Minulla on työharjottelu menossa ja olen nyt kolmatta päivää poissa kuumeen ja vatsataudin vuoksi.
Ennen ei ole pitänyt hankkia lääkärintodistusta poissaolosta, mutta nyt opettaja käski hankkia.
Miten mahdollista hankkia nyt kun on jo terve?
Ennen ei ole pitänyt hankkia lääkärintodistusta poissaolosta, mutta nyt opettaja käski hankkia.
Miten mahdollista hankkia nyt kun on jo terve?
Vastaukset 9
Vanhimmat
ei sun mitää lääkärintodistusta tarvi hankkia, soitat vaan työnantajalle että oot kipee ni kyllä se ymmärtää.. iteki oon nyt tetissä :D
samaa mieltä ja soitin sillo ku sairastuin, että oon nyt tässä kipeenä et tuun luultavasti torstaina, et joo. soitin työpaikalle ni ohjaaja sano että opettaja pyytää lääkärintodistusta, mut paha nyt hankkia!
Miksi et kysy suoraan opettajaltasi, tarvitsetko todistusta? Selvitä poissaolot opettajan kanssa ja setvi, korvaavat työt joita teet poissaolosi korvaamiseksi. Ihmettelen kovasti opettajaasi, jos todistuksen vaatii.
Millainenkohan ohjaaja sinulla oikein on? Ei meillä ole mitään sairaslomatodistuksia opiskelijoilta töissä vaadittu. He setvivät opettajan kanssa, me arvioimme, pääseekö käytännöstä läpi.
siis ohjaaja ilmoitti että tarvii, koska opettaja sen haluaa..
ja soitin opettajalle ni kuulemma on siitä kerrottu, et sama pätee koulussaki..
ihme vaan että se nyt vasta on tullu ilmi, eikä muilta edes kysytä todistusta.
Meillä ainakin työssä jos on paljon poissaoloja, työnantajalla on oikeus vaatia jatkossa lääkärintodistus joka ainoasta poissaolosta.
Ei saa kirjoittaa SVA-lääkärintodistusta jälkikäteen.
Minkä takia opiskelijan pitää hankkia lääkärintodistus?Eihän hänelle makseta edes palkaa,eli siis hän ei ole oikea työntekijä! Meillä ainakin hajoittelusta poissa oleet tunnit tulee korvata,mitään lääkärintodistuksia ei tarvita.
tulee vain korvata eli oli lääkärintodistus tai ei, niin silti korvaamaan joutuu.
Opiskelen sairaanhoitajaksi ja meidän koulussa ei kelpaa edes SVA todistus jos on ollut poissa luennoista tai työharjoittelussa. Jos on käynyt vääntämässä polvensa ja on leikattu niin ei ole tarpeeksi hyvä syy olla pois tentistä...