Ihmettelevä

Viimeaikoina julkisuudessa olleet ohjelmat ja käyty keskustelu antaa kiinteistökaupoista sen kuvaa, että kuntotarkastaja / kosteusmittaaja ovat jotenkin syyllisiä näihin kaupan jälkeen ilmenneisiin ongelmiin. Huomioitavaa on kuitenkin se, että (mikä tuli esille myös ohjelman haastattelussa) markkinat toimii siten, että sellaiset kuntokartoittajat / kosteusmittaajat joilta saa mieleisen raportin, tekevät myös ko. työt. Kuitenkin ko. ammattikunnassa on paljon (suurin osa) ammattitaitoista ja ammatistaan ylpeää väkeä. Lisäksi on huomioitavaa, että kuontokartoittajan / kosteusmittaajan palkkio on kuitenkin pieni osa siitä, mitä kiinteistövälittäjä veloittaa palveluksiaan....Missä ja kenen vika ? Ei aina kuntokartoittajan /n kosteusmittaajan..
4255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eipä se sen kummalisempaa ole tuo asunnon myyminen ja niiden tarkastaminen.
Kuntotarkastus on luotu välittäjän avuksi sekä myyjän tueksi asuntokauppojen yhteydessä. Hulluintahan tässä on se, että usein OSTAJA on se joka tarkastusta vaatii.

Ostaja kertoo välittäjälle toiveensa. Välittäjä välittää terveisensä tarkastajalle ja homma lähtee käyntiin. Ostaja luottaa raporttiin. Välittäjä tietää tarkastajan moraalin ja myyjä turvautuu molempiin. Yleensä myyjällä on unohtunut kertoa muutama asia ostajalle koska eihän nyt kaikkea kannata kertoa. Siinähän voi vaikka jäädä asunto myymättä.

Välittäjällähän on sopimus vain myyjän kanssa.

Yleensähän tarkastaja tai mittaaja ei joudu vastuuseen asiasta, ja niinhän se kuulukin olla. EIhän kukaan voi ottaa sellaista vastuuta kantaakseen.

Välittäjä on se kaikkein suurin ja ahnein roisto joka on suojassa vaikka välittäisi konkreettisesti paskaa...ei välittäjä myy välittäjä välittää...

Onhan ne palkkiot kohtuuttomia mutta onneksi on myös kilpailuakin.

Kyllä se vaan edelleen pätee se sääntö että se on tyhmä joka ostaa vanhan talon. Ja se on tyhmä joka maksaa liikaa välittäjälle ja se vasta on tyhmä joka kuvittelee, että kuntotarkastus on muka joku tarkastus. Tyhmyydestä sakotetaan ja siitä saa myös kärsiä.

Ja niin kauan kun on meitä tyhmiä tapahtuu myös kusetusta. Tasan ei ole luotu onnenlahjat -on välittäjän onni ja sitten on ihmisen kärsimys.

..Ai niin ja se tärkein; nämä valitukset täällä sekä nuo homeohjelmat ovat vain tippa meressä. Epätoivoista avunhuutoa joilla ei ole paskaakaan merkitystä YHDENKÄÄN kuntotarkastajan tai välittäjän työhön jatkossa. Ei sitten millin paskan vertaa..

Syön hattuni jos olen väärässä.

Äänestä
  • ja näillä valtituksilla täällä on merkitystä.

    Minusta tuntuu, että tätä laivaa on yritetty kurssittaa jo niin akuan, että nyt jotakin varmuudella TAPAHTUU.

    Kyllä yleinen mielipide on kääntymässä , iltapäivälehdetkin ovat puuttuneet asiaan hyvin asiallisesti.

    Äänestä

On syytä muistaa, että homevauriot eivät löydy kosteusmittauksella eikä kuntoarviolla. Mahdolliset homevauriot löytyvät vain rakenteista otettaviin näytteisiin perustuvassa mikrobitutkimuksessa. Jos haluaa myydä tai ostaaa suurella varmuudella homeettoman talon, on syytä teettää ko. tutkimus.

Äänestä

Itse ainakin varoisin sellaista tilannetta, että antaa välittäjän valita / suositella mittauksen / tarkastuksen tekijää tai ns. yhteistyökumppania. Omaa ajatus - / selvitystyötä kannattaa tehdä eikä tyytyä siihen mitä tarjotaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Viimeaikoina julkisuudessa olleet ohjelmat ja käyty keskustelu antaa kiinteistökaupoista sen kuvaa, että kuntotarkastaja / kosteusmittaaja ovat jotenkin syyllisiä näihin kaupan jälkeen ilmenneisiin ongelmiin. Huomioitavaa on kuitenkin se, että (mikä tuli esille myös ohjelman haastattelussa) markkinat toimii siten, että sellaiset kuntokartoittajat / kosteusmittaajat joilta saa mieleisen raportin, tekevät myös ko. työt. Kuitenkin ko. ammattikunnassa on paljon (suurin osa) ammattitaitoista ja ammatistaan ylpeää väkeä. Lisäksi on huomioitavaa, että kuontokartoittajan / kosteusmittaajan palkkio on kuitenkin pieni osa siitä, mitä kiinteistövälittäjä veloittaa palveluksiaan....Missä ja kenen vika ? Ei aina kuntokartoittajan /n kosteusmittaajan..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu