ihana päivä näyttää tulevan,torstai toivoa täynnä:)
Päntää sataa
Ira¤
18732
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
PÄNTÄ ON SIELLÄ TEILLÄ PÄIN??
Tiällä normmaali harmmoo talavipäivä,-2 pakkasen puolella.Lunta ihan riittävästi.Joko Ira¤ kokkeilit sitä Vi-Sibliniä-miulla ei vieläkkää ruikullii.Mie hömppä vielä rupesin liäkärille kiistämmään(viisas kun oon),jotta enhän mie sitä voi syyvvä,siitähän tulloo ripuli:)Liäkäri sit kärsivällisesti selitti,että se kuitu immöö suolistosta liian kostteuven pois ja ulostus SAATTAA normalisoitua.Näin kävi-ainakkii toistaseks!Oon pitentänä päivälenkkii-2x5km,toinen uamulla,toinen illalla.Millon piäset muuttammaan?Joko kyselit,onko se lähete nyt siellä,missä sen pitäs olla?Mie jo kahen päivän piästä soitin kirran polille(sillon tammikuulla,kun omaliäkäri laitto tästä toisesta olokapiästä lähetteen),jotta onko se lähete tullu perille.Sanovat,jotta on ja sit tuli vielä kirjallinen vahvistus!Näistä kannattaa pittee ite huolta,suattaa muuten lähetteet jiähä viikkokausiks jonnekkii liäkärin pöyvälle tai minnekäpä sittä sotkkoovatkkaa!
kirjoitusvirje:)Tätyypi hakea kokeeksi Vi-Sibliniä
en usko että ainekaan huonommaksi tästä muuttuisi,
tai sitten voisi muuttaa vessaan asumaan ja ottaa koneen sinne,heh.Maanantaina aion soittaa ellei mitään kuulu.
jo tänään .Myrkyt virtaa taas suonissa ja olo alkaa pikkuhiljaa tokenemaan.
Sain onneksi paremmat pahoinvointilääkkeet ja olen selvinnyt melko mukavasti tästä tokasta tiputuksesta.
Lenkillä olen jo tänään käynyt,hikeä se vähän pukkasi mutta muuten jaksoin hyvin.
Räntää ei täällä sada , nollakeli ,vetenä tulisi jos jotain sataisi.
En ole vielä jaksanut selailla kirjotuksianne läpi , mutta toivottelen kaikille hyvää päivän jatkoa.
sinulle ajattelinkin mitenkähän voit.Onneksi jo
toinen tiputus takana,sisulla menee ne loputkin.
Kiva että olet lenkillä jaksanut käydä,elämä voittaa.Hemmottele itseäsi ja lepäile.
suussasi outo maku jo melkein heti tiputuksen alettua ja onko olosi kuumeinen vaikka ei ole kuumetta?
Minkä nimisen uuden pahoinvointilääkkeen sait?
ajoittain metallin maku, minulla kyllä nyt vähemmän kuin ensimmäisellä CEF-tiputuksella.
Johtuu siitä lääkeaineesta jota en nyt äkkiä mieleeni saa.
Kuumotus ja kihelmöinti iholla taas johtuu käsittääkseni kortisonista jota sain ensimmäisenä pahoin voinninestoon.
Pyysin tehokkaampia pahoinvointilääkkeitä ja sai kortisonia tabletteina jota otin heti seuraavana aamuna 2kpl sekä 1tbl Kytrilliä, sitten olen ottanut vielä tarpeen mukaan Rimperania.
Pahoinvointi on pysynyt poissa ja olokin melko kohtalainen , että eiköhän tässä taas palautuminen ala pikku hiljaa.
"kuumotus" johtuukin siitä kortisonista hyvä kun kerroit.
Se maku suussa on todella ällöttävä .Pahoinvointia ei ole vielä mutta olen siihenkin varautunut.
Saattaa olla pahin edessä päin sillä kortisonillahan on myös piristävä vaikutus.
Mehän pärjäillään:)
pieniä annoksia usein se auttaa pitämään pahoinvointia poissa.
Mulla on salmiakkia ,auttaa vähän pahaan makuun.
Tsemppiä kyllä se siitä ,periksi kun ei anneta.
nukkumaan ,tai ainaski sänkyyn .
Alkaa mennä otsikot ja nimimerkit sekaisin, väsymys kyllä nyt painaa, jospa sitt aamulla ois jo voimat palailleet. Täytyy jaksaa uskoo..!!
voimia kovasti teille joilla hoidot menossa.
heti aamul oli niiiin etova olo::(((( - TÄLLAISTAKO se nyt tulee olemaan VIIKKO??
Ei tule oksennus helpottaisiko oloa jos tulis
Onneksi "kuumotus" on nyt pois.Metwursti siivu taitaa helpottavan etomista
Miten jaksatte marliisi54 ja toinen joka kirjoitt eilen tähän?;)
minulla auttoi etovaan oloon,jos jotain söi varsinkin suolainen vähän väliä sai jotain laittaa suuhun,muuten kuvotti koko ajan.Yksilöllistä toiset pääsevät vähemmillä sivuoireilla.Minulla oli tiputuksen jälkeen 2 viikkoa heikompaa yksi helpompi.
Voi helpottaa ajatus,että ne pienet syöpäsolut kuolevat noilla sytostaateilla,ja yksi tiputus vähemmän.
Lepäile ja yritä vaikka lueskalla jos jaksat saa ajatukset pikkaisen pois pahasta olosta,tsemppiä sinulle:)
myötätunnosta :)
Raskaat on myrkyt mutta syöpäsolutkin kuolee
ja sen kun muistan niin jaksaa huono päivätkin;)
minustakin ettei tule mitään,mutta siitä se lähti menemään,ja melkein jokainen nämä samat hoidot läpi ovat taapertaneet,samoin sinä tsemppiä,ja kirjoittele,sekä kysy jos haluat.Kaikenlaisia
juttuja sitä mieleen tulee.Hyvää päivän jatkoa sinulle,on lähdettä lapsen kanssa reissuun:)
vointi aika hyvä, hain aamulla apteekista lääkettä närästykseen,se kun vielä helpottaa ,niin ei kun eteempäin taas.
Kysyit helpottaako oksentaminen jos tulisi.
Kyllä se helpottaa ,eka iltana ryöpsäytin oikein kunnolla ja se helpotti ,ei ole samanlaista oksentamista kuin mahataudissa.
Toivottavasti olet tänään jo pärjännyt paremmin.
Päntää on satanu meilläkin. :)
lukihäiriö en tiedä mistä johtuu,ennen sairastumista ei ollut?Tai jos vaikka vuodessa vanhentunut senverran:)