Osaako joku auttaa?

Haussa kirjasarja!

Luin varhaisteininä paljon, mutta eräs kirjasarja on jäänyt vaivaamaan mieltäni, koska haluaisin nyt ns. aikuisena lukea sen uudestaan. Ongelmana on kuitenkin se, että en omista yhtään kirjaa tästä sarjasta vaan olin kirjaston vakioasiakas niihin aikoihin. Muistikuviini on voinut sekoittua muitakin kirjoja (välillä huomaan ajattelevani, että niissä kirjoissa tapahtui näin ja näin, mutta totean sitten itsekin, että kysymys olikin Tiina-kirjoista).
Kirjojen tapahtumat sijoittuivat joko Tukholmaan tai Malmöseen. Kirjat kertoivat nuorista tytöistä, muistaakseni niissä oli selkeä päähenkilö ja hänen (koulu)kaverinsa. Yksi näistä kavereista kutsui kavereitaan lapsiksi tai lapsukaisiksi. Olisikohan tämän tytön nimi ollut Malin.. Ja joku tyttö asui pannuhuoneessa isoisänsä kanssa (tai sitten tämä on mielessäni väännös Heidistä:)). Tämä on nyt todellista hakuammuntaa, koska en muista kirjoista juuri mitään, mutta kovasti haluaisin lukea niitä uudestaan. Ehdota vaikka et olisi edes varma onko kyseessä juuri se mitä tarkoitan. Voin lukea mieluusti muitakin kirjoja :)

2

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shelagh

      Lotta-kirjat? Kirjoittanut Merri Vik. Ei siinä kyllä mitään pannuhuoneita ollut... ;D

      • ...

        Kuulostaa muuten tutulta! Olen lukenut kyllä niitä, mutten muista niistä mitään. Saattaa olla juuri, mitä olen etsinyt. Varsinkin kirjailijan nimi on tosi tuttu. Tänään siis kirjastoon tarkastamaan asia.
        Kiitos kovasti!! Oot kyllä tosi hyvä jos noilla vihjeillä keksit, mitä olin etsimässä. Varsinkin, kun pannuhuoneet ja kaikki oli sekoittamassa :) Kiitos!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2425
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      77
      1234
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      6
      1152
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      865
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      713
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      87
      698
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      26
      678
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe