Nyt kertokaa hyvät ihmiset miten sulupolvi määritellään ja miten monta sukupolvea voi olla yhtäaikaa elossa? Onko jokaisella perheellä ja kansalla ajallisesti erimittainen sukupolvi määrittely?
Sukupolvi?
äijäpolo
18545
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sukupolvi suoraan alenevassa polvessa eli siis äiti isä tai lapsi.. jos olet itse äiti ja vaarisi tai mummosi jompikumpi vanhemmistasi on elossa on teitä siis neljä sukupolvea
Siis yksi sukupolvi = äiti tai isä lapsi
Mummo/vaari,heidän lapsensa lapsenlapsensa lapsenlapsenlapsensa= neljä sukupolvea
Riittää että vanhemmista jompikumpi on elossa joka sukupolvessa,tietenkin lapsien pitää olla biologisia
väittää että sukupolvi on 20-25 vuotta, toiset, että se on maksimissaan 40-vuotta ja jotkut puhuvat sukupolven aktiivi-iästä. Mikä on se oikein ja kaikille yhteisin? Voihan olla että lapset syntyvät vasta nelikymppiselle pariskunnalle tai kahden eri sukupolven edutajaa (ei sukulaisia keskenään) on keskenään naimisissa ja saavat yhden lapsen-
Sukupolvi on geeneistä kiinni,ei iästä,toiset saavat lapsia vanhempina
50 palstalaisissakin on monen eri sukupolven edustajia. Kuitenkin meidät luokitellaan samaan ikähaarukkaan.
mahtuu n. 4 sukupolvea.
saadun kokemuksen mukaan vuosisataan mahtuu keskimäärin kolme sukupolvea, ei neljää kuin poikkeustapauksissa.
Jos monet savat lapsia nuorina voi olla viiskin:)
meillä 5 sukupolvea samaan aikaan elossa. Vanhin yli satavuotias.
elävät vanhoiksi
myös on. Vanhin heistä 82v.
Lapsia tulee pelkällä katsella. Kait..;)
vastauksena mikä, kun eno on 5 vuotta nuorempi kuin siskonpoika? Vai onko sukupolvi vain alenevaa polvea?
Onko kantavanhempien lasten sukupolvet eri ikäisiä eivätkä verrattavissa toisiinsa?
Mikä ero on ikäluokalla ja sukupolvella?
oli sisko ja siskontyttö samalla luokalla.
-olen itse 54v
-tyttäreni 36v
-tytärenpoika 18v ja
pojalla tyttö 5kk,
olemme neljässä polvessa
- et näin se jakautuu, olemme nuoria kaikki. :)
69 ja sun mummo joka vois olla 84! Ihan olis mahdollista!
ikäeroa kuitenki väliin.
Äitini olisi silloin 72v ja mummo 90v.
samaan aikaan elossa taitaa olla vaikea ylittää Suomessa. Täti puskastakin voisi onnistua ihan hyvin, jos 18 vuoden väli toteutuisi ja täti eläisi 108-vuotiaaksi. Miltä kuulostaisi?
Nuorin tapaamani isoäiti oli 32-vuotias ja tyttärensä äidiksi tullessaan 16-vuotias. Siinä suvussa tuohon seitsemään ehtisi jo 96-vuotiaana, eli 0-16-32-48-54-70-96.
Joissain suvuissa kuljetaan toiseen suuntaan ja äidit alkavat lähestyä tai jopa ylittää 40. syntymäpäivänsä ennen äidiksi ryhtymistään. Toinen voi olla iso-iso-isoäiti 54-vuotiaana ja joku voi yrittää ryhtyä hankkimaan 50-vuotiaana keinohedelmöityksellä esikoista. (Tiedän yhden sinkun suomalaisnaisen USA:ssa onnistuneen.) Elämme mielenkiintoista aikaa.;))
ei ole geeniperimää tuommoiseen ikään, 108v.