Mulla -8 näkö molemmis silmissä eli olen tosi likinäköinen. Voiko näin huononäköinen tilata edullisia laseja netistä. Onko työn jälki sitten huonoa? Oletteko olleet tyytyväisiä edullisiin laseihinne. Mitä optikko näöntarkastus yleensä maksaa.
silmälasit
haninta
3787
0Äänestä
Vastaukset 3
Vanhimmat
Optikon suorittama näöntarkastus maksaa abaut 12 euroa. Pyydä optikkoa mittaamaan myös silmävälimitta (pd) ja kirjoittamaan se reseptiin. Nettikehyksiin neuvotaan merkitsemään pupillien väli tussilla, mutta se on aika vaikeata. Itse olen ottanut optikon pd-arvon työntömitan leukojen väliin ja piirtänyt pisteet keskelle kehystä sen avulla.
-8 ei ole liian paljon nettitilauksia varten. Yksiteholasit ainakin onnistuvat. Netistä olen tilannut vain muovilinsseillä joten silloin pitää harkita tarkkaan kehyksen muotoa ja kokoa ja valita linssit suuremmalla taitekertoimella.
Lissin muodon on hyvä olla noilla voimakkuuksilla sopivasti soikea ja mahdollisimman pieni kooltaan jotta reunavahvuudesta ei tule liian paksu. 50x30mm on ihan sopiva linssin kooksi ja muoto voisi lähennellä näppäimistösi 0-merkkiä.:)
Itse olen saanut onnistunut saamaan hyvät ja keveät kehykset, mutta olen vaihtanut niiden muoviset nenätuet metallikiinnitteisiin. Nettitilaamisella on se huono puoli, että vaikka sangat näyttävät sopivilta, niin niiden istuvuutta on vaikea kuvasta arvioida. Kokeeksi tilatut kehykset voivat siis olla pettymys.
Omista linsseistäni lähti puolen vuoden kuluttua pinnoite jostakin syystä. Ei tuo ole haitannut, mutta pieni harmi se on. Toivottavasti ei niin käy seuraavien lasien suhteen, sillä sen jälkeen en netistä kyllä enää laseja tilaisi.
Toimitus on nopeaa. Joku sanoi, että kyllä mikä vaan paikkakunnan optikkoliike pystyy tarjoamaan vastaavat lasit ihan samaan hintaan. Voi olla totta ja parempihan se olisikin jos lasit saisi sieltä. Minun on ainakin pakko tilata edullisimmat lasit jotka löydän ja olen ne löytänyt netistä.
Mistä nimisestä nettikaupasta olet tilannut lasisi??
Minulla on kans - 8 vahvuiset lasti tai toinen linssi oli jotain -7.5 ja toinen -8
Yksiteholasti sain ja halvalla 126 euroa postikuluineen päivineen. Ja tosiaan toimitus oli nopea ja valitsin neljät kehykset soviteltavaksi ja sitte niistä löysinkin mieleiseni.
kannattaa todella ottaa pienet lasit eikä mitää kulmikkaita (mitkä kyllä ovat nyt muotia) mutta niistä kulmista just tulee kauheen paksut näillä miinuksilla.
Ai niin täältä tilasin:
http://www.favoptic.com/?language=FI