Golf II, vm –91, vajoaa selvästi perästä, kun takapenkille lastataan pari henkilöä. Auto meni katsastuksesta tältäkin osin läpi (jouset/iskarit), ei huomautuksia. Kuitenkin hirvittää liikkua vähänkin huonommilla teillä näin marjastusaikana, kun takana ei ole maavaraa paljon mitään.
Ilmiö näyttää koskevan laajemminkin vanhoja Golfeja/Jettoja.
Eli miten olette muut Golf/Jetta-kuskit ongelman ratkaisseet?
Ilmiö näyttää koskevan laajemminkin vanhoja Golfeja/Jettoja.
Eli miten olette muut Golf/Jetta-kuskit ongelman ratkaisseet?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hei! Oletko päässyt eroon siitä Golfiasi vaivanneesta mittariston takaa tulleesta äänestä? Jos, niin menikö ohi omia aikojaan vai löysivätkö korjaamolla syyn.
Mun Golfissani ei maavara kovin paljo laske kuormattuna. Se on -85, ajettu 206 tkm. Eteen on jouset vaihdettu katkeamisen vuoksi. Iskareita ei ole koskaan vaihdettu. Näkeehän niitä kyllä niin paljon madallettuja autoja. Maavaran on oltava kuitenkin vähintään 80 mm.
Tikutusta ei ole kuulunut sitten toukokuun. Autolla ajettu tuon jälkeen n.3000 km loma-ajoa erilaissa sää- ja kosteusoloissa. Mitään seuraamuksia tikutuksesta ei ole jäänyt.
Hyvä kun kysyit, raportoin asiasta jos uutta ilmaantuu!