Kun ei ole maatilataloutta traktorissa pitää käyttää dieseliä, mutta moottorityökoneeksi varusteltuna siinä voi käyttää polttoöljyä. Onko traktorini moottorityökone kun siinä on lumilevy takana? Muuttuuko polttoöljyllä ajo heti laittomaksi kun pudotan levyn pois?
AKE:n sivuilta kopsattua:"Polttoainemaksusta ovat vapaita myös moottorityökoneet, moottorityökoneeksi varustetut traktorit sekä auton alustalle rakennetut työkoneet, milloin niitä ei käytetä muihin kuljetuksiin kuin niiden käyttötarkoituksesta johtuviin kuljetuksiin itse työalueella tai niiden siirtyessä työalueelta toiselle."
AKE:n sivuilta kopsattua:"Polttoainemaksusta ovat vapaita myös moottorityökoneet, moottorityökoneeksi varustetut traktorit sekä auton alustalle rakennetut työkoneet, milloin niitä ei käytetä muihin kuljetuksiin kuin niiden käyttötarkoituksesta johtuviin kuljetuksiin itse työalueella tai niiden siirtyessä työalueelta toiselle."
Vastaukset 19
Vanhimmat
Traktorisi on ilman peräkärryä työkone.
Traktori on silloin työkone, jos siinä on perässä muu kuin perävaunu, traktori ilman työvälinettä ei ole työkone.
Esimerkkinä voi sanoa esim. jos joku soittaa ja pyytää vetämään vaikkapa auton pois ojasta. Jos menet vetämään pelkällä traktorilla, tarvitset joko dieseliä tankkiin(tankin pesu ennen polttoainevaihtoa) tai sitten päiväkohtaisen lupalapun(5€/pv). Mutta jos traktorissa on vaikkapa perälevy perässä, voit vetää auton ojasta ihan polttoöljyn ryydittämänä.
Tuollaista hiusten halkomista ovat säädökset, mutta hyvä on tietää, jotta ei tule keikka kalliiksi.
noi ojasvedot ja käyntiinvedot saa tehdä polttoöljyllä
jos tekee korvauksetta, saa hinata. Muuten pitää joko olla dieselit tankissa tai maksaa päivämaksu.
netissä on aika hyvä ohje, lukaskaapa.
http://www.ake.fi/pdf/traktori_AKE_0704.pdf
Ymmärtääkseni tämän em. ohjeen mukaan tuo mainitsemani koski vaan maatalouden harjoittajan traktoria, eli ilman korvausta maatilan harjoittajan omistuksessa olevalla traktorilla saa antaa "naapuriapua" eli hinata autoa polttoöljyllä, jos ei peri maksua.
Muun kuin maatalouden harjoittajan osalta ei välttämättä pidä paikkaansa.
Kun tuo polttoainelainsäädännön kiemurat on noin monimutkaiset ja niitä ei ymmärrä edes lakia tulkitsevat viranomaiset, kaikkein varminta on, kun laittaa traktoriin vaikka lumilingon, ennen kuin lähtee hinaamaan. Silloin se tulkitaan työkoneeksi ja se saa käyttää polttoöljyä.
Muuten on se vaara, että tulee kaalliiksi se hinaaminen.
Toinen vaihtoehto on toki olla hinaamatta, vedoten tuohon polttoainelainsäädännön monimutkaisuuteen. Jospa joku kerta sattuis ojaan ajo lainsäätäjälle, sais tuta mitä elämä on niitten säännöstensä kanssa kun odottelis hinausautoa Kainuun korpeen, traktorimiesten kieltäytyessä kunniasta .-)
mahtaako olla ees voimassa enään!!
kun tuo tieto on ake:n virallisilla nettisivuilla, niin parasta olla voimassa.
AKE on kuitenkin viraomainen ja sen tietoihin pitää pystyä luottamaan.
mutta täälläpä tuo..
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20031280?search[type]=pika&search[pika]=1280/2003
ihmettelinkin tässä taannoin, miksi eräs nuukaksi tunnettu ministeri alkoi ajamaan metaani-Volvolla, mutta nythän se selkis.
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2006/20060379
ko polttoaineella kulkevat henkilöautot vapautettiin polttoaineverosta v. 2006..
olishan se pitänyt arvata..
kirjoituksessasi oli yksi asiavirhe. Väitit etteivät lakia tulkitsevat viranomaisetkaan tiedä asioita. Väärin: Pohjanmaalla kuulemma YKSI poliisi joka tietää kaikki liikennetraktori- ja polttoainekiekurat..
Tunnustan, olin vähän liian varma. :-)
Yksi on enemmän kuin ei yhtään.
Toinen mikä on vähintään yhtä monimutkainen näköjään joillekin ymmärtää, osin toki lainsäädännön ansiosta, liittyy tähänkin polttoaineeseen.
Se toinen on liikennetraktori-käsite. Siitäkin on maailmalla niin monenlaista profeettaa neuvomassa. Ja täytyy myöntää että itelläkin välillä tuo pitää ihan tarkistaa.
Tuo laki tuli voimaan vuoden 2004 alusta. Mitä muuttui vuoden 2008 alussa? Ainakin veneissä kiellettiin löpön käyttö! Tuliko trantoreihin uusiä määräyksiä? Mistä löytyy tuo tuore laki?
Veneisiin ei enää tänä vuonna saa tankata löpöä, mutta vanhan löpön saa ajaa loppuun. Myöskään tankkausasemien säiliöistä tulevista väriaineen jäämistä ei tarvitse olla huolissaan, mutta tankata saa vain verollista dieseliä. Veneilijöiden kannattaa säilyttää siirtymäkauden aikana polttoaineostokuitit.
http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/07_Huviveneilijat/index.jsp?source=adwords&gclid=CNPKpo3xu5ECFQFYZwod6yuFOg
on ns. ajantasainen laki.
Siihen on päivitetty aina ne muuttuneet kohdat uudella voimassa olevalla tekstillä.
eli katso tuosta ylempää viestistäni oleva linkki.
rekisteröinnin työkoneeksi. Vakuutusmaksut kohoavat, jos trektori rekisteröidään työkoneeksi.
ole työkone ainakin silloin kun on jokin muu kuin kärry perässä?
suosittelen kääntymistä katsastuskonttorin puoleen. Muuten voi tulla ikäviä (ja kalliita) yllätyksiä. Tälläkin palstalla vastaukset tuntuvat perustuvan mutu-tuntumaan ilman varmaa ja yksiselitteistä tietoa. Itse olen maatalousyrittäjä ja välillä tulee eteen polttoaineverotus. Silloin on yleensä helpompi vain maksaa päivämaksu, niin ei tule isompia vaikeuksia.
sun viestis on mutua.. :-)
" Tälläkin palstalla vastaukset TUNTUVAT perustuvan mutu-tuntumaan ilman varmaa ja yksiselitteistä tietoa"
ei se laki niin vaikeeta oo täyspäiselle ihmiselle netistä lukea, kun se sinne kerran on toisten toimesta valmiiksi kuin tarjottimelle laitettu..
selviä nuo pykälät. Joskus pitää todella hakea tietoa eri tulkinnoista. Esimerkiksi naapuri sai sakot, kun haki omalla traktorilla metsästä rankoja tilalleen. Jos puut olisivat olleet oksimattomia, niin sakkoa ei olisi tullut. Mutta kun ne oli oksittu, tulkittiin puut polttopuiksi ja päivämaksu olisi pitänyt maksaa. Etsikääpä siihen selitys.
Jos traktorissa on kytkettynä joku työkone, esim etukauha tai kyntöaurat -> moottorityökone, saa ajaa polttoöljyllä.
Traktorissa ei työkonetta tai peräkärry perässä -> ajettava dieselillä tai maksettava päivävero