Millainen keittiö?

perhekokki

Mihin perustuu se, että nykyään suurissa ja avarissa tupakeittiöissä ei ole paikkaa ruokailulle?
On ymmärrettävää, että kun on paljon vieraita, tarvitaan suuri pöytä ja paljon tilaa, ja silloin kannetaan ruuat kauniisti esille pois keittiön puolelta. Mutta kun ruokaillaan oman perheen kanssa arkiruokailua, niin silloinkaan ei ole paikkaa syödä keittiössä. Vaikka koko huusholli on yhtä suurta tilaa, jääkaapilta ruokapöytään näyttää monessa talossa olevan pitkä matka (=monta askelta), samoin astiakaapilta, hellalta jne. Kannapa siinä aamukiireessä lapsiperheen puurolautaset, maitopurkit ja jogurtit, juustot, voit, leivät ym ensin keittiösaarekkeesta ruokailutilaan ja sitten vielä takaisin! Miksi näin?
Okei, avarassa keittiösaarekkeessa, jossa ei ole ruokapöytä haittana, on helppo, väljä ja mukava laittaa ruokaa isommallakin joukolla. Mutta kun se ruoka pitää myös syödä, ja se vaatii melko monen tavaran kiikuttamista melko kauas niiden säilytyspaikoista.
Ehkä tuollaiseen ruuanvalmistuskeittiöön sopii pieni aamiaispöytä parille hengelle, jotka sitten laittavatkin ruokaa vain viikonloppuisin ja silloin ystäväjoukon kanssa. Mutta melkoisen suuri osa meistä omaa kotia tarvitsevista taitaa sittenkin olla tällaisia ihan tavallisia lapsiperheitä, jotka aamuin, päivin ja illoin roudaamme astioita ja ruokia ison tuvan laidasta toiseen. Kun sinne isoon ja ihanaa ruuanvalmistuskeittiöön ei kerta kaikkiaan sovi kahta aikuista ja pitkää liutaa lapsia ruokailemaan tarpeeksi suuren pöydän ääreen.
No, sehän on valinta. Voihan jokainen suunnitella talonsa sellaiseksi kuin haluaa. Kyllä voi, tottakai. Mutta mitä meille tarjotaan? Ihania ruuanvalmistuskeittiöitä ja edempänä olevia ruokailutiloja. Jos ei pohjapiirustuksesta huomaa, minkä tavarankiikutusrumban itselleen on hankkimassa, voi käytännön elämässä tulla suru puseroon, kun saarekeliettä ei voikaan siirtää toiseen paikkaan ja viedä ruokapöytää tilalle.
Tästä syystä meillä on iso L-muotoinen tupa, jossa on suuri ruokapöytä. Melkeinpä paikallaan kääntymällä ruuat ja astiat saa pöytään ja pöydästä pois. Tilaa pöydän ja L:n väliin jää kuitenkin niin paljon, että siinä sopii ainakin kaksi kokkia hyvin huushollaamaan. Kokemusta on useammastakin pyöriskelijästä.
Näkemyksiä!

3

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A.Lanmies

      Katselin pitkästä aikaa talotehtaiden sivustoja. Kyllä sieltä minun silmiini osui myös sellaisia keittiöratkaisuja joita kaipasit kirjoituksessasi. Mutta muuten pohjaratkaisujen yleisilme oli aika lattea. Julkisivuista löytyi kaikkea "modernista" romantiikkaan mutta julkisivujen takana toistuivat samanlaiset tylsänoloiset pohjat. Taitaa kuitenkin olla niin että tehtaat tekevät sitä mikä myy. Ja kun tuollaisia ostetaan niitä myös tehdään.

      PS. Jokin aika sitten joku valitteli sisäänkäyntinäkymän ankeutta, eli että ulko-ovelta näkyy vessaan tai makuuhuoneeseen. Sellaisia en huomannut, tosin katselin vain tusinan verran pohjia.

    • ei voi saada

      eli tilavaa keittiötä ja ruokailutilaa. Pitää tinkiä tarvittavista 50 neliöstä hiukan.

    • vaihtoehto....

      Voithan tehdä keittiön jossa jääkaapin vieressä on pöytätilaa tehdä aamupalat jne. Tason yläpuolelle kuivamuonat, leivät, kahvit ym. ja alapuolelle siihen tarvittavat lautaset ja mukit. Kätevää on, lapset voivat itse tehdä aamupalansa siinä ja mennä pöydän ääreen kuppeineen ja lautasineen.
      Muille ruoille pöytä katetaan ja ruoat kiikutetaan pöytään sekä seurustellaan lasten kanssa pöydän ääressä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8078
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3862
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1340
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1163
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1089
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      885
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      27
      772
    Aihe