Joo-o! Mie aattelin kun olin tätä palstaa lukenu, että mitenköhän siellä uskaltaa liikkua kun se on NIIN VAARALLINEN! Joo kun pitää järjen päässä niin ei pääse rahoistaan eroon tai ainahan se on mahollista mut koskaan miulla ei ollu pelkoa siellä. :) Kellot sun muut korot kannattaa jättää hotellille ja liika kännääminen myös sinne. Eli turvattomuus on YLI mainostettua tällä palstalla.
Kaikin puolin nautin lomastani ja nyt oon taas täällä vesisateessa. :( Olin 2vk tammi-helmikuun vaihteessa siellä.
Turvallisuudesta Fortalezassa
3
1474
Vastaukset
- turiset!
Minä pölijä en älynnyt jättää noin 5 eur. arvoista kelloa kotia.
No onneksi kolme paikallista nuorta miestä avustivat minua, aamulla noin kello 9.00 Beira Marin rantakadulla pääsemään eroon mokomasta kalliista turhakkeesta.
Ikäväksi asian tekee se, että kello otettiin kädestä puukkoa käyttäen, joten jälki oli myös sen mukaista.
Joten jättäkää kellot kotia, niin ei siellä mitään silloin tapahdu.
Huoletta voitte kulkea kaupungilla missä vain!- rivalinda
Varovaisuus on tervettä. On parempi jättää korut ja kellot pois, niin ei anna ryöstäjille tilaisuutta. Fortalezzassa voi liikkua määrätyillä alueilla turvallisesti, mutta faveloihin ei pidä missään tapauksessa mennä.
Olimme pari vuotta sitten Fortalezzassa 3 viikkoa, eikä meitä ryöstetty. Tuskin menemme sinne enää, ei ollut meidän mieleisemme paikka. Jotkut sen sijaan ovat todella ihastuneet siihen kaupunkiin. rivalinda kirjoitti:
Varovaisuus on tervettä. On parempi jättää korut ja kellot pois, niin ei anna ryöstäjille tilaisuutta. Fortalezzassa voi liikkua määrätyillä alueilla turvallisesti, mutta faveloihin ei pidä missään tapauksessa mennä.
Olimme pari vuotta sitten Fortalezzassa 3 viikkoa, eikä meitä ryöstetty. Tuskin menemme sinne enää, ei ollut meidän mieleisemme paikka. Jotkut sen sijaan ovat todella ihastuneet siihen kaupunkiin.Näinhän se menee ettei liika varovaisuus oo ikinä turhaa. ja jatko myöskin täyttä totta! :)
Kyll ainakii mie tykästyin paikkaan. Ja sehän on ihan selvä ettei kaikki tykkää ja jokaisella on oma hyvä maku jostain kohteesta ja toiselle sit jää vähä huonmpi fiilis. Kyllä todellakin voisin mennä sinne uudestaan ja suositella sitä paikkaa. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467635
- 334213
- 573715
- 503190
- 172876
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons652561- 542398
- 512388
- 402339
- 162286