onkohan enää mahdollistakaan saada keskikokoista koiraa kerrostaloon?! tuntuu että kaikki haukut annetaan/myydään vain maalle. silti meilläkinpäin kerrostaloissa on hyvin paljon koiria. valehtelevatko ihmiset asuinympäristönsä vai mikä on?
koira kerrostaloon
hau
81463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
joka sinne sopeutuu.
metsästyskoirat ja vahtikoirat/pihakoirat(pystykorvat) ei ainakaa.. erittäinn aktiiviset rodut tarvii paljon aktivitteettejä ja tekemistä ettei riko asuntoa ynm. haukku herkkää ei kannata myöskään ottaa..
parhaita koiria kerrostaloon on varmaan seura ja palveluskoirat
Tietääkö kukaan sopeutuuko nöffi kerrostaloon?
tykkää tosi paljon olla pihalla, joten en sitä ainakaan voisi kuvitella kerrostaloon.
Nöffi on loppujen lopuksi varsin rauhallinen rotu ja ainakin meidän kaveri pärjäsi mukavasti kerrostalossa. Tosin nuoruusvuotensa nöffimme sai viettää omakotitalossa ja omalla pihalla. Tiedän kuitenkin montakin kerrostalossa asuvaa nöffiä, jotka vaikuttavat ihan onnellisilta. Täytyy kuitenkin muistaa riittävän pitkät lenkit ja se ettet ota nöffiä yksiöön asumaan!!! Iso koira tarvitsee kuitenkin aika paljon tilaa. Lattialla röhnöttävä koira vie jo ihan nukkumiseenkin pari neliötä tilaa ja unipaikkaahan täytyy tietysi voida vaihdella monta kertaa yössä, kun edellinen paikka on kuumennut liikaa.:)
Isommista koirista ainakin labbis ja kultsu sopeutuvat hyvin.
Kunhan vaan tarpeeksi juoksuttaa, lenkkeilyttää niitä.
Osaavat mokomat oikein nauttia sohvalla retkottamisesta.
pyreneittenmastiffi, eli samaa kokoluokkaa ja samankaltainen luonteelta. ei olisi ikinä kerrostalossa voinut pitää. asuimme noin vuoden kerrostalossa ja koira viihtyi enimmäkseen parvekkeella (viileä) ja hinkui koko ajan ulos (vaikka lenkitimmekin paljon)..
herranen aika. Tottakai voit ottaa, kunhan huolehdit tarpeeksi hyvin koiralle ominaisista tarpeista.
Meillä kaksi keskikokoista koiraa molemmat alle 25 kg.
Toinen ruotsin valkoinen hirvikoira ja toinen karhukoira-lapinkoira.
Erittäin paljon ulkoilua vaativia rotuja, mutta ulkoilmaihmisiä kun ollaan niin ongelmaa ei synny :) metsällekkin pääsee ympäri vuoden.
Koirat ovat tyytyväisiä, ja ovat sopeutuneet ainakin meillä kerrostaloelämään oikein hyvin :)
että kovin haukkuherkkää pystärirotua ei tosin kannata ottaa. Meidän koirat ei hauku sisällä ollenkaan, mitä nyt joskus harvoin/ei juuri ollenkaan.