Ostin äskettäin kameran mallia Canon Powershot SX100, mutta kysymykseni koskee laajemminkin nykyisiä digikameroita... Kun puhutaan peruspokkareista ja vähän isompizoomisista kompakteista, niin miten hyvin nämä nykyiset laitteet on suojattu iskuilta? Ovatko kameranne selvinneet tälleistä vaurioitta, tai miten vauriot ovat ilmenneet?
Asia kiinnostaa siksikin, kun oma kameralaukkuni vierähti n. metrin korkeudelta lattialle, eikä kameraani ilmaantunut minkäänlaista vikaa. Ilmeisesti kameralaukku pehmensi iskun aika hyvin:) Olen vaan miettinyt ja ihmetellyt esim. makro-optiikan herkkyyttä, kun se on niin käsittämättömän pikkutarkkaa... Miten ihmeesä kuvan tarkkuus säilyy niin hyvänä, kun kameraan kohdistuu iskuja? Kompensoiko kuvanvakain mahdollisesti näinkin syntyneitä epätarkkuuksia?
Asia kiinnostaa siksikin, kun oma kameralaukkuni vierähti n. metrin korkeudelta lattialle, eikä kameraani ilmaantunut minkäänlaista vikaa. Ilmeisesti kameralaukku pehmensi iskun aika hyvin:) Olen vaan miettinyt ja ihmetellyt esim. makro-optiikan herkkyyttä, kun se on niin käsittämättömän pikkutarkkaa... Miten ihmeesä kuvan tarkkuus säilyy niin hyvänä, kun kameraan kohdistuu iskuja? Kompensoiko kuvanvakain mahdollisesti näinkin syntyneitä epätarkkuuksia?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Melko paljon, jos se on kuljetusasennossa.
Virta poissa ja objektiivi suojassa.
Ilman suojakoteloa hajoaa silloin helpoiten näyttö.
Hieman pehmustetussa pussissa kestää kamera kyllä metrin pudotuksen tasaiselle pinnalle.
Jos kamera on kuvauskunnossa ei se kestä juuri mitään. Objektiivin siirtomekanismi pettää HYVIN helposti. Jo alle parinkymmenen sentin putoaminen kovalle alustalle sopivassa kulmassa rikkoo kameran.
Optiikka on herkkä pienillekin iskuille. Vaikka vikaa ei heti ilmene, se voi ilmetä myöhemmin lämpötilavaihtelujen myötä. Joku linsseistä voi löystyä ja lämpötilamuutoksen takia voi päästä liikahtamaan sen verran että piirto huononee näkyvästi. Pienikin heikennys piirrossa vaikeuttaa aina automaattitarkennuksen toimimista, joka parhaimmillaankin on toimivissakin kameroissa vähän kyseenalainen.
Myöskään piirilevyillä olevat komponentit ja liitokset eivät kestä kovin hyvin iskuja. Hyväksytyn rajoilla oleva juotos voi irrota myöskin iskusta tai sen jälkeisestä lämpötilavaihtelusta.
Vakaaja ei pysty korjaamaan viallisen linssin piirtoa. Se vakauttaa vain käsien tärinän aiheuttaman epätarkkuuden.
Vähäinenkin pehmuste kameran ympärillä on aina plussaa.
betonilattialle ja vastavalosuojat kimpoili pitkin seiniä hirveellä rytinällä
ei mitään vaikutusta mihinkään
ixus 330 pomppi rivarissa rappuset kerrosta alemmaks
ei mitään vaikutusta
panasonicin dmc-fx9 on tippunu laattalattialle monet kerrat ja uinut oluessa särkyneessä puuhapussissa , ihme että mitään jälkiä ei esim näytön lasiin ole tullut
100% kunnossa edelleen
Itsellänikin on nyt tuo sx100. Käytän myös yli kolmivuotiasta a400 canonia. Rakenne taitaa jo siinä olla yhtä herkkä kuin nykyisissä kameroissa. Melko uutena se (a400) tippui lattialle n. metrin korkeudesta eikä käynnistynyt enää. Aukaisin kameran ja kokosin uudelleen, ja taas toimi! Jokin muovinpala tippui sisältä aukaistessa, ja optinen zoomi muuttui hitaammin toimivaksi. Kamera on tippunut sen jälkeen useita kertoja, unohtunut yöksi kylmään autoon tms. Mitään vikaa ei ole toiminnassa enää ollut. Kuoret siitä kyllä on halki ja etukannessa iso klommo, reissukameraksi omiaan. Tuota sx100:sta en ole vielä tiputtanut, yhtä heiveröisen tuntuinen on kuin a400. Se on myös painava, ja paljaaltaan tippuessa varmasti ainakin zoom- objektiivi särkyy, jos esillä