Polo 1,4TDI vm.-06 67tkm etupäästä kuuluu kolinaa kun auto liikkuu eteen tai taaksepäin ja kääntää renkaita kumpaan suuntaan vain.
Sekä vedolla että ilman.
klonk klonk..
On tarkastettu ettei rengas ota mihinkään kiinni.
Takapään jousituksesta kuuluvat kolahdukset tiedossa joka on tyyppivika eikä aiheuta toimenpiteitä.
Polo N9 etupään kolina
8
5755
Vastaukset
- toinen koliseva pikkuinen
Kolisee täälläkin, potilas vm. -03 1.4 bensaversio (55kw), ja mittarissa 52tkm. Erityisesti kuopissa kolisee, mutta myös yhtään erittäin varovaista kääntymistä jyrkemmissä kurveissa kuuluu rusahtelua etupäästä.
Tietoon perustuvia arvauksia syystä kuulisin mielelläni, samoin kuin hinta-laatusuhteeltaan hyvistä korjauspaikoista pk-seudulla, tähän mennessä kun vastaan on tullut vain sellaisia, joihin vien autoni vastaisuudessa vain pakotettna.- VW Polo Tdi
Eilen oltiin lähes tyhjässä Kampin parkkihallissa, kolina oli todella kova kun muuten oli hiljaista.
Olisi kyllä kiva tietää mikä siellä on ei ole terve ääni.
Juu huollot on ihan turhia, eivät kuulleet tätäkään ääntä.
Jäi muuten yli puoli litraa öljy vajausta edellisessä huollossa sekä selvisi ettei esim auton alle ollut edes katsottu vaikka kerrottiin vaikka mitä tarkastetun. Pakoputken suoja kun roikkui viimeisellä kiinnikkeellään ja raahasi melkein maata;)
- KLONG
Ensin se alkoi vähitellen pari vuotta sitten kuulumaan takapäästä. Nyt myös etupää on alannut kolisemaan. Kuuluu yleensä kun rengas osuu kuoppaan tai nousee jalkakäytävän reunukselle. Huolto ei ole löytänyt syytä. Takaa puslat on tarkistettu, samoin jouset... Ärsyttävää!
Polo 1.2 2004
ajettu 75000- Anonyymi
Jarrusatulan ohjuritapit ja kumit. Tyyppivika
- 1.4 bensa -04
Joo sama vika täälläkin. Huollossa eivät kuulleet mitään, ei tietenkään kun eivät sillä ajaneet.. Mutu tuntumalta sanoisin että ongelmana on pallonivel. Katsastus ukko tuon kyllä huomaisi, pitää odotella syksyyn..
- Sama kolina täälläkin.
Omasta autosta vaihdettiin pulsat, raidetangonpäät ja koiranluut ennen kuin huomattiin, että alatukivarren joku kumisuoja tai jokin sellainen oli päässyt kuivumaan ja aiheutti kolinan. Ääni oli todella ärsyttävä ja koveni mitä kuivemmaksi kelit muuttuivat. Oletteko tarkastaneet kyseisen kumisuojan?
- Sama kolina
Korjaus. Kallistuksenvakaajan suojakumi oli kuivunut ja siitä johtui se ärsyttävä kolina.
- Vastaus---
Itse vaihdoin kallistuksenvakaajan puslat(4€ kpl vw:llä) niin ylimääräiset nitinät ja kolinat katosivat. Kannattaa vaihtaa itse, tunnissa kummatkin puolet...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949397Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki724877Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.444551Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82338Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001576- 421373
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota511302Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441286Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641252Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691174