Olisi tarkoitus lisäeristää 50-luvulla rakennettua yksikerroksista kellarillista puutaloa lisärakentamisen yteydessä. Suunnittelija on kertonut, että puretaan vanha lautaverhoilu ja laitetaan lisäeriste, rimat ja uusi puuverhoilu.
Arvioin tuon lisäeristämisen kustannuksia. Siispä, mitä tuo lisäeriste olisi ja mitä mahtaa maksaa tuo eriste per neliö? Mitä maksaa uusi ulkopaneli metriltä, näin jossain mainoksessa pikkaisen yli 2 euroa jm, onko tuo normaalihinta UV-suojatulle ulkoverhoilupaneelille? Sitten kululja tietenkin naulausvälikkeet, naulat, työt... Mitäs vielä? Pitääkö räystäitä jatkaa, mitenhän tämä tapahtuu??
Puutalon ulkopuolinen lisäeristäminen
5
1465
Vastaukset
- Tommi99
Lisäeristämisessä suurin etu saadaan yläpohjan eristämisestä, seinät ovat vähämerkityksellisempi asia. Voi käydä niin, että takaisinmaksuaika kasvaa älyttömän pitkäksi. Eli jos ullakolle voi käydä puhaltamassa lisää villaa, panosta ensisijaisesi siihen!
Ulkoseinän lisäeristykseen voisi riittää hyvinkin 25mm puukuitulevy, joka vastaa jo 50mm villakerrosta, tämä nostaisi seinäpintaa niin vähän, ettei räystäillekään luultavasti tarvitse tehdä mitään kummempaa.
Pelkästään verhouksen uusiminen tuulensuojalevytkin maksavat jo niin paljon, että sijoittamalla rahat halkoihin, paikkaisit hukkalämmöntarvetta melko pitkään! - teet...
lisä eristyksen ni kannattas melkein ottaa myös purut pois ja villoittaa koko seinä.Mutta onko se sen väärti?Tietysti jos mökki on kylmä ja vetoinen niin on.Villoihin uppoo äkkiä n,600-1000€ riippuen neliöistä.Pohjamaalattu paneeli on varmaan tossa 1,50€-2,00€ paikkeilla.Myös maali maksaa,sävytettynä n,55-80€ 10l riippuen maalimerkistä.
- ap.
Kiitos vastauksista. Varmaan tulee nyt vaihdettua sitten nuo panelit ihan melkein siksi, että lisäosaan tulee uutta panelia kuitenkin, ja pitäisi sopia vanhan kanssa yhteen, eikä tuota vanhanmalista panelia enää löydy (ei se niin kaunistakaan ole).
Ja vintin (ryömintätila) lisäeristystä en edes tullut ajatelleeksi, hyvä vinkki.
Eli tuo 25mm levy olisi vaikkapa tuulileijonaa?
Takaisinmaksuaika liene pitkä tällä, mutta jos Fortum tienaa vähemmän, niin jo se on yvä kannuste... On lähes kaksinkertaiset kaukolämpömaksut nyt, verrattuna samankokoiseen naapuritaloon :/ - myöskin
että ikkunat tahtovat jäädä sitten "syvennykseen" kun ulkoseinä paksunee.
- ratkaisuni
50-luvulla tekemämme talo oli alunperin vaakavuorilla. Nyt lisäsin päälle 50 mm tuulensuojalevyn ja naulausvälikkeiden ja ruuvien avulla vaakasuorat koolauslaudat ja sen päälle pystylomalaudat. Ensin ajattelin purkaa niitä vaakavuoria lomalaudan aluslaudoiksi, mutta onneksi en alkanut siihen savottaan.
Räystäät meni uusiksi, myös kattopellit. Ja uudemmat kierrätyspurkuikkunat vanhojen tilalle.
Ja vielä sisäpintoihin 2 x 12 mm kuitulevyt ja 6 mm saneerausGyproc.
Näin tekisin jos valita pitäisi uudelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673