SUPRECUR

Iltoja!
Mitenkä te jotka tuota suprecur nenäsumutetta käytätte,niin minä aikoina otatte sen?
IVF-hoitaja sano vaan et säännöllisin väliajoin ku ottaa niin hyvä!
Tässä lappusessa mikä tuli lääkkeen mukana oli ohjeistus et esim. klo.07 klo.12 klo.17 ja klo.22.
Elikkä otatteko tuon ohjeen mukaan vai esim.kuuden tunnin välein?
2445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tosiaan pitää ottaa säännöllisin väliajoin. On tärkeetä et 4xpvässä ja tunnit välissä samat sen päivän aikana. Mä sumuttelin oman aikataulun mukaan eli puol 7,puol 12,puol 5 ja puol 10. Yöaika on tarkoitettu nukkumista varten ja aika sählinkiä olis laittaa aina kello soimaan yöaikaan kun joutuu sumutteleen useemman viikon.Oon yksityisel hoidos ja näin lääkärikin ohjas sitä sumuttaan. Tärkeenä korosti sitä et kun valitsee tietyn kellonajan niin sitä on noudatettava koko sumutuksen ajan,ilm. voi vaikuttaa hoitoon.
Viikonloppusin oli aikaste kurjaa laittaa kello puol 7 soimaan mut lapsihan tässä on pääasiassa haussa joten se ei pitäis rasittaa.

Sattui muutaman kerran et parilla tunnilla heitti ku totaalisesti unohtu mut muuten hoito sujui ok.
Pakkausselosteessa oirelista on järkyttävä mut mul ei tullu oikeestaan mitään niistä,välillä vähän outoa oloa,päänsärkyä,huippausta ohimenevästi..

Äänestä

Hei. Minä jouduin vähän säätämään tuon sumuttelun kanssa, kun teen vuorotyötä ja yövuoron jälkeen oli saatava nukkua enemmän kuin 5-6 tuntia. Yövuoron jälkeen nukuin normaalin "yön",jota ennen olin jaksottanut sumuttelun n. kuuden tunnin välein ja sumutin päivän ensimmäisen ennen nukkumaanmenoa aamulla. Yritin vain pitää sumuttelun välit samoina ja yksi pidempi väli "yölle". Oma lääkärini oli sitä mieltä että sumuttelua on sovellettava omaan elämänrytmiin sopivaksi.
Eilen oltiin punktiossa ja joudumme nyt viikonlopun yli jännittämään miten hedelmöittyminen sujuu. Maanantaina pitäisi olla mahdollinen alkion siirto..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ASDERTY kirjoitti:

Iltoja!
Mitenkä te jotka tuota suprecur nenäsumutetta käytätte,niin minä aikoina otatte sen?
IVF-hoitaja sano vaan et säännöllisin väliajoin ku ottaa niin hyvä!
Tässä lappusessa mikä tuli lääkkeen mukana oli ohjeistus et esim. klo.07 klo.12 klo.17 ja klo.22.
Elikkä otatteko tuon ohjeen mukaan vai esim.kuuden tunnin välein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu