Yritykseemme on tulossa uudentekniikan urearuiskutusauto. Mietimme kahvipöydässä, että jos kyseinen liemi loppuu kesken ajon, pysähtyykö auto vai muuttuuko se vain enemmän saastuttavaksi?
adbluesta....
tietämätön..
63824
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Elikkäs jos kyseinen aine loppuu tankista niin kyllä auto eteempäin menee, mutta tehot tippuvat -20 prosenttia ja tietenkin auto saastuttaa enenmmän.. aine jäätyy näköjään yllättävän helposti kun oli -15 astetta j ainentta oli vähän alle puolen tankin niin jäätyi pikkuisen ja auto herjasi suuria pakokaasuja, sitten kun piti lämpimässä tallissa yö yli niin sitten toimi ihan normaalisti.. Työ kaverilla loppui aine niin kyllä kirosi kuorma päällä että on auto laiska....
sillä ei ole mitään väliä,onko tankissa ureaa vai ei,auto kulkee ihan samanlailla,kyllä se kai päästöjä vähän laskee mutta auton kulun kannalta sillä ei ole väliä,eikä auto rikkoonnu jos ajelee ilman sitä,suosittelen ostamaan 1000litran säiliön ureaa tulee halvemmaksi kuin pienet erät,niitä myy jo melk.kaikkihuolto asema ketjut...turvallista matkaa
Uusissa euro5 autoissa tosiaan vaikuttaa tehoihin, mutta ainakin volvoissa pudotus tapahtuu vasta kun joutuu ekan kerran pysähtymään.Ja pudotus on 40%. Oma ajokki on vuoden vanha FH euro4 adblue versio ja siinä ei vaikuta muuta kuin että päästöt nousee ja auto siitä muistuttelee, mutta tehot pysyy samana!
Sitä kusilientä kannattaa pitää tankissa. Kattohan, ku näet jossain korjaamolla 1000 l kontin tankkauspistoolin.. ..tai paikan, missä pistooli lepää; valumia ja roiskeita, niin näet, että aine on saostunut. Tankkihan ei autossa mene tyhjäksi, vaan pohjalle jää tavaraa ja ruiskutus vain loppuu. Sitten aine saattaa saostua (näin korjaamolla varoiteltiin) ja autosta mennä röörit tukkoon. Lisäksi virkavalta näkee kojetaulun pistokkeen kautta viimeisen 400 päivän historian, onko ainetta käytetty, vai ei. Tehot putoaa 40% 01.10.2007 jälkeen käyttöönotetuilla, oli sitten euro 4, tai 5 -luokka.
ite ajan 23.10-07 käyttöön otetulla euro 4:lla niin kyllä siinä vaikutti tehoihin ku kerran pääs aine loppuu yöllä. Onneksi nesteellä on turus jakelupiste et sai ainetta. Nykyään teboilin kortti eikä teboililla taida olla jakelupisteitä?
Jos liian kauan ajaa ilman niin se systeemi lakkaa toimimasta ja sitten sen korjaus maksaa hiukan. En tiä minkä verran, mut halvemmaks tulee kuitenkin tankata sitä litkua.