Televisiosta suoraan kameraan?

-----

Terve,

Kysyisin vaan, onko mahdollista nauhoittaa videokameraan johdon kautta televisiosta kuvaa? Se on varmaan se johto jossa toisessa päässä on kolme päätä - kaksi audiota ja yksi kuvalle. Tavallisesti sitä kai käytetään videokameran materiaalin näyttämiseksi televisiossa, mutta siis - onko tämä toisin päin mahdollista?

Kiitos avusta, jos sitä tulee!

5

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhakorkeapudas

      Tv-lähetyksiä voi tallentaa kameran videoliitäntä on kaksisuuntainen (sisään/ulos), useimmissa kameroissa liitäntä on yksisuuntainen (pelkkä video-ulostulo).
      En ole myöskään kuullut, että tv:ssä olisi kaksisuuntainen videoliitäntä. Etkö voi käyttää kuvanlähteenä esim. videoita tai digiboksia, jossa liitäntä on oikeanlainen?

      • ulospäin

        Televisioiden scart liittimet on useimmiten kaksisuuntaisia, joten siitä voi nauhoittaa kuvaa myös videokameran kasetille, kunhan käyttää scart liittimessä kaksisuuntaista adapteria.
        http://www.digivideo.fi/wiki/index.php/SCART


      • Nimetön

      • on jo
        Nimetön kirjoitti:

        Tämän pitäisi olla mahdollista, pitää vain lainata johto jostain. Kamerani on Panasonic NV-GS250, ja ainakin täällä http://www.digivideo.fi/content/index.php?option=com_content&task=view&id=3538&Itemid=53 väitetään, että kameran videoliitäntä on kaksisuuntainen. =)

        Minulla on sama kamera, sen mukana tuli johto, jolla videoa voi televisiosta nauhoittaa kameran kasetille. Tällainen:http://www.digivideo.fi/wiki/index.php/AV-IN

        Tai videon voi siirtää suoraan tietokoneelle, kun kytkee kameran firewíre kaapelilla tietokoneeseen ja ottaa kamerasta kasetin siirron ajaksi pois.


      • linkkiin
        on jo kirjoitti:

        Minulla on sama kamera, sen mukana tuli johto, jolla videoa voi televisiosta nauhoittaa kameran kasetille. Tällainen:http://www.digivideo.fi/wiki/index.php/AV-IN

        Tai videon voi siirtää suoraan tietokoneelle, kun kytkee kameran firewíre kaapelilla tietokoneeseen ja ottaa kamerasta kasetin siirron ajaksi pois.

        http://www.digivideo.fi/wiki/index.php/AV-IN


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2856
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      129
      2780
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1796
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1352
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      67
      1351
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      876
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      843
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    Aihe