Teltta sauna

Kokemuksia ja rakennus ohjeita hyvään ja käytännölliseen teltta saunaan.Olisi tarvis laittaa sellainen piakkoin.
43072
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mieltä lämmittävä kysymys, joka kesäinen saarireissulla pakollinen saunomistarve on tullut tyydytettyä parilla 10L maaliastialla josta maalit on poltettu etukäteen pois, kiviä täyteen ja notskiin lämpeämään. Höyryä ja kosteutta riittää niin ettei eteensä näe kuin muutaman kymmenen senttiä, onko lämpöä tarpeeksi se on taas asia erikseen, mutta hauskaa puuhaa uimisen seassa..=)

Kaasugrilli parilalla jossa kivet olis on kova sana, aina parempi mitä enemmän jaksaa kantaa mukana, mutta kevyt teltta ja ämpäri täynnä olevia kiviä & kosteus niin siinähän se sauna on, älä polta notskia teltassa ettei käy hullusti..!!

Äänestä

ei ihan telttasauna, mutta sinnepäin...

Kesämökin rakennusprojekti kesti meillä vuosia. Haaveilimme saunasta rakennusurakan alussa.

Ratkaisimme asian tällälailla.

Laudoista ja lankuista tehtiin 2m korkea ja pohjaltaan 2x2metrin kokoinen kehikko. Katto tehtiin yhtenäisestä osasta joka vain nostettiin päälle. Yhdelle seinälle kiinteä ovi. Seinät kierrettiin tällaisilla kevytpeitteillä.
Saunan lattia oli maata, mutta muutama höylätty lauta laitettiin lattiaksi.

Sisäpuolelle tehtiin lankuista/laudoista lauteet. Kiuas tehtiin vanhasta öljytynnyristä. Puolesta välistä tynnyri poikki ja luukku leikattiin alareunaan ja sisälle ritilä, jonka päälle pinottiin kunnon kasa kiviä.

Saunaa lämmitettiin siten, että tulet "kiukaaseen" ja katto raolleen, jotta savut poistuivat. N. reilun tunnin lämmittämisellä kivikasa oli niin kuuma, että saunominen onnistui. Ennen saunomista tulet tulee olla sammuneena kiukaasta ja ennen katon takaisin laittoa tulee heittää kiukaille muutama satsi häkälöylyjä. Tämän jälkeen n. tunnin pystyi helposti saunomaan ja oli mahtavat löylyt.
Suihkuna toimi järveen sukellus.

Äänestä
  • meikäläinen ottaa retkelle aina mukaan ison ressun joka saunan lämmettyä laitetaan kehikon päälle kun sauna on saunomiskunnossa. tulipesän rakennan seuraavasti: alimmaisiksi isot kivet ja mitä ylemmäs etenen,niin sitä pienemmät kivet ja niitä pieneä kiviä voikin sitten laittaa reilummin,voit ottaa vaikka pari harjaterästä(n.30-40cm) mukaasi,se auttaa sua eka kerroilla sillä tulipesän teko ei eka kerroilla välttämättä onnistu 100%. kun olet lämmittänyt sitä jonkusen tunnin,niin otat tulipesästä hiilet pois,heität häkälöylyt,laitat ressun paikalleen ja saunomaan. samaa kiuastahan voi sit käyttää useamminkin.....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karpalo viiskytviis kirjoitti:

Kokemuksia ja rakennus ohjeita hyvään ja käytännölliseen teltta saunaan.Olisi tarvis laittaa sellainen piakkoin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu