pystyykö moottoripyörän tuomaan salaa pakettiautossa suomeen saksasta.
ihan muuten vaan kysyn.
mp verovapaasti
7
1006
Vastaukset 7
- Salaa tuoda
Saahan nytkin tuoda verovapaasti pyöriä,mutta jos aikoo rekisteröidä pyörän Suomen rekisteriin niin sitten verot on maksettava.Tietenkin poikkeus tästä on muuttotavarana tuotu moottoripyörä.
- saako ?
pyöriä tuoda kuka vaan osiksi eikä tarvi veroja maksaa
- Turo--lnkeri
saako ? kirjoitti:
pyöriä tuoda kuka vaan osiksi eikä tarvi veroja maksaa
Jos siitä on alvi maksettu jossain EU:n ALV-alueella niin siitä vaan.
Muista toki prosenttisääntö kun rupeet kasaa osista uutta pyörää. Eli siis kantapyörään saa vaihtaa ilman uudelleenverotusta vain tietyn määrän osia. Siis vielä tarkennuksena jos se kantapyörä on rekisterissä ja on tarkoitus ajella sillä yleisessä liikenteessä. Ratapyörästä tai muuhun ei rekisteröityyn käyttöön ei veroja tartte maksella. Turo--lnkeri kirjoitti:
Jos siitä on alvi maksettu jossain EU:n ALV-alueella niin siitä vaan.
Muista toki prosenttisääntö kun rupeet kasaa osista uutta pyörää. Eli siis kantapyörään saa vaihtaa ilman uudelleenverotusta vain tietyn määrän osia. Siis vielä tarkennuksena jos se kantapyörä on rekisterissä ja on tarkoitus ajella sillä yleisessä liikenteessä. Ratapyörästä tai muuhun ei rekisteröityyn käyttöön ei veroja tartte maksella.kuka sitä kenellekään kertoo jos osista kasaa mopon :=)
omatunto wenyy ja se siitä :=)- on vanhempi
Turo--lnkeri kirjoitti:
Jos siitä on alvi maksettu jossain EU:n ALV-alueella niin siitä vaan.
Muista toki prosenttisääntö kun rupeet kasaa osista uutta pyörää. Eli siis kantapyörään saa vaihtaa ilman uudelleenverotusta vain tietyn määrän osia. Siis vielä tarkennuksena jos se kantapyörä on rekisterissä ja on tarkoitus ajella sillä yleisessä liikenteessä. Ratapyörästä tai muuhun ei rekisteröityyn käyttöön ei veroja tartte maksella.rojuläjä josta koittaa kasata ehjän pyörän ja prosenttiraja rikkoutuu, se ei tarkoita vain sitä että joutuu verot maksamaan uudelleen vaan sen lisäksi ajoneuvon identiteetti muuttuu ja sitä aletaan vertaamaan tämän päivän vaatimuksiin. Esim. päästömääräykset. Vuoden vaihteessa voimaan tullut euro 3 direktiivi tiukensi päästömääräyksiä siten että esim. tänäpäivänä vuoden vanhat pyörät eivät täytä nykyvaatimuksia.
Tämä tarkoittaa käytännössä sitä että tuollaista omatekelettä jonka prosenttiraja ylittyy, ei saa rekisteriin. - Turo--lnkeri
A.DONIS kirjoitti:
kuka sitä kenellekään kertoo jos osista kasaa mopon :=)
omatunto wenyy ja se siitä :=)Noinhan se käytännössä menee ainakin jos kyseessä on japsi tai vanha itäpyörä. En minä ainakaan ole kuullut, että jostain Issikasta olis prosentteja laskeskeltu, mutta jos kyseessä on Harrikka niin niistä on vaihto-osia syynätty ihan aikuisten oikeesti. En tosin tiedä onko tuo enää nykypäivää, mutta kymmenen vuotta sitten lähti Harrikoista tienpäällä kilpiä useampiakin ja pelkästään sen nojalla, että inssi oli sitä mieltä, että osia on vaihdettu. Sitä en kylläkään tiedä palautuiko kilvet "hovissa".
mutta mitä sillä tekisit täällä ?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 110695
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?64526- 39516
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät40455Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha71447Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!24435- 152424
Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett38399Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä
Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust6394- 20371