Ykkösessä olisi halpa kk-maksu ja lisänä reviiri palvelu = puhelut kaikkiin liittymiin max. 1€/vrk reviirialueelta soitettuna. Fiksussa taas puhelut kaikkiin liittymiin 3G verkossa 0.069€/kpl puhuipa minuutin tai max. 24h putkeen. Mietin vaan miten hyvin 3G verkko pelittää pääkaupunkiseudulla/Helsingissä. Kumpi kannattaisi ottaa? ((Valitettavasti kavereiden liittymät enimmäkseen soneran, joten kaikista halvin Saunislainen v.2008 loppuun 0€ 5 liittymään ei minulle sovi)).
Ykkönen/3G tai Fiksu 3G
3
1274
Vastaukset
- Mika0800
Ykkönen reviiri ehdottomasti, jos kerran asut reviirialueella.
"Fiksussa taas puhelut kaikkiin liittymiin 3G verkossa 0.069€/kpl puhuipa minuutin tai max. 24h putkeen" = VARO!
1. tuo halpa hinta on voimassa vain, kun puhelu alkaa 3G -verkossa. 2G -verkosta (eli perinteisestä GSM -verkosta) soitetut puhelut 6,9c/puhelu 6,9c/min.
2. Myös ei-toivotusti vastaajaan ohjautuneet puhelut maksavat Fiksu 3G:ssä tuon 6,9c/puhelu (ja 2G -.verkosta soitettuna myös 6,9c/min)
3. 24h puhelu 3G -verkosta on useimmilla puhelimilla teknisesti mahdotonta, syynäpuhelimen suuri virrankulutus 3G -verkossa.
Esimerkkipuhelimena Sony Ericsson K600i:
http://www.sonyericsson.com/cws/support/products/factsandfeatures/k600i?cc=fi&lc=fi
tuolta lainattua:
Verkot
a UMTS = 3G
b GSM 900
c GSM 1800
d GSM 1900
Puheaika
(enintään)
a. 2 tuntia 10 min
-
c. 8 tuntia 15 min
d. 8 tuntia 15 min
Valmiusaika
(enintään)
290 tuntia
-
370 tuntia
370 tuntia
eli siis täyteen ladatulla akulla puhut 3G -verkossa vain 2h 10 min, GSM -verkossa 8h 15 min.
Ja vaikka K600i:n mukana tulee Sony Ericssonin tehokkain 850 mA laturi, niin edeslaturi kytkettynäkään 3G -verkossa puhelu loppuu ennemmin tai myöhemmin virran loppummiseen, koska 3G -verkossa puhelimen virrankulutus puhelun aikana ylittää tuon laturin tarjoaman 850 mA.
Tässä voi toki olla puhelinkohtaisia eroja, mutta olen yllättynyt, jos SE K600i osoittautuisi 3G -puhelinten heikoimmaksi tässä suhteessa (virrankulutus laturiteho).
Lisäksi monissa uudemmissa puhelimissa ei saa kytkettyä langallista HandsFree -settiä ja laturia yhtäaikaa - sitäkin kiusallisempaa, kun isompi virrankulutus näkyy myös puhelimen normaalia voimakkaampana lämpenemisenä puhelun aikana.
Reviirin muuten saa ihan tavalliseenkin ykköseen, joten Ykkönen 3G:lle ei ole mitään tarvetta, jollet sitten nimenomaan halua hankkia kytkypuhelinta Saunalahden valikoimista.
Muistathan, että nuo liittymien lisäedut eivät juuri koskaan kata soittoja valtakunnallisiin yritysnumeroihin (010, 020, 030, 075 ja eräät muutkin numerosarjat).
ks. myös OmaVerkko 3G ja dna Aarre (valitettavasti Soneraan soitot maksavat näillä 9c/min). - jo SL
Helsinki on melkein kokonaan 3G-aluetta.
Katso kuuluvuus alue kartasta.
http://www.elisa.fi/kuuluvuus/
Fiksu 0,069€/puhelu
1€/0,069=14,5
Eli yhdellä eurolla puhut 14 puhelua päivässä eikä tarvitse miettiä oletko reviiri alueella.- Anonyymi
"Helsinki on melkein kokonaan 3G-aluetta"
Kampin bussiterminaalissa Elisan 3G -verkko joko puuttuu kokonaan tai ainakin sen laatu on luokattoman huono - tilanne ollut jo vuosia näin ja nyt kun on 4G ja 5G niin 3G:tä ollaan purkamassa muutenkin pois.
Itselläni oli 2016 Elisan 3G -liittymä, eli Elisa on estänyt liittymän toiminnan r4G ja 5G -verkoissa.
2016 Kampin bussiterminaalissa ei onnistunut bussilipun osto Elisa 3G mobiilidatalla, vaan piti käydä R-kioskilta ostamassa dna prepaid. että sai sen bussilipun ostettua.
Tapahtui illalla, jolloin Matkahuollon oma bussilipunmyyntipiste oli jo suljettuna.
Suoraan bussista voi lipun ostaa, mutta huomattavasti kalliimmalla kuin etukäteen netistä ostettu lippu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup323641- 1522327
Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene121897Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi721343Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko171317J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen1051294Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR3881270- 671255
- 821181
- 631155