Hei!
Minulla on 2 kappaletta 8 kuukauden ikäistä uros marsua. Minua vaivaa kovasti, että vaikka pidän niitä päivittäin usean tunnin vapaana, ne eivät tee MITÄÄN. Ne istua kököttävät olohuoneen pöydän alla, eivätkä juuri liiku muuten. Vaikka menisin pitkäksi aikaa toiseen huoneeseen niin siellä ne vaan edelleen istuu. Olen pilkkonut yleensä marsujeni suurinta herkkua, kurkkua, lattialle ympäriinsä jolloin ne liikkuvat juuri sen verran että kurkut katoavat, ei yhtään enempää.
Olen nyt viikon ajan pitänyt lattialla itse kyhäämiäni "mökkejä" (2 kpl kenkä pahvilaatikoita, joihin olen leikannut oviaukkoja), mutta ne eivät tee muuta kun istuvat vapaana ollessaan mökeissä. Eli, onko tämä ihan normaalia, vai miten saisin marsuni vilkkaammiksi ja edes vähän liikkumaan?
Tylsistyneet (?) marsut
7
394
Vastaukset 7
- tsinu
Hanki niille virikkeitä. Ei kai ne mihinkään liiku jos sä lykkäät ne keskelle lattiaa.
- makkelis
Niin mitä virikkeitä? Sitähän kysymykseni juuri koski! Olen väsännyt nämä mökit ym. mutta mikään ei auta. Juuri tälläisiltä 16 wee kersojen kommenteilta haluaisin välttyä täällä. Asiallisia vastauksia kiitos.
- lahoporkkana
makkelis kirjoitti:
Niin mitä virikkeitä? Sitähän kysymykseni juuri koski! Olen väsännyt nämä mökit ym. mutta mikään ei auta. Juuri tälläisiltä 16 wee kersojen kommenteilta haluaisin välttyä täällä. Asiallisia vastauksia kiitos.
Ei ne mökit nyt mitään virikkeitä ole, kun sinne voi piiloutua. Marsulle virikkeitä voi olla mitkä vaan. Erilaisia esineitä, esim. puupölkkyjä, kivi, tiiliskivi, heinäseimi, kukkaruukku... vain mielikuvitus on rajana.
- Anonyymi
Xdd
- avonias
Muutama niksi: erilaisia putkia, pajusilta, esteratoja voi kokeilla vaikka millaisia (mielikuvitus vain rajana :) ) , keinulauta, salaattipallo (meillä tykätään myös jos laittaa heinää sinne) ja vaikka oksia jyrsittäväksi. Voi mennä aikaa ennen kuin tajuavat niitä, mutta kärsivällisyyttä :) ja kannattaa niitä herkkuja piilotella noihin virikkeisiin.
- marsun omistaja
heips.voisit tehä erilaisia leluja marsuillesi.esim.siltoja,putkia,tunneleita...minun marsuni tykkää mennä putkissa ja muissa tunneleissa.
- marsupilami123
Marsut saattavat pelätä liian avointa ympäristöä. meillä ne meni pitkin seinänvierustoja, kunnes tajusin mistä oli kyse.
Paras ja hauskin hetki marsuilleni oli suuri pöyheä heinäkasa. Siinä ne sukeltelivat ihan onneissaan ja voi sitä puiputuksen määrää. ;oD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521060
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍113994Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust47975Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7874- 89816
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.4684Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25637Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it190633- 73607
- 57603