Nyt on ollut hiljaista kun ei oo mitään tietoo konsoleiden myyntiluvuista. Voisko Pasi tosiaan vaikka valaista asiaa tai muuten kommentoida entiseen tapaan. Ois niin kiva taas lukee niitä "peppu" ym. hyväksikäytetyksi tulleeksi juttuja :-)
Myyntiluvut?
PAAASIIII!
3137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuolla aiemmin keskustellun perustuen EA:n arviointeihin.
Eli 2008 PS3 myy noin 3 miljoonaa unittia enemmän. Tarkoittaa että ainakin johonkin 2009 loppuun menee ennen kuin PS3 ja Xbox360 ovat tasoissa. Wii myy lähes sen mitä PS3 ja Xbox360 YHTEENSÄ.
Ja silloinhan on jo melkein uuden laitesukupolven aika.
Luvuilla siis ei enää ole mitään merkitystä, peli on pelattu, Wii voitti, sekä PS3 että Xbox360 HÄVISIVÄT.
PS3 jäi pahasti siitä mitä Sony haaveili, ja laskivat juuri tuossa myyntilukujaan itsekin. Markkinalle teki todella hyvää se että oletettujen pääpelurien takaa tuli Nintendo ja näytti vaihteeksi mistä kana kusee. Ehkä seuraavalla kierroksella valmistajat eivät aliarvioi kuluttajia.
"Eli 2008 PS3 myy noin 3 miljoonaa unittia enemmän. Tarkoittaa että ainakin johonkin 2009 loppuun menee ennen kuin PS3 ja Xbox360 ovat tasoissa."
Jaa meinaatko että xbox360 jaksaa myydä vielä 3v ? Buahhahah. Kun tekniikaltaan uusi boksi tulee ensi vuodenvaihteen hujakoilla niin tämän nykyisen xboxin myynti loppuu siihen, oikeastaan jo ennemmin. Pelin kehitys nykyboksille tyssää myös siihen paikkaan koska eihän sille DVD:n riittämättömän kapasiteetin vuoksi mitään ihmeitä voi tehdä. Luonnollisesti microsoftin uuden konsolin pelit eivät toimi nykyisessä xbox360:ssa.
Nyt siis kaikki pasit nouskaa barrikadeille, ostakaa eilispäivän tekniikkaa jo tänään !!!
Sulla on jännä kalenteri.
Ja jos todellakin on uusi Xbox tulossa (mistäs linkki tuohon) jo tässä vuoden sisällä niin toki, vaikutusta on myyntilukuihin. En tiennyt tuollaisesta niin oli hankala ottaa kantaa, nyt kun tiedän niin sitten.
Eli vaikutus on se että SEKÄ X360 ETTÄ PS3 myynti loppuu kerrasta kun tulee seuraavan sukupolven laite. Sama koskee pelien kehitystä.
Ainakaan sillä miten nykyinen boksi myy uuden tultua ei enää ole edes mitään väliä, kuten ei nyt ole PS2 myynnillä. Ja jos uusi boksi tulee ennen kuin PS3 sai nykyistä kiinni on Sonyn arvovaltatappio vieläkin suurempi.
Jottei faktat unohdu niin X360 ja PS3 on saman ajan/sukupolven tuotosta, paperwarelle vain kävi niin että eivät saaneet sitä hardwareksi tarpeeksi ajoissa. Joiltain osiltaan PS3 on jopa jäljessä jo nyt, esim. näytönohjainpiirin osalta (nvidian 7xxx sarjaa) sekä 3D ohjelmointikieleltään.