Yhdessä sovittu

Eilisestä digi-illasta:

"Kun siellä on kaikki viisaat koolla, niin kertokaa perustelu sille, miksi analogilähetykset pitikään lopettaa kaapeliverkossa."

Toimitujohtaja Johan Flykt Tampereen tietoverkosta:

"Niin tää digihanke on tällainen kansallinen hanke joka on ollut käynnissä jo monta vuotta johon kaikki alan toimijat ovat silloin jo hyvin pitkälle sitoutuneet ja viime kädessähän tietysti voi sanoa, että tää on televisioyhtiöiden niinku linjaus että kaapelioperaattorihan on operaattori, joka sitte välittää signaalit ja se perustuu sopimuksiin televisioyhtiöiden kanssa ja nyt tässä ollaan tilanteessa jossa ollaan yhdessä sovittu että että analogiset lähetykset päättyisivät silloin viimeistään tai päättyvät silloin ensimmäinen kolmatta 2008."

Siis yhdessä ollaan sovittu, ettei kilpailla toistensa kanssa näkyvyydestä analogisessa kaapelissa. Näin voi käydä vai kartellien luvatussa massa, Suomessa.

7

696

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaapeliyhteydelle

      on jo hankittu katkaisemme kaapeliyhteyden maaliskuun alusta, säästyy muuten näinkin isossa taloyhtiössä (100 huoneistoa) aika huomattava summa rahaa. Analogipuoli on hoidettu keskitetysti, maksoi alle 5000€ koko homma. Saatavilla olevat laitteet satelliitti ja antenniverkolle ovat myös parempia ja halvempia, signaalikin tuntuu paremmalta ei katko oikeastaan ollenkaan toisin kuin DVB-C lähetys? Helppo ratkaisu, kenenkään ei ole pakko tehdä yhtään mitään!

      • Mahtoivat kaapeliboksin ostaneet olla tyytyväisiä, kun pitää ostaa uusi boksi, etenkin tallentavan kohdalla tämä tulee kalliiksi. Minä lähettäisin tuossa tapauksessa laskun taloyhtiölle.


      • laissa ei ole
        okaro kirjoitti:

        Mahtoivat kaapeliboksin ostaneet olla tyytyväisiä, kun pitää ostaa uusi boksi, etenkin tallentavan kohdalla tämä tulee kalliiksi. Minä lähettäisin tuossa tapauksessa laskun taloyhtiölle.

        määrätty, mitä digisignaalia taloyhtiö verkkoonsa laittaa, hallituksen päätös riittää mainiosti. Meillä asia oli kyllä sovittu etukäteen, ihan jo vanhustenkin vuoksi. Aika vittuuntunutta väki oli näihin kaapelibokseihin, ainoa mikä toimi kunnolla aina oli dreambox, sekin älyttömän hankala käyttää. Tietokoneesta ei nykyisillä kaapelikorteilla pysty tekemään toimivaa tallenninta ja kotiteatteria, yksikään kortti kun ei toimi kunnolla, hinnatkin vielä moninkertaiset verrattuna antenniverkon tai satelliitin malleihin joista monet jopa TOIMII!!!!

        Pitäisi olla mäntimmällekin änkyrälle valinnanvaraa kun tulee kolme valittavaa signaalia. Kaapelin vuosikustannus on muuten yli 8000€, voitais säästöillä vaikka tarjota tallentavat kaikille asukkaille ei menis edes kovin kauan lainanmaksussa vaikka tallentavat tarjoisi.


    • kaapeliverkoissa

      Yle, MTV3 ja Nelonen ovat varmasti sopineet sen, että kukaan ei anna lupia analogisille lähetyksille.

      Entäpä muut kanavat? Onko VLP ainoa kaapelioperaattori, joka jatkaa analogisia lähetyksiä verkossaan?
      http://vlp.fi/liitteet/muuttiedotteet/370/vlp_ktv_analoginen_1_3_2008.pdf

      Ruotsin tv-kanavat saattaa olla poikkeus tässä tapauksessa, mutta olisihan nekin voitu laittaa pakolla digitaalisiksi. Ilmeisesti analogisia lähetyksiä jatketaan, koska ei ole syytä lopettaa niitä, eikä niiden jakelu ole kallista vaan halpaa asiakkaiden palvelua.

    • kaapelikatsoja

      ANALOGIAKIELTO KAAPELIVERKOISSA – TV-TOIMIJOIDEN KARTELLI
      Haluaisin kuulla kuluttajaviranomaisen näkemyksen ja esittää kansalaisen mielipiteen tästä kaapeliverkkojen digitalisointipakosta eli analogiakiellosta kaapeliverkoissa. Eikö kyseessä ole selkeästi TV-toimijoiden kartellista, jos he yhdessä sopivat katsojia kuulematta ettei analogisia lähetyksiä jatketa kaapeliverkoissa erityisesti siksi, että kieltoon ei ole mitään erityistä syytä eikä varsinkaan teknisiä perusteita? Vuoden vaihteessa uusitun Viestintämarkkinalain erityisissä selvennyksissä se nimenomaisesti sallitaan. Miksi tällainen muutos lakiin sitten yleensä tehtiin?
      Kotimaiset ohjelmayhtiöt, Yle, MTV3 ja Nelonen ovat keskenään sopineet sen, ettei kukaan anna lupia analogisille lähetyksille. Entäpä muut ohjelmayhtiöt? Onko VLP ainoa kaapelioperaattori, joka jatkaa analogisia lähetyksiä verkossaan?
      Tämä kaikki on melkoisessa ristiriidassa sen kanssa, että yhteisantennivastaanotossa voi taloyhtiöissä käyttää keskussovitinta, jolla kuusi kanavaa voidaan muuttaa laillisesti analogiseksi taloyhtiön omassa verkossa, mutta kaapelivastaanotossa ei voi kaapeliyhtiö jatkaa analogisia lähetyksiä lisäpalveluna niille, joita lisä- ja oheispalvelut sekä maksulliset kanavat eivät kiinnosta tai eivät ole tarpeen, koska kaapelivastaanottoon ei tiettävästi ole olemassa vastaavaa keskussovitinta.
      On erikoista, että lähetyksiä vastaanottava osapuoli, kotitaloudet, on jätetty täysin päätöksien ulkopuolelle eikä heidän mielipiteitään, puhumattakaan asiantuntijoiden mielipiteistä, ole lainkaan missään vaiheessa kuunneltu.
      Tilanne on myös sikäli erikoinen, että mitään vastaavaa analogiakieltoa kaapeliverkoissa ei ole edes ajateltu missään muualla maailmassa – ei edes Ahvenanmaalla, missä 1.3. jälkeenkin jatkuvat yli 10 kanavan analogiset lähetykset kaapeliverkoissa.
      Helsingin Uutisten, Länsiväylän ja Vantaan Sanomien Taloustutkimuksella vuoden vaihteessa teettämässä tutkimuksessa yli puolelle suomalaisista riittää 4 kanavaa (nekin todennäköisesti analogisena). Tutkimuksen mukaan aktiivisesti katsoo 3-4 kanavaa 48%, 5-6 kanavaa 20%, 9-10 kanavaa 2% ja yli 11 kanavaa 1%! Analogisten lähetysten jatkamisen edut ovat selkeästi järkeenkäyvämmät mikäli perinteiset vapaasti katsottavat kanavat riittävät.
      On myös huomioitava, että analogiakielto kaapeliverkoissa koskettaa n. 1,3 miljoonaa kaapelikotitaloutta.

      Lähetinpähän tuosta kartelli-ajatuksesta viestin kuluttaja-asiamiehelle. Saapa nähdä mikä on tulos. Onpahan sekin eräs kansalaisen mielipiteen ilmaisumahdollisuus (TV-luvan irtisanomisen lisäksi)

      • ei ole

        enää olemassakaan, uusi laki tuli vuodenvaihteen jälkeen. On kaapeliyhtiöiden oma asia kääntävätkö enää analogiselle signaalia, kysymyksessä taitaa olla lähinnä yritys houkutella ihmiset ostopalvelujen pariin helpommin, analogipuolella kun ei mitään maksukanavia enää ole!!!


      • Kaapelikatsoja
        ei ole kirjoitti:

        enää olemassakaan, uusi laki tuli vuodenvaihteen jälkeen. On kaapeliyhtiöiden oma asia kääntävätkö enää analogiselle signaalia, kysymyksessä taitaa olla lähinnä yritys houkutella ihmiset ostopalvelujen pariin helpommin, analogipuolella kun ei mitään maksukanavia enää ole!!!

        Vaikka uusi Viestintämarkkinalaki sallii analogiset lähetykset, niin kotimaiset ohjelmayhtiöt ovat yhdessä kieltäneet analogiseksi muuntamisen. He ovat saaneet mukaansa myös kaapelioperaattorit.
        Eli analogiakielto on kotimaisten ohjelmayhtiöiden täysin perusteeton idea. Miksi lakia sitten piti tältä osin muuttaa sallivaksi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      84
      3561
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      400
      1314
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1004
    4. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      72
      883
    5. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      203
      826
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      281
      764
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      730
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      641
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      20
      637
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      34
      602
    Aihe