Collie on paras

kermo

Muitakin koirarotuja kokeilleena en voi sanoa muuta kuin, että collie on koirarotujen ehdoton helmi!

15

1888

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nomppe

      Minulla on kaksi vaihtoehtoa: lapinkoira ja collie. Sukulaisellani on lapinkoira narttu, mutta ikinä en ole nähnyt livenä collieta. Olen alustavasti varannut itselleni värivirheellisen soopeli narttucollien (400-500e) ja mustan narttulapparin merkein (700e). Molemmissa osamaksumahdollisuus. Mitä teen??

      • siis häh?

        missäs oot eläny jos et oo collieta nähny? (ehkä asiaton kommentti)
        kuulosta hieman oudolta, että olet varannut koiran, vaikka et tiedä edes minkä rotuisen haluat. kyllä sun ihan ite pitää päättää mikä se SINUN rotu on! eli suosittelisin nyt vähän miettimään asiaa vielä..


      • Meg52

        Millainen värivirhe tässä colliessa on? Muuten kyllä sinun pitäisi tutustua collieen aika hyvin ennenkuin ostat sellaisen. Se on hieno, hyvin arvonsa tunteva koira. Jos päädyt collieen, niin ota selvää rotumääritelmä ym. hienoudet, jotka tämä aivan ihana koira omistaa. Minulla on tällä hetkellä kaksi collienarttua ja pois en antaisi mistään hinnasta. Varmasti lapinkoirakin on ihan ok.tosi söpön näköinen.


    • fydm

      Totta puhut collie on maailman paras koirarotu!!!:)

      • ois kiva omistaa useita eri rotuisia koiria ja mm collieita. suursnautsereita tms


    • maailman

      älykkäin koirarotu ja ehdotoman hyvä harrastekoira, maailman huippua agility, tottis, pelastuskoirana ja tietysti lammaskoirana.
      Ja tietysti kaverina.

      • keneltä

        kysytään? Ääretön miellyttämishalu ja levottomuus ei mielestäni ole koiran viisautta. Nopea oppiminen ja hyvä hermorakenne ja kyky tulkita tilanteita oikein on enemänkin koiran viisautta, mielestäni. Koiralla täytyy olla omaakin järkeä, eikä vaan opittu toimintamalli. Borderistakin kokemusta sukulaisten kautta en nyt maailman viisaimmaksi rotua julistaisi, hötky mikä hötky.


      • suomenmestareilta
        keneltä kirjoitti:

        kysytään? Ääretön miellyttämishalu ja levottomuus ei mielestäni ole koiran viisautta. Nopea oppiminen ja hyvä hermorakenne ja kyky tulkita tilanteita oikein on enemänkin koiran viisautta, mielestäni. Koiralla täytyy olla omaakin järkeä, eikä vaan opittu toimintamalli. Borderistakin kokemusta sukulaisten kautta en nyt maailman viisaimmaksi rotua julistaisi, hötky mikä hötky.

        miellyttämishalu kyllä. Nopea oppiminen, kyky tulkita tilanteita oikein kyllä. Hermorakenne sekä että. Mielestäni bordercollie vaatii äärettömän paljon määrätietoista työtä saavuttaakseen hyvän kansallisen tason, ne oppivat virheet heti ja saman tankkaaminen on hankalaa koska kyllästyvät myös nopeasti (motivaatio). Nykyään näkee paljon harraste bordercollieita jotka jäävät keskitasoisiksi kouluttajien vuoksi. Sanoisin että on paljon helpompiakin rotuja kuin bordercolliet. Älykkyyttä en kiellä mutta olisi taatusti vaikea kouluttaa myös Einsteiniä pitkänmatkan kävelijäksi kun taas minut (hölmön) helpommin.
        ps sorry kävelijät


    • provo taas

      kerro mitä hyvää siinä on,kun ei enää oikein kokeissa näy.

    • krisja

      Tosiaan, itselläni ollut lapsesta saakka juur näitä. Viimisin kuoli pari vuotta sitten. Oli sen varran kova paikka, etten enää rohkene ottaa :-(

      Kaikkein ihanin rotu, mitä voi löytyä. Jollei sitten omistaja itse pilaa luonnetta. Kyllä sekin onnistuu joiltakin koiralle kuin koiralle :-(

      Ei sovi raakamaiselle kouluttajalle. On sen verran lempeä....

      • Collie 2

        PK Collie on ihana rotu,itselläni on neljä tällä hetkellä.Collie on lempeä herkkä koira.Jos sitä oikein kohdellaan,mutta sitä täytyy lempeästi kouluttaa,sille ei koskaan tarvi korottaa ääntänsä.Se on helposti oppiva kiintyy omistajaansa todella,mutta loukkaantuu helposti jos sille ärähtää,Se ei myöskään ole sellanen koira jonka voi laittaa juoksulankaan,silloin siitä voi saada vihaisen,Se on todella koira joka haluaa olla omistajansa kanssa ja miellyttää omistajaa.


    • Anonyymi

      IHANIA ON MUT OMA TOP10 ON NÄMÄ
      1. ROTTWEILER
      2. SUURSNAUTSERI
      3. BERNHARDINKOIRA
      4. BOKSERI
      5. DALMATIALAINEN
      6. BULLMASTIFFI
      7. AMSTAFF
      8. DOBERMANN
      9. AMSTAFF
      10. BERNHARDINKOIRA

    • Anonyymi

      Sheltti parempi pienemmän kokoinen ja saman luonteinen maailman paras koirarotu.

    • ois kiva omistaa 7 koiraa
      1. rottweiler
      2. saksanpaimenkoira
      3. saksanmestästysterrieri
      4. kultainennoutaja
      5. bernhardinkoira
      6. amstaffi
      7. suursnautseri
      ja collieita 4

    • OIS KIVA ULKOILUTTAA ERI ROTUISIA KOIRIA JA SIINÄ SIVUSSA MM COLLIETA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      290
      5459
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5036
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4146
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3840
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3458
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      88
      3116
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2972
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      41
      2168
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      45
      2090
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2078
    Aihe