Miten niin

ihan sama juttui pks-alueella. Muuttovalmista todella paljon tarjolla. Eivätkö ne uskaltaneet edes julkistaa pks lukuja, mitä?
3181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

semmonen 50 000€-70 000€
Nyt ne on 200 000€-400 000€ välittäjän arviot voi heittää 200 000€ noin niinku näppituntumalta.

Äänestä

ista asunnoista jo roima ylitarjonta
Torstai 07.02.2008 klo 13:21 (päivitetty to 18:37) Kauppaleht



Kiinnostus hiipuu. Uusista asunnoista on jo ylitarjontaa.

Uusien asuntojen kauppa on vähentynyt pääkaupunkiseudun ulkopuolella ja asunnoista on tuntuvaa ylitarjontaa.

Tämän hetken kaupantekovauhdilla myyntivarannon purkaminen vie jo 12,6 kuukautta, mikä on heikoin lukema koko kymmenen vuoden tarkastelujaksolla, kertoo Rakennuslehden tilaama markkinakatsaus.

Valmiita myymättömiä asuntoja on tutkituilla alueilla 1 203 kappaletta. Se on enemmän kuin kertaakaan sitten lamavuosien.

Asuntokauppojen määrä on vähentynyt vuodessa runsaalla viidenneksellä (-22 %). Viime syksystäkin miinusta on 15 prosenttia. Tarjonta on kuitenkin edelleen huipputasolla, sillä asuntoja on myynnissä kymmenen prosenttia enemmän kuin vuosi sitten.

Tarjonnan ja kysynnän epäsuhta näkyy siinä, että asunnot ehtivät valmistua ennen myyntiä. Valmiiden myymättömien asuntojen määrä onkin suurin piirtein kolminkertaistunut vuodessa. Myynnissä olevista uusista asunnoista 26 prosenttia on valmiita. Vielä vuosi sitten joka kymmenes myynnissä ollut asunto oli valmis.

Uusien asuntojen kauppa on hiljentynyt käytettyjen asuntojen kauppaa nopeammin. Selitys saattaa löytyä hintapuolelta. Uudet asunnot kallistuivat tarkastelluilla alueilla vuodessa 5,9 prosenttia, eli rakennuskustannusindeksin vauhtia. Samaan aikaan käytettyjen asuntojen hinta nousi näillä alueilla 2,2 prosenttia. Hintakehitys on heikentänyt uusien asuntojen kilpailukykyä. Viiden vuoden tarkastelujaksolla vanhojen asuntojen hinnat ovat kuitenkin nousseet uusien hintoja nopeammin.

Asuntomarkkinoiden jäähtyminen näkyy selkeimmin Oulun seudulla, jossa myytävää riittää 15,8 kuukaudeksi. Rakentajat ovatkin lykänneet Oulussa hankkeitaan ja uusia asuntokohteita on aloitettu vain vähän.

Kokonaisuutena asuntomarkkinat ovat hiljentyneet kaikilla tarkastelluilla alueilla, mutta silti tilanne vaihtelee alueittain. Kuopiossa kauppa käy eikä siellä ole ongelmia, vaikka valmiiden asuntojen määrä on kasvussa. Muilla tarkastelluilla Itä-Suomen alueilla asuntokauppa on selvästi hiljentynyt. Pohjanmaan valopilkku on Seinäjoki.

Turun seudulla on aloitettu runsaasti uusia asuntokohteita ja myytäviä asuntoja on yli 13 kuukauden tarpeisiin. Lahdessa tarjonta-kysyntä-indeksi on 14 kuukautta, mikä kertoo ylitarjonnasta. Hämeenlinnan markkinat ovat tasapainossa, samoin Riihimäen, joskin siellä alkaa jo kertyä valmiiden asuntojen varastoa. Järvenpäässä, Keravalla ja Tuusulassa markkinat ovat hiljentyneet ja kauppaluvut alentuneet, sillä isot rakennusliikkeet eivät ole aloittaneet siellä paljoakaan uusia kohteita.

Tiedot perustuvat STH-Group Ky:n tekemään seurantaan, joka koskee kahdeksaa aluetta pääkaupunkiseudun ulkopuolella eri puolilla Suomea. Näillä alueilla oli myynnissä tammikuun lopulla 4 594 uutta asuntoa.

Lisää aiheesta:

: Pohjoismaiden asuntomarkkinat huolestuttavat Skanskaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maakunnissa?? kirjoitti:

ihan sama juttui pks-alueella. Muuttovalmista todella paljon tarjolla. Eivätkö ne uskaltaneet edes julkistaa pks lukuja, mitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu