Collie on paras

kermo

Muitakin koirarotuja kokeilleena en voi sanoa muuta kuin, että collie on koirarotujen ehdoton helmi!

15

1951

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nomppe

      Minulla on kaksi vaihtoehtoa: lapinkoira ja collie. Sukulaisellani on lapinkoira narttu, mutta ikinä en ole nähnyt livenä collieta. Olen alustavasti varannut itselleni värivirheellisen soopeli narttucollien (400-500e) ja mustan narttulapparin merkein (700e). Molemmissa osamaksumahdollisuus. Mitä teen??

      • siis häh?

        missäs oot eläny jos et oo collieta nähny? (ehkä asiaton kommentti)
        kuulosta hieman oudolta, että olet varannut koiran, vaikka et tiedä edes minkä rotuisen haluat. kyllä sun ihan ite pitää päättää mikä se SINUN rotu on! eli suosittelisin nyt vähän miettimään asiaa vielä..


      • Meg52

        Millainen värivirhe tässä colliessa on? Muuten kyllä sinun pitäisi tutustua collieen aika hyvin ennenkuin ostat sellaisen. Se on hieno, hyvin arvonsa tunteva koira. Jos päädyt collieen, niin ota selvää rotumääritelmä ym. hienoudet, jotka tämä aivan ihana koira omistaa. Minulla on tällä hetkellä kaksi collienarttua ja pois en antaisi mistään hinnasta. Varmasti lapinkoirakin on ihan ok.tosi söpön näköinen.


    • fydm

      Totta puhut collie on maailman paras koirarotu!!!:)

      • ois kiva omistaa useita eri rotuisia koiria ja mm collieita. suursnautsereita tms


    • maailman

      älykkäin koirarotu ja ehdotoman hyvä harrastekoira, maailman huippua agility, tottis, pelastuskoirana ja tietysti lammaskoirana.
      Ja tietysti kaverina.

      • keneltä

        kysytään? Ääretön miellyttämishalu ja levottomuus ei mielestäni ole koiran viisautta. Nopea oppiminen ja hyvä hermorakenne ja kyky tulkita tilanteita oikein on enemänkin koiran viisautta, mielestäni. Koiralla täytyy olla omaakin järkeä, eikä vaan opittu toimintamalli. Borderistakin kokemusta sukulaisten kautta en nyt maailman viisaimmaksi rotua julistaisi, hötky mikä hötky.


      • suomenmestareilta
        keneltä kirjoitti:

        kysytään? Ääretön miellyttämishalu ja levottomuus ei mielestäni ole koiran viisautta. Nopea oppiminen ja hyvä hermorakenne ja kyky tulkita tilanteita oikein on enemänkin koiran viisautta, mielestäni. Koiralla täytyy olla omaakin järkeä, eikä vaan opittu toimintamalli. Borderistakin kokemusta sukulaisten kautta en nyt maailman viisaimmaksi rotua julistaisi, hötky mikä hötky.

        miellyttämishalu kyllä. Nopea oppiminen, kyky tulkita tilanteita oikein kyllä. Hermorakenne sekä että. Mielestäni bordercollie vaatii äärettömän paljon määrätietoista työtä saavuttaakseen hyvän kansallisen tason, ne oppivat virheet heti ja saman tankkaaminen on hankalaa koska kyllästyvät myös nopeasti (motivaatio). Nykyään näkee paljon harraste bordercollieita jotka jäävät keskitasoisiksi kouluttajien vuoksi. Sanoisin että on paljon helpompiakin rotuja kuin bordercolliet. Älykkyyttä en kiellä mutta olisi taatusti vaikea kouluttaa myös Einsteiniä pitkänmatkan kävelijäksi kun taas minut (hölmön) helpommin.
        ps sorry kävelijät


    • provo taas

      kerro mitä hyvää siinä on,kun ei enää oikein kokeissa näy.

    • krisja

      Tosiaan, itselläni ollut lapsesta saakka juur näitä. Viimisin kuoli pari vuotta sitten. Oli sen varran kova paikka, etten enää rohkene ottaa :-(

      Kaikkein ihanin rotu, mitä voi löytyä. Jollei sitten omistaja itse pilaa luonnetta. Kyllä sekin onnistuu joiltakin koiralle kuin koiralle :-(

      Ei sovi raakamaiselle kouluttajalle. On sen verran lempeä....

      • Collie 2

        PK Collie on ihana rotu,itselläni on neljä tällä hetkellä.Collie on lempeä herkkä koira.Jos sitä oikein kohdellaan,mutta sitä täytyy lempeästi kouluttaa,sille ei koskaan tarvi korottaa ääntänsä.Se on helposti oppiva kiintyy omistajaansa todella,mutta loukkaantuu helposti jos sille ärähtää,Se ei myöskään ole sellanen koira jonka voi laittaa juoksulankaan,silloin siitä voi saada vihaisen,Se on todella koira joka haluaa olla omistajansa kanssa ja miellyttää omistajaa.


    • Anonyymi

      IHANIA ON MUT OMA TOP10 ON NÄMÄ
      1. ROTTWEILER
      2. SUURSNAUTSERI
      3. BERNHARDINKOIRA
      4. BOKSERI
      5. DALMATIALAINEN
      6. BULLMASTIFFI
      7. AMSTAFF
      8. DOBERMANN
      9. AMSTAFF
      10. BERNHARDINKOIRA

    • Anonyymi

      Sheltti parempi pienemmän kokoinen ja saman luonteinen maailman paras koirarotu.

    • ois kiva omistaa 7 koiraa
      1. rottweiler
      2. saksanpaimenkoira
      3. saksanmestästysterrieri
      4. kultainennoutaja
      5. bernhardinkoira
      6. amstaffi
      7. suursnautseri
      ja collieita 4

    • OIS KIVA ULKOILUTTAA ERI ROTUISIA KOIRIA JA SIINÄ SIVUSSA MM COLLIETA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      69
      1893
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1209
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      140
      999
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      18
      919
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      83
      667
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      104
      651
    7. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      638
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      570
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      57
      547
    Aihe