Collie on paras

kermo

Muitakin koirarotuja kokeilleena en voi sanoa muuta kuin, että collie on koirarotujen ehdoton helmi!

15

1947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nomppe

      Minulla on kaksi vaihtoehtoa: lapinkoira ja collie. Sukulaisellani on lapinkoira narttu, mutta ikinä en ole nähnyt livenä collieta. Olen alustavasti varannut itselleni värivirheellisen soopeli narttucollien (400-500e) ja mustan narttulapparin merkein (700e). Molemmissa osamaksumahdollisuus. Mitä teen??

      • siis häh?

        missäs oot eläny jos et oo collieta nähny? (ehkä asiaton kommentti)
        kuulosta hieman oudolta, että olet varannut koiran, vaikka et tiedä edes minkä rotuisen haluat. kyllä sun ihan ite pitää päättää mikä se SINUN rotu on! eli suosittelisin nyt vähän miettimään asiaa vielä..


      • Meg52

        Millainen värivirhe tässä colliessa on? Muuten kyllä sinun pitäisi tutustua collieen aika hyvin ennenkuin ostat sellaisen. Se on hieno, hyvin arvonsa tunteva koira. Jos päädyt collieen, niin ota selvää rotumääritelmä ym. hienoudet, jotka tämä aivan ihana koira omistaa. Minulla on tällä hetkellä kaksi collienarttua ja pois en antaisi mistään hinnasta. Varmasti lapinkoirakin on ihan ok.tosi söpön näköinen.


    • fydm

      Totta puhut collie on maailman paras koirarotu!!!:)

      • ois kiva omistaa useita eri rotuisia koiria ja mm collieita. suursnautsereita tms


    • maailman

      älykkäin koirarotu ja ehdotoman hyvä harrastekoira, maailman huippua agility, tottis, pelastuskoirana ja tietysti lammaskoirana.
      Ja tietysti kaverina.

      • keneltä

        kysytään? Ääretön miellyttämishalu ja levottomuus ei mielestäni ole koiran viisautta. Nopea oppiminen ja hyvä hermorakenne ja kyky tulkita tilanteita oikein on enemänkin koiran viisautta, mielestäni. Koiralla täytyy olla omaakin järkeä, eikä vaan opittu toimintamalli. Borderistakin kokemusta sukulaisten kautta en nyt maailman viisaimmaksi rotua julistaisi, hötky mikä hötky.


      • suomenmestareilta
        keneltä kirjoitti:

        kysytään? Ääretön miellyttämishalu ja levottomuus ei mielestäni ole koiran viisautta. Nopea oppiminen ja hyvä hermorakenne ja kyky tulkita tilanteita oikein on enemänkin koiran viisautta, mielestäni. Koiralla täytyy olla omaakin järkeä, eikä vaan opittu toimintamalli. Borderistakin kokemusta sukulaisten kautta en nyt maailman viisaimmaksi rotua julistaisi, hötky mikä hötky.

        miellyttämishalu kyllä. Nopea oppiminen, kyky tulkita tilanteita oikein kyllä. Hermorakenne sekä että. Mielestäni bordercollie vaatii äärettömän paljon määrätietoista työtä saavuttaakseen hyvän kansallisen tason, ne oppivat virheet heti ja saman tankkaaminen on hankalaa koska kyllästyvät myös nopeasti (motivaatio). Nykyään näkee paljon harraste bordercollieita jotka jäävät keskitasoisiksi kouluttajien vuoksi. Sanoisin että on paljon helpompiakin rotuja kuin bordercolliet. Älykkyyttä en kiellä mutta olisi taatusti vaikea kouluttaa myös Einsteiniä pitkänmatkan kävelijäksi kun taas minut (hölmön) helpommin.
        ps sorry kävelijät


    • provo taas

      kerro mitä hyvää siinä on,kun ei enää oikein kokeissa näy.

    • krisja

      Tosiaan, itselläni ollut lapsesta saakka juur näitä. Viimisin kuoli pari vuotta sitten. Oli sen varran kova paikka, etten enää rohkene ottaa :-(

      Kaikkein ihanin rotu, mitä voi löytyä. Jollei sitten omistaja itse pilaa luonnetta. Kyllä sekin onnistuu joiltakin koiralle kuin koiralle :-(

      Ei sovi raakamaiselle kouluttajalle. On sen verran lempeä....

      • Collie 2

        PK Collie on ihana rotu,itselläni on neljä tällä hetkellä.Collie on lempeä herkkä koira.Jos sitä oikein kohdellaan,mutta sitä täytyy lempeästi kouluttaa,sille ei koskaan tarvi korottaa ääntänsä.Se on helposti oppiva kiintyy omistajaansa todella,mutta loukkaantuu helposti jos sille ärähtää,Se ei myöskään ole sellanen koira jonka voi laittaa juoksulankaan,silloin siitä voi saada vihaisen,Se on todella koira joka haluaa olla omistajansa kanssa ja miellyttää omistajaa.


    • Anonyymi

      IHANIA ON MUT OMA TOP10 ON NÄMÄ
      1. ROTTWEILER
      2. SUURSNAUTSERI
      3. BERNHARDINKOIRA
      4. BOKSERI
      5. DALMATIALAINEN
      6. BULLMASTIFFI
      7. AMSTAFF
      8. DOBERMANN
      9. AMSTAFF
      10. BERNHARDINKOIRA

    • Anonyymi

      Sheltti parempi pienemmän kokoinen ja saman luonteinen maailman paras koirarotu.

    • ois kiva omistaa 7 koiraa
      1. rottweiler
      2. saksanpaimenkoira
      3. saksanmestästysterrieri
      4. kultainennoutaja
      5. bernhardinkoira
      6. amstaffi
      7. suursnautseri
      ja collieita 4

    • OIS KIVA ULKOILUTTAA ERI ROTUISIA KOIRIA JA SIINÄ SIVUSSA MM COLLIETA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      129
      1290
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      118
      1117
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      97
      924
    4. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      113
      847
    5. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      271
      798
    6. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      705
    7. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      19
      701
    8. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      51
      680
    9. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      28
      627
    10. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      49
      599
    Aihe