vapaata kielivalintaa Suomessa. Liiton johdossa on ruotsinkielinen henkilö, joka ei edusta kuin pintä klikkiä liitossa.
Nyt liitto saa lisää harmaita hiuksia, kun Sampo Terhon kirjoittaa PAKKORUOTSISTA otsikolla ”Pakkokielen hukkaopiskelua". Kirjoitus on erittäin asiallinen ja informatiivinen.
Erikoista on, että kirjoitus on AAMULEHDESSÄ HETI PÄÄKIRJOITUKSEN ALAPUOLELLA ja tämä vielä ruotsalaisten omistamassa lehdessä.
http://www.aamulehti.fi/verkkolehti/a/2008/02/07/page2.htm
Nyt liitto saa lisää harmaita hiuksia, kun Sampo Terhon kirjoittaa PAKKORUOTSISTA otsikolla ”Pakkokielen hukkaopiskelua". Kirjoitus on erittäin asiallinen ja informatiivinen.
Erikoista on, että kirjoitus on AAMULEHDESSÄ HETI PÄÄKIRJOITUKSEN ALAPUOLELLA ja tämä vielä ruotsalaisten omistamassa lehdessä.
http://www.aamulehti.fi/verkkolehti/a/2008/02/07/page2.htm
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaiken tuon "uljaan ruotsalaisuuden puolustamisen taustalla", mitalit, maine menetetyn kunnian tilalle.
Ruotsista tuleva tulevaisuuden mitalisade saa heidät unohtamaan suomen kielen, kunniallisuuden, isien perinnön, isien, jotka taistelivat tuhansien vuosien takaisista suomalaisten oikeuksista olla suomalainen.
Heille on kunniakasta pettää suomalaiset arvot, pettää tämän maan tulevaisuus, sillä heille ei suomalaisuus sano mitään, ei ole mitään miksi pitäisi pitää suomalaisten, suomenkielisten puolta.
He vielä rehvastelevat takin napit auki, silinterit päässä, jonka alla on vain tyhjyyttä, silmissä mitalisateen kiilto.
Eduskunnassa suomenkieltä, suomalaisuutta puolustavat edustajat vaiennetaan! Miksi?
On luotu ilmapiiri, jossa ei saa hölmöillä. Täytyy olla aina "sivistynyt" ja se on moukka, sivistymätön, typerys, joka uskaltaa puolustaa niitä arvoja, jotka ovat tärkeitä suomenkielisille suomalaisille.
Kuka on luonut tuon järjestelmän?
Ruotsalaiset ja suomen ruotsalaiset yhdessä.
Mitali, imartelut "sivistyksen" korkeasta tasosta henkilöille, jotka kumartavat, nöyristelevät ym. jokaisessa mahdollisessa tilanteessa kaikelle, mitä heille esitetään.
Nämä luopiosuomalaiset henkilöt istuvat viinihöyryisessä ilmapiirissä juoden pikkurilli fiinisti sojottaen ja kuunnellen ruotsinkielistä alustusta, kuinka juonimalla, teoilla valtaamme lisää tilaa ruotsalaisille/ ruotsinkielisille Suomessa. Ilmapiiri on niin "sivistynyt", että ensimmäisenä suomenkielinen hyväksyy ehdoitta kaiken, mitä ruotsinkieliset ikinä päättää.
Voi noita pettureita! Niitä ei kunnioita edes ruotsalaiset vaikka muodollisesti mitaleita ja kunniamerkkejä, titteleitä heille jaetaan.
Leeni Hoimelalla asiallinen mielipide:
Paavo Lipponen on löytänyt pääministeri-puhemies-herruutensa jälkeisen missionsa: han vill lära svenska för alla barn, koska dekkarit ovat paljon parempia på svenska ja ruotsinkielisiä ohjelmia on "kiva katsoa". Jätte kiva, mutta ensimmäisen kielen valintaa ei pidä tehdä näillä perusteilla, vaan sillä, mitä kielellä tekee jatkossa. Ruotsilla ei Suomessa mitään.
Ruotsinkielisiä on Suomessa noin sex prosenttia. Digiuudistus palkitsi suomenkieliset FST:llä: enää muumisvenskaa ei tarvitse kuunnella edes vahingossa muun ohjelmatarjonnan keskellä. Ruotsalaiset taas palkitsivat suomalaiset ottamalla Lindan. Hurraa!
Så why skulle jag lära mej svenska så monta år: mitt språktaito är juu jätte hyvä just like så häär!
http://www.iltalehti.fi/kolumnistit/200802087214573_ko.shtml
"unohdit" varmaan vahingossa tämän:
Esko Liukkonen kertoo:
"Ja on ruotsintaitoisista lapsista perheille jotain käytännön hyötyäkin. Tukholman reissulla he voivat ostaa vanhempiensa puolesta metroliput."
http://www.iltalehti.fi/kolumnistit/200802087214573_ko.shtml
Aina yritetään antaa se kuva, että ruotsin hyvästä osaamisesta ei olisi hyötyä: Ongelmana lienee kuitenkin se, että Tukholman metrossa ei ole ainuttakaan aito-ruotsalaista lipunmyyjää - ei ainakaan tällä hetkellä.
.
on?
Lukiolaisten liitto on RKP:n asialla vaatimassa ruotsille korostettua asemaa.. Asiasta tosin uutisoidaan vain ruotsinkielisessä mediassa, ei edes liiton omilla sivuilla. Näkee kenen talutusnuorassa liitto on.
19.03.2008 06.38
Finlands gymnasistförbund vill öka antalet abiturienter som skriver svenska i studenten genom att höja värdet på vitsordet i det andra inhemska språket. YLE