Apple julkaisi eilen tietoturvapäivityksen, jolla se korjaa QuickTime-soittimesta löytyneen kriittisen haavoittuvuuden. Ongelma on huolestuttanut tietoturva-asiantuntijoita jo kuukauden päivät.
http://www.tietoviikko.fi/doc.te?f_id=1304561&s=r
Onko QuickTime uusi IE? Kriittisiä aukkoja muutaman viikon välein?
QuickTime uusi IE ?
tietoturvassa
1
476
Vastaukset
- vesku_orig
lukenut uutisen kokonaan olisit saanut vastauksen kysymykseesi;) Mutta silloinhan postaukseltasi olisi (jälleen) mennyt imaginäärinen "sensaatioarvo".
Olisi jännä tietää ehtivätkö rosvot exploitata noita aukkoja. Tuosta vanhastahan väitettiin että ehtivät, raportteja asiasta vain on vaikea löytää.
OSX:n tämä ei liity vaan QuickTimeen. OSX:ssä näitä aukkoja ei kuitenkaan ole pystytty kertaakaan hyödyntämään, uutterasta yrityksestä (ja jopa luvatuista huomattavista rahapalkinnoista) huolimatta. Windows käyttäjäthän näistä kärsii, jos kärsii.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2775229- 594769
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii963744- 512760
- 222277
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua461883- 1181800
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991536- 711115
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1531094