Muitakin koirarotuja kokeilleena en voi sanoa muuta kuin, että collie on koirarotujen ehdoton helmi!
Collie on paras
15
1859
Vastaukset
- nomppe
Minulla on kaksi vaihtoehtoa: lapinkoira ja collie. Sukulaisellani on lapinkoira narttu, mutta ikinä en ole nähnyt livenä collieta. Olen alustavasti varannut itselleni värivirheellisen soopeli narttucollien (400-500e) ja mustan narttulapparin merkein (700e). Molemmissa osamaksumahdollisuus. Mitä teen??
- siis häh?
missäs oot eläny jos et oo collieta nähny? (ehkä asiaton kommentti)
kuulosta hieman oudolta, että olet varannut koiran, vaikka et tiedä edes minkä rotuisen haluat. kyllä sun ihan ite pitää päättää mikä se SINUN rotu on! eli suosittelisin nyt vähän miettimään asiaa vielä.. - Meg52
Millainen värivirhe tässä colliessa on? Muuten kyllä sinun pitäisi tutustua collieen aika hyvin ennenkuin ostat sellaisen. Se on hieno, hyvin arvonsa tunteva koira. Jos päädyt collieen, niin ota selvää rotumääritelmä ym. hienoudet, jotka tämä aivan ihana koira omistaa. Minulla on tällä hetkellä kaksi collienarttua ja pois en antaisi mistään hinnasta. Varmasti lapinkoirakin on ihan ok.tosi söpön näköinen.
- fydm
Totta puhut collie on maailman paras koirarotu!!!:)
- maailman
älykkäin koirarotu ja ehdotoman hyvä harrastekoira, maailman huippua agility, tottis, pelastuskoirana ja tietysti lammaskoirana.
Ja tietysti kaverina.- keneltä
kysytään? Ääretön miellyttämishalu ja levottomuus ei mielestäni ole koiran viisautta. Nopea oppiminen ja hyvä hermorakenne ja kyky tulkita tilanteita oikein on enemänkin koiran viisautta, mielestäni. Koiralla täytyy olla omaakin järkeä, eikä vaan opittu toimintamalli. Borderistakin kokemusta sukulaisten kautta en nyt maailman viisaimmaksi rotua julistaisi, hötky mikä hötky.
- suomenmestareilta
keneltä kirjoitti:
kysytään? Ääretön miellyttämishalu ja levottomuus ei mielestäni ole koiran viisautta. Nopea oppiminen ja hyvä hermorakenne ja kyky tulkita tilanteita oikein on enemänkin koiran viisautta, mielestäni. Koiralla täytyy olla omaakin järkeä, eikä vaan opittu toimintamalli. Borderistakin kokemusta sukulaisten kautta en nyt maailman viisaimmaksi rotua julistaisi, hötky mikä hötky.
miellyttämishalu kyllä. Nopea oppiminen, kyky tulkita tilanteita oikein kyllä. Hermorakenne sekä että. Mielestäni bordercollie vaatii äärettömän paljon määrätietoista työtä saavuttaakseen hyvän kansallisen tason, ne oppivat virheet heti ja saman tankkaaminen on hankalaa koska kyllästyvät myös nopeasti (motivaatio). Nykyään näkee paljon harraste bordercollieita jotka jäävät keskitasoisiksi kouluttajien vuoksi. Sanoisin että on paljon helpompiakin rotuja kuin bordercolliet. Älykkyyttä en kiellä mutta olisi taatusti vaikea kouluttaa myös Einsteiniä pitkänmatkan kävelijäksi kun taas minut (hölmön) helpommin.
ps sorry kävelijät
- provo taas
kerro mitä hyvää siinä on,kun ei enää oikein kokeissa näy.
- krisja
Tosiaan, itselläni ollut lapsesta saakka juur näitä. Viimisin kuoli pari vuotta sitten. Oli sen varran kova paikka, etten enää rohkene ottaa :-(
Kaikkein ihanin rotu, mitä voi löytyä. Jollei sitten omistaja itse pilaa luonnetta. Kyllä sekin onnistuu joiltakin koiralle kuin koiralle :-(
Ei sovi raakamaiselle kouluttajalle. On sen verran lempeä....- Collie 2
PK Collie on ihana rotu,itselläni on neljä tällä hetkellä.Collie on lempeä herkkä koira.Jos sitä oikein kohdellaan,mutta sitä täytyy lempeästi kouluttaa,sille ei koskaan tarvi korottaa ääntänsä.Se on helposti oppiva kiintyy omistajaansa todella,mutta loukkaantuu helposti jos sille ärähtää,Se ei myöskään ole sellanen koira jonka voi laittaa juoksulankaan,silloin siitä voi saada vihaisen,Se on todella koira joka haluaa olla omistajansa kanssa ja miellyttää omistajaa.
- Anonyymi
IHANIA ON MUT OMA TOP10 ON NÄMÄ
1. ROTTWEILER
2. SUURSNAUTSERI
3. BERNHARDINKOIRA
4. BOKSERI
5. DALMATIALAINEN
6. BULLMASTIFFI
7. AMSTAFF
8. DOBERMANN
9. AMSTAFF
10. BERNHARDINKOIRA - Anonyymi
Sheltti parempi pienemmän kokoinen ja saman luonteinen maailman paras koirarotu.
ois kiva omistaa 7 koiraa
1. rottweiler
2. saksanpaimenkoira
3. saksanmestästysterrieri
4. kultainennoutaja
5. bernhardinkoira
6. amstaffi
7. suursnautseri
ja collieita 4OIS KIVA ULKOILUTTAA ERI ROTUISIA KOIRIA JA SIINÄ SIVUSSA MM COLLIETA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061