Kuulin huhua, että Talvivaara on vedättänyt työnhakijoita sitoutumaan vuosikausiksi töihin mitätöntä palkkaa vastaan. Onko tämä nyt taas sitä, että Kainuulaisia ei arvosteta ja meille sopii tarjota mitä vain soopaa joka sitten pitäisi kiitollisena ottaa vastaan?
Kertokaa, että olen väärässä!
Kertokaa, että olen väärässä!
Vastaukset 36
Vanhimmat
soitin just ja lupasivat ihan kohtuu palkkaa dumpperikuskille
kohtuu palkka?
Kukaan tietämäni ei ole alle 14€
kuin tuo jolle vastaat, mutta myös minä olen kuullut että TV maksaa työntekijöille tällä hetkellä 7 euroa tunnissa, eikä korotuksia ole sovittu paperilla.
minkä kuulet, liian paljon lepattavat naapureitten huulet...
on niitä mitkä ei valehtele. Kyllä oli kaverit aidosti järkyttyneitä siitä sopimuksesta, mitä heille eteen nyt työnnetään.
on niitä mitkä ei valehtele. Kyllä oli kaverit aidosti järkyttyneitä siitä sopimuksesta, mitä heille eteen nyt työnnetään.
No tuon nyt osasi arvata. Miksi maksaa tuon enempää palkkaa, kun maakunta on täynnä tuhansia halukkaita työntekijöitä, joista jokainen on joka tapauksessa koulutettava loppujen lopuksi sangen yksinkertaisiin hommiin. Olisihan se talvivaaran kannalta täysin järjetöntä maksaa tuon enempää, kun täältä varmaan löytyisi tarvittavaa työvoimaa vielä halvemmallakin.
Ihan sopiva palkka tuo 8 €/h on kouluttautumattomille duunareille, joista leivotaan ns. "huippuosaajia" muutaman kuukauden kirjekurssilla.
olkaa te vain hiljaa sen aikaa kun sopimukset saadaan sovittua!!!kannattaa soittaa destialle,destia oy.todella reilu yhtiö kuulemma.talvivaarassa ollaan ja sinne mennään kovalla rytinällä
"olkaa te vain hiljaa sen aikaa kun sopimukset saadaan sovittua!!!"
Ei kauheasti ole työttömillä kirjekurssilaisilla neuvotteluvaltteja. Siellä on kuulkaas oven takana jonoksi asti lisää kurssilaisia tulossa tekemään pienemmällä palkalla.
petti. Vuosi nyt pitää olla töis niin et yli työt menee ylityöpankkiin, eli ei tuu rahaa vaan vapaapäiviä. Ja lomaviikot viel niin ei oo kannattavaa.
Ei kai kukaan lähde talavivaaran korpeen 7 eeron tuntitaksalla?
Itse saan 36e tunti kautta vuoden.
Mutta en Talvivaarassa. Veronmaksajat maksaa...
Hahahahahahah, buuauuauuaaahhahhahha, heehehehheeh, ei helvetti mikä pelle.
palkkaa..
Jep jep; 38,25 tuntia viikko, neljä viikkoa kuukaudessa. Ei työajan seurantaa. 5600 eeroa per kuukausi. Te maksatte...
...se parhaiten nauraa, joka ja niin etespäin
sanonu että 10000 euroa kuukaudessa hehehehehehheh mikä dorka.
...mutta aika varakas. Hehhheeehhehehehehehehehhhhheeeeeeee
hehehhhehheheh
dorka maybe stupid höhöhööööööööööööö
Pthyi.....
Pitää paikkansa että talvivaara oy vedättää palkoissa eli ei maksa lähellekään sitä mitä muut kaivosyhtiöt ainakaan näin alkuun.
Huom. tuo ei siis koske alihankkijoita vaan juurikin talvivaara oy:tä
Kuulin juuri tutultani että talvivaara ei kerro palkoista mitään ennen kuin tullaan kirjoituttamaan sopimukset.
Palkka tarjous on kuulemma ollut alle 8€! ota tai jätä, 3kk karenssin uhalla! ja sakkouhka 2000€!!! jos lähtee pois talvivaarasta sanoikohan se vuoden vai kahden sisään!
pakkoaika siellä on, ja mitätön alkupalkka tosiaan alle 8 euroa eikä myöhemmästä korotuksesta tiedä mikä se tulee olemaan. Pitää siis allekirjoittaa sitova työsopimus vaikka edes palkkaa ei tiedä kuin muutamaksi kuukaudeksi eteenpäin. WTF?
Onko tuollainen edes laillista?
Ennen kaikkea onko tuollainen laillista että joutuu maksamaan koulutuksesta 2000€ jos lähtee pois työpaikasta ja eivät kuulemma ole edes kirjoittaneet mitään paperia kun menivät koulutukseen.
Liitto on varmasti kiinnostunut kuulemaan tapauksesta ja ovat kuulemma ottaneet yhteyttä sinne päin myös.
Saa nähhä tulevaisuudessa minkälainen kusipää tuo Kainuun pelastaja Pekka Perä on.
ei edes kerrottu mitää palkoista, hämäristä sakkouhista ym. Vasta kuukausien aherruksen jälkeen tulee tommoset tiedot.
Liitto tietää, mutta saa nähdä sekin miten paljon niitä kiinnostaa.
Nyt vituttaa suoraan sanoen!
Kaikki mitä edellinen kirjoittaja (koulutuksen aikanakaan) kirjoitti on 100% totta!
Liitto tietää mutta eiköhän ne ole kerennyt lahjoa jo nekin... prkl
Tämä olkoon varoituksen sana kaikille jotka haaveilee ruusuisesta tulevaisuudesta Talvivaaran kirjoilla, laittakaa sana kiertoon ei tästä muuten kukaan saa tietää!
että valkoinen kaivosherra on maailman sivu riistänyt värillistä (arfikassa avolouhoksilla) tai tässä tapauksessa euroopassa (valkoihoista) työläisparkaa.
Työläinen on tuotannontekijä, joka hankkii pääomanhaltijalle lisää kahisevaa. Tällaista on vapaa ja vastuullinen markkinatalous. You Know?
Hus ja pois sieltä peräkammarista valittamasta! Oikea syyhän ei ole palkka vaan se, että teitä raukkoja laiskottaa, eikä ole oikein työhaluja.
Olisihan se ihan kauheaa joutua poissa mamman helmoista muutaman kymmenen kilometrin päähän Sotkamoon. Ja töihin! Ei helevetti.
Eipä ihme, että etelän miehet valtaa Talvivaaran paikat, kun kainuun pojat vain valittaa ja piereskelee sohvillaan. Yhteiskunnan maksamalle laajalle kaistallehan valitusta sitten sopiikin levitellä.
Aika velikultia?
hyväksytä. Eikä tarvitse hyväksyä.
Toki työläinen ahkeroi tuottaakseen voittoa työnantajalleen, ja se on oikein, mutta riisto on eri juttu eikä ole tarpeen terveessä firmassa.
Todellakin jos ajatellaan koko summaa mitä kuukaudessa talvivaaralla kuluu nyt tällä hetkellä 25milj.€/kk niin ei siinä näy paskan vertaa jos 50:lle työntekijälle maksettais 8€:n sijasta 10€!
Ei oikein motivoi lähteä tuollaiseen työhön jos liiton päivillä tienaa enemmän.
Tuollainen palkan korotus ois Talvivaaralle 20000€ lisäsumma/kk ja tulevat työntekijät olisi aivan varmasti toisenlaisella motivaatiolla tekemässä töitä!
Ne ex-paperimiehet prosessin valvonnossa tuntien tuskin alkavat sielläkään millään 10€/h palkalla tekemään mitään.
Aika pelle touhua...olisitte iloisia että saatte edes töitä. "Paperimiehet" taas asialla ja vaatimassa mahottomia jostain selllaisesta hommasta joka osataan muutamien kuukausien koulutuksella. 8e/h lisät on ihan tarpeeksi.
sinulta! Et taida olla edes Kainuulainen kun sinulle on ok, että palstalaisten kotiseutua kohdellaan jonain kehitysalueena, jonka asukeille ei tarvitse maksaa samaa kuin niille jotka tekee samaa työtä muualla Suomessa.
Olkoon vaikka ex-kansanedustajia ne TV:n duunarit, mutta normaalia palkkaa heille pitää silti maksaa.
Pois peräkammarista?Etelän miehet valtaa paikat??? Ota asioista selvää ennenku alat kirjottelee!!!Alaha ynnäilee yhteen.Jos palkka on alle 8 euroo ei lisii. Niin paljon se tekkee kuukauvessa!Menoja on vuokra autokin aika tarpeellinen(työmatka n.90km/päivä) laskut yms yms...Syyväkin täytys ja eikä se että nuo työmatkathan voi verotukses vähentää lämmitä siinä vaiheessa kun mietit et kumman teet?Täytätkö tankin vai vatsan!Tosiaan ei helvetti...!
jos maksaa 7.75 tunti mitä se muuta on kun vedätystä.
älkää hyvät immeiset menkö sinne tommosilla palkoilla,herrojen anuseen se menee kuitenni,ite menin 12.5 ja hyvä nin
Täyttä vedätystä! Kaivosalalla on kohta pula työntekijöistä ja tämä apina meinaa saaha ammattimiehet pysymään töissä 8 euron tuntiliksalla.
Ehei, kyllä se niin on että miehet lähtevät töihin muille urakoitsijoille kun siellä maksetaan paremmin. Itse olen ruotsissa kaivoshommissa ja käpälään jää noin 3300 euroa kuussa PUHTAANA.
11 päivää töitä ja 8 vapaata sopii minulle ihan hyvin. 8 eurolla en kusekaan talvivaaran suuntaan.