Collie on paras

kermo

Muitakin koirarotuja kokeilleena en voi sanoa muuta kuin, että collie on koirarotujen ehdoton helmi!

15

1939

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nomppe

      Minulla on kaksi vaihtoehtoa: lapinkoira ja collie. Sukulaisellani on lapinkoira narttu, mutta ikinä en ole nähnyt livenä collieta. Olen alustavasti varannut itselleni värivirheellisen soopeli narttucollien (400-500e) ja mustan narttulapparin merkein (700e). Molemmissa osamaksumahdollisuus. Mitä teen??

      • siis häh?

        missäs oot eläny jos et oo collieta nähny? (ehkä asiaton kommentti)
        kuulosta hieman oudolta, että olet varannut koiran, vaikka et tiedä edes minkä rotuisen haluat. kyllä sun ihan ite pitää päättää mikä se SINUN rotu on! eli suosittelisin nyt vähän miettimään asiaa vielä..


      • Meg52

        Millainen värivirhe tässä colliessa on? Muuten kyllä sinun pitäisi tutustua collieen aika hyvin ennenkuin ostat sellaisen. Se on hieno, hyvin arvonsa tunteva koira. Jos päädyt collieen, niin ota selvää rotumääritelmä ym. hienoudet, jotka tämä aivan ihana koira omistaa. Minulla on tällä hetkellä kaksi collienarttua ja pois en antaisi mistään hinnasta. Varmasti lapinkoirakin on ihan ok.tosi söpön näköinen.


    • fydm

      Totta puhut collie on maailman paras koirarotu!!!:)

      • ois kiva omistaa useita eri rotuisia koiria ja mm collieita. suursnautsereita tms


    • maailman

      älykkäin koirarotu ja ehdotoman hyvä harrastekoira, maailman huippua agility, tottis, pelastuskoirana ja tietysti lammaskoirana.
      Ja tietysti kaverina.

      • keneltä

        kysytään? Ääretön miellyttämishalu ja levottomuus ei mielestäni ole koiran viisautta. Nopea oppiminen ja hyvä hermorakenne ja kyky tulkita tilanteita oikein on enemänkin koiran viisautta, mielestäni. Koiralla täytyy olla omaakin järkeä, eikä vaan opittu toimintamalli. Borderistakin kokemusta sukulaisten kautta en nyt maailman viisaimmaksi rotua julistaisi, hötky mikä hötky.


      • suomenmestareilta
        keneltä kirjoitti:

        kysytään? Ääretön miellyttämishalu ja levottomuus ei mielestäni ole koiran viisautta. Nopea oppiminen ja hyvä hermorakenne ja kyky tulkita tilanteita oikein on enemänkin koiran viisautta, mielestäni. Koiralla täytyy olla omaakin järkeä, eikä vaan opittu toimintamalli. Borderistakin kokemusta sukulaisten kautta en nyt maailman viisaimmaksi rotua julistaisi, hötky mikä hötky.

        miellyttämishalu kyllä. Nopea oppiminen, kyky tulkita tilanteita oikein kyllä. Hermorakenne sekä että. Mielestäni bordercollie vaatii äärettömän paljon määrätietoista työtä saavuttaakseen hyvän kansallisen tason, ne oppivat virheet heti ja saman tankkaaminen on hankalaa koska kyllästyvät myös nopeasti (motivaatio). Nykyään näkee paljon harraste bordercollieita jotka jäävät keskitasoisiksi kouluttajien vuoksi. Sanoisin että on paljon helpompiakin rotuja kuin bordercolliet. Älykkyyttä en kiellä mutta olisi taatusti vaikea kouluttaa myös Einsteiniä pitkänmatkan kävelijäksi kun taas minut (hölmön) helpommin.
        ps sorry kävelijät


    • provo taas

      kerro mitä hyvää siinä on,kun ei enää oikein kokeissa näy.

    • krisja

      Tosiaan, itselläni ollut lapsesta saakka juur näitä. Viimisin kuoli pari vuotta sitten. Oli sen varran kova paikka, etten enää rohkene ottaa :-(

      Kaikkein ihanin rotu, mitä voi löytyä. Jollei sitten omistaja itse pilaa luonnetta. Kyllä sekin onnistuu joiltakin koiralle kuin koiralle :-(

      Ei sovi raakamaiselle kouluttajalle. On sen verran lempeä....

      • Collie 2

        PK Collie on ihana rotu,itselläni on neljä tällä hetkellä.Collie on lempeä herkkä koira.Jos sitä oikein kohdellaan,mutta sitä täytyy lempeästi kouluttaa,sille ei koskaan tarvi korottaa ääntänsä.Se on helposti oppiva kiintyy omistajaansa todella,mutta loukkaantuu helposti jos sille ärähtää,Se ei myöskään ole sellanen koira jonka voi laittaa juoksulankaan,silloin siitä voi saada vihaisen,Se on todella koira joka haluaa olla omistajansa kanssa ja miellyttää omistajaa.


    • Anonyymi

      IHANIA ON MUT OMA TOP10 ON NÄMÄ
      1. ROTTWEILER
      2. SUURSNAUTSERI
      3. BERNHARDINKOIRA
      4. BOKSERI
      5. DALMATIALAINEN
      6. BULLMASTIFFI
      7. AMSTAFF
      8. DOBERMANN
      9. AMSTAFF
      10. BERNHARDINKOIRA

    • Anonyymi

      Sheltti parempi pienemmän kokoinen ja saman luonteinen maailman paras koirarotu.

    • ois kiva omistaa 7 koiraa
      1. rottweiler
      2. saksanpaimenkoira
      3. saksanmestästysterrieri
      4. kultainennoutaja
      5. bernhardinkoira
      6. amstaffi
      7. suursnautseri
      ja collieita 4

    • OIS KIVA ULKOILUTTAA ERI ROTUISIA KOIRIA JA SIINÄ SIVUSSA MM COLLIETA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      135
      3786
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2454
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2108
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      17
      1081
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1041
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      46
      925
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      886
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      31
      865
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      790
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      97
      772
    Aihe