Missä korjauttaa matkalaukku?

Kellarin siivoaja

Löysin kellarista muuten täydellisessä kunnossa olevan matkalaukun, mutta siinä on pyörät rikki. Kuluneet melkein olemattomiin. Voiko sitä korjauttaa jossain? Helsingissä tai Lahdessa. Kyseessä on sellanen pieni laukku, siis sen kokonen minkä saa ottaa sisälle lentokoneeseen mukaan, sellanen minkä näkee vähintään joka toisella ihmisellä lentokentällä. Semmonen siis missä on pyörät ja semmonen vetoaisa. Eli voiko niitä pyöriä korjauttaa jossain, esim. matkalaukkukaupassa? Missä on matkalaukkukauppoja Helsingissä tai Lahdessa? Vai kuka matkalaukkuja korjaa? Paljonko korjaus mahtanee maksaa? Vai pitääkö se heittää roskiin?

14

34532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samsonite tai vastaava

      Se voidaan todennäköisesti korjata, korjaaminen ei ole ilmaista. Löytyisikö samsoniten sivuilta esim valtuutetun korjaajan yhteystiedot, koettanet itse etsiä.

    • Helsingissä Museokadulla Caloniuksenkadun ja Mechelinkadun välisellä on matkulaukkukorjaamo, josta mahdollisesti löytyy apua. Olen itse korjauttanut siellä pari vuotta sitten mm. vanhan Samsonite-laukun kahvan ja laitattanut uuden vetoketjun Eastpak reppuun.

      • sinne

        Enpä suosittele tätä korjaamoa. Pilasivat uuden laukkuni täysin. Parempi löytyy iso robalta.


      • sinne kirjoitti:

        Enpä suosittele tätä korjaamoa. Pilasivat uuden laukkuni täysin. Parempi löytyy iso robalta.

        Mikään korjaamo ei onnistu aina. Jokaiselle löytyy sekä tyytyväisiä että tyytymättömiä asiakkaita.

        Minulla ei ole valittamista.


      • %%TT

        Juuri hain useita vuosia vanhan Samsoniteni huollosta. Rengas oli hajonnut. Hyvää työtä ja edulliseen hintaan. Sain vielä hauskan tiedon, että Samsoni on jenkkiversio. Nyt on sitten laukku lähdössä reisuun kotikulmilleen:-)


    • suutareilta

      Luultavasti osaavat auttaa.

    • löytyy

      Lahdessa on Laukkukorjaamo Mariankadulla,
      puh. 03-7823518. Olemme korjauttaneet 2 matkalaukkua ja tyytyväisiä olemme olleet.
      Kannattaa kysyä.

    • Lähetyksen saanut

      Lahdessa on Mariankadulla Laukkukorjaamo jossa on hyvä palvelu ja edullinen hinta . Tarvittavat varaosat
      myös löytyy !

      • korjaaja

        ASOMA OY . H:ki lauttasaari. vuodesta 1942


    • Anonyymi

      Nostan tätä uudella kysymyksellä. Delsey spinneriin tarvitsen uudet renkaat. Ei tahdo löytyä. Olen käynyt usean myyjän luona mutta eivät osaa auttaa.
      Harmittaa kun muuten uuden veroinen laukku eikä ihan halpakaan ollut.

      • Anonyymi

        Hanki rollaattori ja laita laukku eturessuun. Talveksi siihen pyörien tilalle voi vaihtaa sukset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hanki rollaattori ja laita laukku eturessuun. Talveksi siihen pyörien tilalle voi vaihtaa sukset.

        Onko Tampereella matkalaukun korjaajia, pyörät kuluneet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko Tampereella matkalaukun korjaajia, pyörät kuluneet.

        Herra G Oogle tietää tuon.


    • Anonyymi

      Tamper

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      94
      1729
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      239
      1493
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      89
      1346
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      1015
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      921
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      908
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      898
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      874
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      842
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      819
    Aihe