Puolikkaan kuljettajaksi

Kunnollinen kuski

Etsin työtä puoliperävaunuyhdistelmän kuljettajana.

Olen ahkera, luotettava, oma-alotteinen, hyväkuntoinen, asiakaspalveluhenkinen ja monitaitoinen. Työkokemusta hyvin paperein löytyy usealta eri alalta (metalli, rakennus, suunnittelu jne...) ja minulla on opisto- ja korkea-asteen tutkinnotkin erinomaisin paperein.

Minulla on ABECE-kortti, ADR-lupa ja koulutus alalle. Työkokemusta löytyy jonkin verran kotimaan- ja ulkomaanliikenteestä (Ruotsi, Norja) sekä elintavikekuljetuksista (lämpösäädellyt kuljetukset). Olen ajanut sekä runkoa että jakoa. Tuttuja ovat täysperävaunu ja nuppi. Muutaman keikan olen tehnyt puolikkaalla.

Pidän tauot lain mukaan enkä aja ylikuormia. En aja myöskään epäkuntoisia tai katsastamattomia autoja. Enkä täysperävaunua. Viikonloppuisin (Pe 16:00...Ma 05:00) en työskentele. Palkkani on TES-mukainen. Ajo saa olla mitä vain (jakoa, elintarvikkeita jne) eikä kohteella ole väliä (ulkomaatkin käyvät).

Mikäli haluat hommaan hepun jolta tapahtuu niin tässä hän on.

22

6225

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiinnostunut työnantaja

      Miksi ei täysperää, vaikka se on mukavampi ajaa?
      Aika huonosti saat työtä noilla yhteystiedoilla :)
      Muutenhan ehtosi ovat tuiki normaalit.

      • Kunnon kuljettaja

        Makuasia varmaankin, mutta minusta täysperä on vihon viimeinen vehje pyöriä oudoissa kaupungeissa etsimässä kohdetta. Ahtaat ja pimeät lastausalueet ja kapeat laiturit ovat myrkkyä. Jakaminen täysperällä on saatanasta! Peruuttelu on muutenkin heikon lenkkini tässä ammatissa. Puolikkaan pistäminen laituriin sujuu kuin tanssi mutta täysperävaunu teettää töitä joka kerta yhtä paljon. Ei ole terveellistä hermoille, sydämelle eikä auton ohjaukselle tai vanteille. Ei enää koskaan täysperää!

        Eipä viitsi oikein tänne yksityishenkilönä laittaa tietojaan. Sähköposti tukkeutuu saman tien paskasta ja puhelin joutuu terrorin kohteeksi. Mutta yritys/yrittäjä voi laittaa nimensä/nettisivunsa niin otan yhteyttä.

        Ehtoni eivät tunnu normaaleilta kun ottaa vertailukohdaksi yritykset joissa olen ollut töissä: Ylikuormia on pakko ottaa, taukoja ei pidetä, viikonloput reissussa jnee...


    • otetaan pois siinä

      jossain 70 vuotiaalla? Ainakin 70v olet noilla tiedoilla.
      Jos olisit vielä lääkäri niin olisi mahdollisuutta tulla hommiin koska silloin voisit itse kirjottaa todistus että rekkakortti ei pois otetaan.

      • Kunnollinen kuljettaja

        Olen hiukan yli 40-vuotias.


      • PEIKKO.
        Kunnollinen kuljettaja kirjoitti:

        Olen hiukan yli 40-vuotias.

        Jos herralla on tommonen koulutus ym., niin kait sä sillon osaat hakea täältä työilmoitussivut. Siellä on pilvinpimein yrityksiä, jotka hakevat mm. puoliperävaununkuljettajia. Eikun toi samainen ilmotus eri kuljetusyrityksiin tai soitto, niin eiköhän tuo työpaikanhaku onnistu sitäkautta paremmin kun täältä pulinapalstalta. Kuljetusalalla on pula nimenomaan hyvistä kuskeista. Mut älä ny kummiskaan sitte mainosta miten onnettomasti peruuttelet täysperällä:)


      • PEIKKO.
        Kunnollinen kuljettaja kirjoitti:

        Olen hiukan yli 40-vuotias.

        ..... se piti vielä sanoman, että älä missään nimessä kehuskele miten lainkuuliainen olet ajoissasi=D . Taidat olla aikast höperö... Jos herra osaa rekkaa kuin rekkaa kuskata, nii turha sitä on vielä erikseen mainita, että osaanhan mä kanssa nuppia ajaa! Meinaakko sää että hevosella niitä kuomia vedellään=D


    • Jimmy Hoffa

      Soita heti Rajamäen puljulle, siellä on kymmenittäin just noita ukkoja, varmasti saat duunipaikan. Mutta hei, älä mainitse mitään mistään tauoista.

    • Tunnollinen kuski

      Etsin työtä puoliperävaunuyhdistelmän kuljettajana. Olen omasta mielestäni ahkera, luotettava,oma-alotteinen(ajojärjestelijä), hyvän näköinen, ylimielinen ja tiedän kaiken. Työkokemusta löytyy usealta eri alalta (metalli,rakennus ja etenkin olen SUUNNITELLUT TEKEVÄNI kaikenlaista (kun en tiedä mitä tekisin isona) jne...) olen muunmuassa insinööri ja reservin luutnantti. Minulla on ABECE-kortti, ADR-lupa,äidin lupa, muijan lupa, ja kursseja olen käynyt monenlaisia. Työkokemusta löytyy jonkin verran kotimaan- ja ulkomaanliikenteestä (Ruotsi, Norja) sekä elintarvikekuljetuksista (lämpösäädellyt kuljetukset). Olen ajanut sekä runkoa että jakoa. Tuttuja ovat täysperävaunu ja nuppi. Muutaman keikan olen tehnyt puolikkaalla.
      Pidän tauot lain mukaan enkä aja ylikuormia. En aja myöskään miljoona ajetuilla vanhoilla paskoilla enkä "mahdu" normaalikorkuiseen ohjaamoon. Viikonloppuisin (Pe 16:00...Ma 05:00) en työskentele. Palkkani on TES-mukainen. Ajo saa olla mitä vain (jakoa, elintarvikkeita jne) eikä kohteella ole väliä (kunhan se on suomen ja espanjan väliä, 8 tuntia päivässä, joka yö kotona, ulkomaan päivärahat tietty, uus vinkkelikoneinen ärrä kania lamberetin kylmäkaapilla jossa ei ole takaovia ja thermokingin kylmäkone). Mikäli haluat hommaan hepun jolta tämä kaikki luonnistuu niin here i am.

      • hoh hoijaa

        ajaisin minäkin vesipää kaniaa lasilaatikolla ilman takaovia ,saksanlaivalle


      • Anonyymi

        CVsi perusteella minulla on tarjota sinulle työpaikka.
        Runkoa Rovaniemeltä Lissaboniin ja siinä sitten jakoa Kittilästä Marbellaan.
        Purjekoneen polttoainetta etelään ja terveisiä pohjoiseen. Molemmat non ADR. Kalustona nyt ei ole ehdottamaasi ovetonta jääkaappia, mutta käykö konttiperävaunu ja genset? Ja vetoauton voit valita patanokasta tai niittikopista. Toivottavasti saat jalkasi sopimaan.
        Lentolippu Seutulaan ja takaisin lähimmälle ajokin taukopaikalle joka arkipäivälle. Päivärahaa en maksa.
        Muuten palkka Taukoehtosopimuksen mukaan.
        Lisäksi Pariisin läpiajolupa löytyy ja parkkiruudut reitin tärkeimpien kiitoratojen VIP -alueilta. Ja kausikortti Reeperbahnille.
        Aloitus heti tai välittömästi.


    • koulutuksella

      pääsee ajamaan vaikka Hornettia.

      • SEKAtm

        On kuski porukassa heikomminkin koulutettuja,ja hyvin on pärjänneet.Listassa on yksi puute,ei ole tunnetta mukana kutsumuksen puute paistaa läpi hakemus tekstistä.Nuorna miesnä ollessa täysperä oli tähtäimessä ,kun luuranko Fargoa pyöreistä partapeileistä tähtäili laituriin,puolikas oli joku välivaihe uraputkessa!Ja kyllä sitä täysperä herkkua tuli maisteltua omiks tarpeiks.


      • 143

        Ei muuten pääe!


    • 143

      Hienosti on hommat hallinnasssa!Lykkyä tykö!Miksi noilla avuilla kuskiksi?Ajohallintaan tai mestariksi parempi suunnata!Eli jonkun firman ajojärjestelijäksi vaikka?
      Liekö ollut taas tuo viesti Provo?

    • saksanseisojavoimaa

      unohda hyvä mies pitkien yhdistelmien ajaminen
      jollei viikonloppu ajot kiinnosta.voithan vaikka viikot suunnitella että mitä huomenna tekis.ja unohda koko auto ala tuolla asenteella.

    • pee-aaa

      saitko töitä tällä ilmotuksella?

    • wertyuiopå¨

      liekkö saanut potkulaudan kuskin paikkaa?

    • pöö

      Tosissaanko tollasia kirjottelee. Helvetin hyvä kuski ja homma käy. Ei kuitenkaan osaa ajaa täysperää ja ilmoittaa heti mitä ei suostu tekemään ja milloin suvaitsee työskennellä. Taitaa odotella kotona että joku tulee kerjäämään töihin....

    • Anonyymi

      No, missä tämä timantinkova ap täysperävaunuyhdistelmänkuljettaja tätä nykyä työskentelee, joka ei kuitenkaan suostu täysperävaunua vetämään, varsinkaan viikonloppuisin???

    • Anonyymi

      Hyvä aloitus, ajan itsekin puoliperävaunua ma-pe ja klo 7-17 välillä ja ajoreitit päivässä 100km-450 km.
      Täysrperävaunua olen vähemmän ajanut enkä oikein oppinut sitä peruuttamaan ahtaisiin paikkoihin, varmaan oppiisn jos sitä koko ajan ajaisin mutta on noloa kun kuskit katsoo ja nauraa vierestä kun sahaat laituriin.
      Pistän puoliperävaunun kerralla laituriin tai kulman taakse, ja kun täysperässä pitää erilailla kääntää rattia ja seurata kärryn etuakselia ja siinä on oma oppimisensa
      Terv. Kuljettaja 53v.

    • Anonyymi

      Jaa....

      Koko tarina taitaa ... olla ... PALSTAN VAHDIN KIRJOITTAMA .

    • Anonyymi

      Mihin me yrittäjät noin taitavaa aloittajaa tarvitaan. Tunsin joskus sähkötekniikan korkeakouluopiskelijan. Hänen tarinansa kuulostivat samanlaisilta. Liekö sama paviaani asialla tässäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      56
      1324
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      947
    3. 69
      787
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      64
      758
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      728
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      714
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      655
    8. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      10
      622
    9. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      605
    10. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      595
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      548
    12. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      78
      539
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      532
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      527
    15. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      493
    16. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      90
      472
    17. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      455
    18. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      454
    19. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      451
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      36
      447
    Aihe