miten voi hankkia rotukoiran halvemmalla, myökö kennelit "viallisia" koiria halvemmalla .
Onko niillä silloin rekisterikirja?
haluaisin puhdasrotuisen koiran mutten tarvitse papereita , en tule käymään näyttelyissä enkä halua pennuttaa....
Onko niillä silloin rekisterikirja?
haluaisin puhdasrotuisen koiran mutten tarvitse papereita , en tule käymään näyttelyissä enkä halua pennuttaa....
Vastaukset 4
Vanhimmat
Rotukoiran voit hankkia halvemmalla:
1) Ostamalla sen paperittomana pentutehtailijalta, joka jollain epäeettisellä tavallaan rikkoo rotuyhdistyksen tai kennelliiton sääntöjä, eikä voi siksi rekisteröidä pentuetta. Tällöin et voi tietää mitään varmaa koiran taustoista, terveydentilasta tai edes puhdasrotuisuudesta.
2) Hankkimalla aikuisen koiran, josta luovutaan "pitovaikeuksien vuoksi" ja yrittää kouluttaa siitä jollain ihmeen keinolla yhteiskuntakelpoisen yksilön.
3) Värivirheellisenä kennelistä (yleensä todella harvinaisia), jolloin koira on rekisteröity, mutta rotumääritelmänsä vastaisen ulkoasun vuoksi myydään edullisemmin.
Mieti vielä haluatko rotukoiran halvemmalla.
Voit myös tutustua Kennelliiton sivuilla ns. sijoitussopimuksiin ja halutessasi tarjota tällaista kotia kasvattajan koirille (jotka siis myöhemmin tavalla tai toisella sinun) Tällöin kyllä toivotaan yleensä näyttelytoiminnasta kiinnostunutta kotia/kasvattaja toivoo voivansa itse näyttää koiraa silloin tällöin.
Tarkista rotujen -joista olet kiinnostunut- kotisivuilta, onko esimerkiksi lonkka- tai silmäkuvaukset juuri tälle rodulle PAKOLLISIA. Paperittomia koiria myyvä ei ole käynyt kuvauksissa tai kuvien tulos ei oikeuta jälkeläisten teettämiseen. Jotkut panevat silti rahan takia sairaat koirat lisääntymään, ja pennuilla voi siis hyvinkin olla eriasteisia perinnöllisiä sairauksia ja vikoja. Tämä se vasta kalliiksi tulee ja on tietenkin erittäin ikävää nähdä eläimen kärsivän kivuistaan.
Parempi keino on kyllä ruveta säästämään rahaa haluamansa rotuiseen koiraan ajoissa. Ja kun täytyy kerta rahaa säästää kerkeää rauhassa, etsiä ja tutkia ja löytää sen itselle parhaan kasvattajan ja koiran.
Ei kannata ruveta säästämään rahaa koiran terveyden kustannuksella.
Puhdasrotuisen pennun voit saada halvemmalla myös jos sillä on esimerkiksi purenta- tai kivesvika (jotka eivät yleensä vaikuta edes koiran terveyteen vaan estävät näyttelyissä käynnin), mutta ei kannata sellaista alkaa varsinaisesti etsimään...
"Hei kasvattaja, sattuisko sulla olemaan purentavikaista koiraa myytävänä? Ai ei, no emmä sit osta... heippa!" :P