kaupungin parhaat jatsi-klubit?
T. [email protected]
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onko esikaupunkien palatsi- ja puistoalueet jo tuttuja? Tällä ilmalla kaikki pietarilaisetkin ovat tosin siellä... Hyppäät vaan paikallisjunaan ja seikkailemaan. Toinen vaihtoehto on kaikki vähemmän tunnetut museot, esim. Merimuseo, Vallankumouksen museo, Votkamuseo ja näitähän riittää. Pitäisi olla vähän viileämpää kuin ulkona.
Paikallisten suosimia ruokapaikkoja löytyy sivukaduilta, älä anna ulkonäön hämätä, pieni kafe-kyltti riittää usein kertomaan että ruokaa saa. Venäläistä perusruokaa kylläkin.
Jazzklubeista JFC lienee suosituin ainakin suomalaisten keskuudessa.
Venäjäksihän löytyy vaikka mitä webbisivuja kaupungista (www.rambler.ru on hakukoneena ok), mutta englanniksi alkuun auttaa esim. tämä: http://www.sptimes.ru/ Suomeksi kannattaa tsekata Suomi-Venäjä -seuran sivut:http://www.venajaseura.com/
Tattista vaan, kyllähän se on tuhansien mahdollisuuksien kaupunki tuo Pietari. Täytyy pitää vain pää kylmänä ja kierrellä. En ole varmastikaan käynyt edes lähellekään kaikissa palatseissa ym. mutta suunnitelmissa on jonkinlaista kevyempää välipalaa noista vakiokohteista. Noi venäjän kieliset hakukoneet on sinänsä ihan jees, ainoa haittapuoli on kyrillisten aakkosten kirjoittaminen skandi-näppiksellä: turhauttavan hidasta.
Anoppini on töissä kuppilassa aivan Pietarin keskustassa Kazanin tuomio kirkon takana, ts Dom Knikalta noin 200 m, siellä saa edullista ruokaa, silloin kun isäntä raskii ostaa raaka-aineita... Multa löytyy tosi selkee itse tehty kartta sinne voin laittaa meilinä halukkaille.
Soilla kulmilla on myös todella edullinen 24 h kuppila Kanal Kripodejan varrella Veri kirkkoon päin, todella edullinen kun ottaa huomioon paikan, yhden suurimman turistirysän vieressä, voin laittaa valokuvan menusta ja sijainnista, matkaa Dom knikilta jälleen n 300 m.
DLT tavarataloa Nevskiltä päin lähestyessä on todella hyvä sikäläinen ”arnolds”, missä saa puuteri sokeroituja munkkeja ja imelää maito kahvia, paikan tunnistaa kahvikuppi logosta oven yläpuolella ja siitä hampaattomasta mummosta joka on jo ainakin viisi vuotta huutanut siinä, että ”karätsii piskii ii kofee…”
Oletkin jo varmaan kävellyt Nevskin( uuden ja vanhan)päästä, päähän, siellä vanhan Nevskin päässä missä Hotelli Moskova on on sillan alla tosi miesten kuorma-autojen varaosakauppa, suosittelen lämpimästi, samalla voit käydä piipahtamassa katsomassa Dostojevskin hautaa niin tulee kultuuriakin harrastettua.
Sit voisit tallustella Moskovskii Prospehtin alkaen Zsennaja Plosaldilta päätuen Lenigradin piirityksen muistomerkille, joka jostakin syystä tekee jopa minuun vaikutuksen, piirityksen kiristyksen aistii rinnassa..
Sit voisit teputella Bolsoi prospektit läpi petrokraskajalla ja Vasilin saarella. Varsin Petrosraskaja on täynnä pieniä kuppiloita ja todella hyviä sellasia.
Vietän näin kesäisin paljon aikaa Pietarissa, lomatkin pidän vasta elokuussa, joten jos kiinnostaa ”paikallinen opas, laita yhteystiedot
Ogromnoe spasibo!
Jos vain viitsit niin pistä ihmeessä tulemaan tuo kartta kuppilasta jossa sukulaisesi on töissä. Käymme täyttämässä vatsamme ja lasimme siellä.
Ottaisin mielelläni vastaa informaatiota myös tuosta 24 h paikasta Kanal Kripodejan varrella.
Osoitteeni on [email protected].
Nuo muut vinkit maistuivat nekin juuri mukavan erilaisilta. Kiitos niistäkin.
Minun täytyy kysellä hieman muulta matkaseurueelta tuosta opastarjouksesta. Palataan asiaan.
Terveisin,
[email protected]
Eniten paikallista tunnelmaa löytyy metroasemien ulkopuolelta. Baltika9- pullo käteen, kiparilta kissakebab (joku schawerma tai jtn.) sit vaan kaiteelle istumaan ja katselemaan ihmisiä. Pari päivää kuluu komeesti hyvällä säällä.
No suoraansanottuna aika kapeeksi jää paikallinen tunnelma jos hengailee metroasemien ulkopuolella. Tietenkin se voi tarjota mahdollisuuden tehdä lähempää tuttavuutta miliisien kanssa ja onhan toki Suomen passin esittäminen ulkomailla aina ihan mukavaa. Niin ja röökiäkin voi tieteskii joutua "ampumaan".
Mainitsit "schawerman". Joku pikasafka se on mutta minkälainen?
Kannataa valita joku vähän pienempi metropysäkki. Kyllä sielläkin niin paljon erilaisia ihmisiä pyörii, että aika kuluu mukavasti. Miliisit vaan naureskelee Suomen passille. Pääsee hyvin yhteisymmärrykseen kun kumpikaan ei puhu toistensa kieltä ja englanti on täysin poissuljettu vaihtoehto kuten muutenkin Pietarissa.
Schawerma on tuollainen pitaleipä jonka sisällä on kanaa ja salaattia. Ei aivan vähärasvaista, mutta älyttömän hyvää ja halpaa hiukopalaa.
Yöllä kannattaa käydä katsomassa nevan siltojen nousua. Komee näky.
Extreme henkeen matkailevalle suosittelen metroajelua summassa eli valkkaa jonkun linjan ja täräyttää esim 11 pysäkkiä johonkin suuntaan, kömpii maan pinnalle ja yrittää kartasta arvata missä on.
Rautatiemuseo on ihan mielenkiintoinen paikka tekniikasta kiinostuneille. Sisällä paljon pienoismalleja ja rautatiesälää ja historiallista tietoutta. Kannattaa kysyä kuka keksi höyrykoneen..
Jokiristeily vois olla aurinkoisena päivänä kanssa ihan mukavaa.
Petterin ja Paulin linnake kuuluu varmaan myös turistikierroksiin.
passia ei kannata pitää mukana,miliisit voivat takavarikoida ja pyytä vähän rahaa palautuksesta!kokemusta venäjällä 17v
vähän kieli poskessa kirjoitettu tuo passi juttu..
Kyllähän siinä on jännät paikat aina kun joutuu miliisin kanssa tekemisiin oli sitten passi mukana tai ei...
Tähän menessä mystisin fiilis tuli pari viikkoa sitten Jimi Tenorin keikalla, Stereoleto(www.stereoleto.spb.ru) nimisellä "klubilla".
Paikka on nuorten palatsi Fontankan varrella. Tarkkaa osoitetta en nyt tähän hätään muista.
Ensinnäkin Tenori oli vedossa, mutta vielä suuremman vaikutuksen teki paikka itsessään. Vanhaan puutarhaan oli luotu upea tunnelma lyhtyjen ja erilaisten valoratkaisujen avulla. Keikat alkavat vasta klo 23.00, joten pimeys senkun lisää tunnelmaa. Eipä pysty tarkkaan kuvailemaan, vaan kannattaa käydä itse tsekkaamassa. Liput ovat kalliit paikalliseen hintatasoon nähden (400rbl), mutta nautintoa saakin sitten joka ruplan edestä ja bailata voi aamukuuteen asti.
Lippuja voi lunastaa Titanik nimisistä levykaupoista ympäri kaupunkia. Klubeja on joka lauantai 9.8. asti, joten vielä ehtii.
JFC tosiaankin on hyvä mesta Jazzin ystäville. Itse olen melko vihreä jazzin kuuntelija, mutta olen nauttinut kaikista JFC:n esityksistä vanhoista klassikoista venäläiseen avantgarde jazziin. Myös Jazz philharmonic on mielenkiintoine paikka, koska se on tehty vanhaan teatteriin ja sieltä löytyy jopa pienen pieni Pietarilaisen Jazzin museo.
Siinä hieman musavinkkejä. Tervetuloa Pietariin.