onko kukaan jollla on valmet 502 , niin huomannut, että kun jarruttaa niin paino niinkui siirtyis eteen eli takaset meinaa mennä suttiin jopa asfaltilla ? monesti kun olen 502 tullut risteykseen kovaa nopeutta ja jarruttanut , niin usein jää asfalttiin vähä pientä mustaa kuviota! varsinki sora tiellä tämä on kiusallista ku takaset ei tahdo pitää. tämä ongelma tulee yleensä ku traktori on tyhjä ajossa eli ei ole takana mitään työkonetta.
jarrutus
valmetin
2366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kuvaamallasi tavalla käy aina, kun jarrutetaan mitä tahansa vehjettä (traktori, auto, mopo, polkupyörä), jonka painopiste on jarruttavan pyörän akselin yläpuolella. Painopiste pyrkii jarrutuksessa jatkamaan matkaansa eteenpäin aiheuttaen hitausvoiman, joka taas saa aikaan takapyöriä keventävän ja etupyöriä lisää kuormittavan momentin.
Momentin keventävä vaikutus jää tietysti vähäisemmäksi, jos kiinnitetyn koneen massa tuo traktorin ja siihen kiinnitetyn työkoneen yhteistä painopistettä alemmaksi, kuten kai useimmin on laita.
Jos ilmiöstä on haittaa, laita nostovarsiin kunnon lisäpaino ja pidä ajaessasi sitten nostovarret painoineen mahdollisimman alhaalla, eli reilusti taka-akselin alapuolella. Tällöin jarrutus vain lisää takapyörien pitoa.
sori, takapyörät kevenee aina jarruttaessa oli painopiste millä korkeudella tahansa (kunhan on tienpinnan yläpuolella)