Ennenaikaisen synnytyksen enteily

Muiden kokemuksia kaipaava

Minulla on nyt neljäs raskaus meneillään ja kolme edellistä ovat syntyneet ihan kiltisti lasketun ajan tienoilla. Nyt on viikkoja 31 4. Jo noin pari kuukautta olen lähes joka aamu herännyt supistuksiin, jotka ovat kyllä ikään kuin kipeitä, muttei sietämättömiä. Sellaisilla supistuksilla on edelliset synnytykset alkaneet. Jokainen aamu ne ovat kestäneet noin pari tuntia ja tulleet suhteellisen säännöllisen oloisesti, joskaan en ole aikaa ottanut. Usein olen torkahdellut supistusten välillä, mutta sen verran kipeitä ovat, että herään niihin aina. Veikkaisin siis väliksi noin 10 minuuttia tai sinne päin (eikä välttämättä säännöllisiä). Lääkärin tarkastuksessa oli kohdunsuu aavistuksen avautunut ja kohdunkaula lyhentynyt, mutta mitään kauhean hälyttävää ei ollut tapahtunut (edellisessäkin oli tilanne sama näillä viikoilla ja meni yli lasketun ajan).

Tänä aamuna alkoi taas supistukset, mutta nyt ne olivat selkeästi kivuliaammat, eli alkoi jo olla vähän tuskainen olo vain maata sängyssä. Nyt niitä tuli myös tiuhempaan, joten kellotin ja sain niitä kahden minuutin välein. Ne kestivät kuitenkin vain noin 15 sekuntia kerralla, eli olivat lyhyitä. Supistaessa tuntui painetta ja "kakkahätä". Niitä tuli tavanomaiseen tapaan noin kaksi tuntia ja sitten ne hiljalleen hiipuivat.

Nyt vähän jännittää tuo nukkumaan meno, että tuleeko niitä taas. Varsinkin kun mies lähtee töihin aamulla tosi aikaisin, joten supistukset eivät varmaan ole vielä silloin alkaneet. Kuulostaako tämä teistä huolestuttavalta? Edellinen lääkärintarkastus oli tosiaan viime viikolla, joten silloin tilanne oli vielä ok. Mutta nyt supistelee paljon reippaammin.

Onko omia kokemuksia tällaisista supistuksista? Kuinkakohan nopeesti synnytys mahtaa hoitua (edelliset synnytykset ovat olleen noin 2-3 tuntia)?

1

1253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Hei.

      Miten lopulta meni??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      331
      3239
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      206
      2853
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      59
      2447
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      172
      1512
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      18
      1299
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      55
      1290
    7. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      925
    8. 60
      923
    9. 85
      860
    10. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      20
      834
    Aihe