Tällä hetkellä on tilanne sellainen, että eilen satanut lumi, kova sumu lampötila 2. Joten kosteus ulkona 100% varmaankin. Sisällä ilmastointi on nostanut kosteutta nyt 74 prosenttiin. Ei tarvi kuin käsiä heilauttaa kun on jo hiki. Mielestäni jonkunlainen ilmankuivaus olisi paikallaan. Ratkaisu olisi tietty puhalluksen katkaisu, mutta kun se vaikuttaa käyttöveteen. mitä tämmöiselle voi tehdä?
Omakotitalon
Ilmastoinnista,.,
71365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei voi pitää paikkaansa ilmoittamasi luvut.
Älä ainakaan sammuta ilmanvaihtoa, koita mielummin lisätä sitä.
Kostea ulkoilma kuivuu todella paljon kun tuodaan sisälle ja lämpenee huonelämpöön. TUntuu aika uskomattoamalta tuo 74%. Meillä on jatkuvasti talvisin myös nollakeleillä kosteus% reilu 30. Kesällä kun ulkoilma samanlämpöisträ kuin sisäilma saattaa kosteus olla sisällä samaa luokkaa kuin ulkona.
Ulkona +2 ja kosteus 100%. Kun ulkoilma lämmitetään 22 asteeseen on sen kosteus enää 27%.
Laita ilmanvaihto kovemmalle ja hanki uusi kosteusmittari. Tarkista myös ilmanvaihdon toiminta jos uusi mittari näyttää samaa.
Oikeastaan enemmän kuin tuo ilman suhteellinen kosteus (relative humidity) kertoo kastepiste (dev point). Todellinen ilman sisältämä vesimäärä kun sitä aletaan jäähdyttää. Jossain vaiheessa alkaa tiivistyminen pinnoille. Tämä on kastepiste. Veikkaisin että tuo kämppä saattaa olla tipoilla noin 5 10 asteen paikkeilla.
Jos talossasi kerran on ilmastointi, sen pitäisi hoitaa asia. Tosin melko varmaan talossasi on ilmanvaihto eikä ilmastointia.
Ilmanvaihto ei kyseisessä tilanteessa voi ainakaan lisätä huoneilman kosteusprosenttia. Suhteellinen kosteus tarkoittaa sitä, kuinka paljon ilmaan on sitoutunut vettä maksimi sitomiskykyyn verrattuna. 2 asteinen ilma pystyy sitomaan vain muutaman gramman vettä ilmakuutiometriä kohden, sensijaan 20 asteinen ilma pystyy sitomaan noin 20 grammaa vettä ilmakuutiometriä kohti. Eli lämmitetty ulkoilman kosteus on alhainen. Eli lisää nopeutta ilmanvaihtoon.
vettä.