Jaan Krossille Nobel!

Mielestäni seuraavan kirjallisuuden Nobel-palkinnon kuuluisi mennä etelänaapurimme Jaan Krossille. Hänen kirjansa "Mesmerin piiri" ja "Uppiniskaisuuden kronikka" ovat kerrassaan loistavia! Tällä hetkellä en keksi Suomesta yhtään Nobel-ehdokasta. Antti Tuuri tai Veikko Huovinen voisivat tuotantonsa laajuuden ja tunnettavuuden ansiosta pärjätäkin.
1162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olet oikeassa. Krossin tuotanto on timantinkovaa kamaa. Nobeliahan on hänelle ennusteltu kohta kymmenen vuotta.
Paras lukemani Kross - Uppiniskaisuuden kronikkaa en ole vielä lukenut - on Vastatuulen laiva. Se on loistava kertomus yksikätisestä kaukoputken kehittäjästä, Naissaaresta ja sotaa edeltäneen lama-ajan Saksasta.
Pietarin tiellä, Kuningasajatus, Keisarin hullu ja miksei Mesmerin piirikin ovat upeita. Paikallaanlento ehkä vähän vaisumpi edellisiin verrattuna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Estofiili kirjoitti:

Mielestäni seuraavan kirjallisuuden Nobel-palkinnon kuuluisi mennä etelänaapurimme Jaan Krossille. Hänen kirjansa "Mesmerin piiri" ja "Uppiniskaisuuden kronikka" ovat kerrassaan loistavia! Tällä hetkellä en keksi Suomesta yhtään Nobel-ehdokasta. Antti Tuuri tai Veikko Huovinen voisivat tuotantonsa laajuuden ja tunnettavuuden ansiosta pärjätäkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu