1 krs,140 m2 puurunkoisen tiiliverhotun talon tekemiseen? Tiedän että riippuu tekijästä,sekä talosta,mutta noin arvioita..
Paljonko keskimäärin kuluu tunteja
Tuuliviiri
81375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mutta siivousta kannattaisi tehdä itse ja tuollainen tuntimäärä vaatiikin. Muuten menevät täydet naulalaatikotkin roskiin jos on huono päivä ammattimiehellä. Tai hukkuvat hiekkaan ja lumeen.
Velipoika rakensi talon pitkästä tavarasta paikanpäällä n. 120 m2, aloitti heinäkuun puolessa välissä ja muutti jouluksi eli noin 5 kk , osittain työn ohella. Maalaukset ja pihatyöt tosin jäivät seuraavaksi kesäksi. ( ehkä noin 1200 tuntia) , vain kalusteet tulivat valmiina, jotka asensi itse
Työn ohessa iltaisin ja viikonloppuisin? Vaikka talo onkin vähän keskimääräistä pienempi, niin aika kova jätkä...
http://www.talopaketti.net/oma.html
Tuolla puhutaan noin 2500 tunnin rupeamasta, eli reilun vuoden töitä yhdeltä mieheltä.
Ns. perinnetaloon 50-luvulta kirvesmies laski urakkaansa 2500 tuntia. Nykyiset talot vaativat enempi kaikenlaista hidasta työvaihetta ja erikoismiestä. Ei riitä 2500 tuntia edes kirvesmiehelle.
Luulisin että tuohon 2500 tuntiin tulee lisäksi kaikenlaista työtä, joka useinmiten ostetaan valmiin tavaran muodossa (esim. keittiön kaapistot).
Toisaalta vehkeet ja aineetkin ovat jotain muuta kuin 50 luvulla.
Jos työn ohessa kaiken mitä saa tehdä tekee, niin muutama vuosi siin' menee...