Tipit

All Inclusive

Hei!

Paljon on puhuttu hotellien huonosta palvelusta, auttaisiko tipit vai small talk? All Inclusive kun kuuluu hintaan eli helppoa kun pitäisi olla eikä lompakkoa kokoajan viitsisi mukana kantaa - antaako tippiä joka drinkin jälkeen vaiko päivällisen jälkeen vai ei ollenkaan??

5

2161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • All Marino

      Vaikka oletkin All-Inclusivo matkalla niin palveluhenkilökunta ei siitä hyödy tai ei saa yhtään hynää.
      Kaikissa Amerikoissa tipit muodostavat hyvin huomattavan osan tuloista. Siis tippaa kohtuudella mutta älä tee heitä ahneeksi.
      Maineemme huonoina tippaajina on kulketunut edellämme ja siksi huono palvelu.

      • hate

        Jos vaihdat epävirallisesti 1€=65 bolivaria (silloin 6500)voipi esim.siivoojille vaikka joka päivä jättää 10 (10000)paikallista eli 1,54 € ja kaikki ovat tyytyväisiä.


      • elä opeta
        hate kirjoitti:

        Jos vaihdat epävirallisesti 1€=65 bolivaria (silloin 6500)voipi esim.siivoojille vaikka joka päivä jättää 10 (10000)paikallista eli 1,54 € ja kaikki ovat tyytyväisiä.

        Mun kanta taas on ettei missään nimesä kannata opettaa rahan perään. Pientä laskuoppia. Jätät 10 000 bolivaria eli sen 1.6e per huone/pv, noh kerroksessa on 30 huonetta ja jos jokainen siinä kerroksessa jättää saman se tekee 48E!!! per kerros ja sen kun kerrot raakasti 30 päivällä (niillähän ei tunnetusti ole kuin sen pari vp:tä kuussa), tekee se 1440E!!! Verottomana!!! ..ttu, minäkin lähen huoneita siivoon. Otetaan mekin tipit käyttöön, musta tulee rikas. Ja muistakaa jotkut jättää enempi, taas jotkut vähempi, miettikää oma kantanne.
        Tapanani on ollu antaa suhteessa maan tuloihin nähden.


    • Turisti02

      Hei,

      itse totesimme, että kun antaa silloin tällöin baarimikoille, tarjoilijolle ja siivojille tippejä, niin saa hyvän ja ystävällisen palvelun.

      Esim. jotkut valittelivat, että joutuivat odottelemaan baaritiskillä, kun paikalliset kiilasivat. Meillä ei tätä ongelmaa ollut.

      Siivojille on hyvä antaa esim. 5 bolivaria per viikko. Tarjoilijoille pari bolivaria silloin tällöin on riittävä. Kyse on siis vain muutamista senteistä ja palvelu toimii!

    • hepetus

      viimeisenä päivänä jätettiin hotellin parille kivalle tarjoilija pojalle ja siivoojalle. Positiivisesti yllättyivät :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      289
      8314
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      194
      4517
    3. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      30
      2747
    4. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      190
      2563
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      109
      2166
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      51
      1696
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      58
      1658
    8. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      22
      1553
    9. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      343
      1303
    10. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      168
      1298
    Aihe