Mondeo nykii

mondeo 1996 1.8 nykii kun kone on vähän lämmin esim kun auto on ollut lohkolämmityksessä, pelaa hyvin täysin kylmänä ja normaalilämmöillä.

katsastuksessa läpäisi pakokaasutestin
71952
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mullakin nykiin, kun olen ajanut noin sata metriä. jos ajan asfaltilla ..ei nykimistä..jos hiekalla niin nykii.. kumma juttu. moottorista kuuluu ihme ulina ja ujellus..ihan kuin naapurin kissa olisi jäänyt pellin alle...Mitä tehdä...?

Äänestä

vuosimalliin. Matkaa on varmaan jo niin paljon takana, että voipi olla ´väljien´ summa. Ei haittaa menoa.

Äänestä
  • 260000km ei syö öljyä..

    ihme juttu kun tuota nykimistä ei esiinny kun hetken aikaa, onko tuossa ruiskukoneessa rikastinta joka voisi olla syy nykimiseen ?

    Äänestä

Tähän voisi sopia EGRn oikuttelu. (pakokaasunkierrätys).

Äänestä
  • Alipaineventtililtä EGR-letku irti, tulppa päähän ja menoksi. Ei nyvi enään. Itsellä -94 Montikka ja ko. letku on ollut irti jo vuosia. Pakokaasu testitkin ovat olleet huippu arvossa.
    Miettikää miksi pitäisi kierrättää paskasta ilmaa poltto prosessiin, sillä siitähän pakokaasujen takaisin kierrätyksessä on kysymys.

    Äänestä

Vika voi olla imuilman lämpötunnistimessa. Se sijaitsee imuilmaputkessa ilmamäärämittarin alla. Helppo ja halpa uusia (Motonetissa n. 20 €).

Ilmuilman lämpötunnistimen toiminnan voi tarkastaa lämmittämällä tunnistinta ja mittaamalla sen napojen välistä vastusta. Se voidaan myös jäähdyttää pakastimessa, jolloin päästään mittaamaan vastus alle nollan lämpötiloissa. Lisää ohjeita löytyy Haynesin korjausoppaasta.

Epäilen omassa Mondeossa samaa vikaa, se kun on viime päivinä nykinyt ajoittain. Olen huomannut, että ulkolämpötilan vaihtelulla, ei niinkään moottorin lämmön, on ratkaiseva merkitys nykimiselle. Kylmällä ilmalla nykimistä ei esiinny. Lämmön ollessa plussan puolella ilmaantuu pientä ajoittaista nykimistä. Jospa tuon avaisi ja tarkastaisi lähipäivinä.

Yksi vaihtoehto on ilmamäärämittari. Voi olla paskottunut. Herkkä laite, jota ei noviisin kannata yrittää purkaa ja puhdistaa.

Äänestä
  • Epäilen ilmamäärä anturia (MAF) josta edellinen kirjoittaja puhui, mutta putsaaminen on (mun mielestä) helppoa ku heinän teko.

    Haet elektroniikkaliikkeestä piirilevyn puhdistus ainetta (aerosoli)sitä nopeasti haihtuvaa versiota!, ja sitten paineilmaa (ellei kotona ole kuivaa ilmaa tuottavaa kompressoria)
    Sitten nappaat sen MAF mötikän irti siitä imuilman putkesta ja peset sen anturin sillä puhdistusaineella. (paljon sitä ainetta sinne) anturilanka näkyy kun katsot sieltä ilmanputsarin puolelta sen mötikän sisään. Keskellä sitä on pieni reikä josta se lanka näkyy, sen peset. Ja et sitten sorki sitä millään koska se katkeaa helposti, sillon se on entinen.Pirun kallis uusia..
    Pesun jälkeen kuivaat sen paineilmalla ja annat vielä kuivua vaikka puoli tuntia ennen takaisin laittoa... Ja laitat sitten oikein päin sen sinne!

    Toimii..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kenguru bensaa. kirjoitti:

mondeo 1996 1.8 nykii kun kone on vähän lämmin esim kun auto on ollut lohkolämmityksessä, pelaa hyvin täysin kylmänä ja normaalilämmöillä.

katsastuksessa läpäisi pakokaasutestin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu