Haluan vaihtaa uskontoa

laina82

Olen ajatellut erota Ev.lut. kirkosta ja ryhtyä buddhalaiseksi. Miten siihen uskontoon käytännössä voi liittyä?

6

4446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pehmeämpää linjaa..
    • kirkosta

      Se riittää, kun eroat kirkosta. Jos sen lisaksi haluat ryhtya harjoittamaan mietiskelyä, niin ihan vapaasti. Hakeudu alkeiskurssille.

      Miksi sinulla pitäisi olla jokin leima otsassa? Se riittää, että tarkkailet hengitystä. Dalai lama määritteli buddhalaisen näin: Jokainen jolla on luottamusta näihin kolmeen asiaan - Buddha, Dhamma, Sangha - on buddhalainen.

    • ei ole

      kovinkaan oleellista "liittyä" mihinkään. Jotkut toki haluavat sitoutua ihan virallisestikin, mutta se ei ole se kaikkein tärkein juttu.

    • Jakke777
    • jerumani

      http://www.fwbo.fi/ yleiskattava klassinen

      http://www.buddha-dharma.info/zencenter.htm Zen-tyyli

      http://www.buddhalaisuus.fi/ tibetilainen

      http://www.buddhanet.net/wbd/country.php?country_id=61 siitä voi etsiä eteenpäin

      http://en.wikipedia.org/wiki/World_Fellowship_of_Buddhists kanss jotain.

      kuten muutkin jo sanoivat, ei ole tärkeä olla jossain jäsenlistassa, vaan tärkeä on miten sä pääset henkisesti eteenpäin. Ehkä vielä, ettei auta mihinkän olla kristillisia vastaan ja vaihtaa uskontoa niin kuin kokoomuksesta demareille. Ja jos huomaat että se koko juttu ei sovi sulle, siis buddhauskonto, älä tunne mitään velvollisuutta jäädä sen kanssa. Ehkä löytyy sulle vielä paremmin sopiva tie.

    • Linjoilla

      Olen samaa mieltä muiden kirjoittajien kanssa: Mihinkään liittyminen itsessään ei ole kauhean oleellista. Jos ensin tutustuisit buddhalaisuuteen ja katsoisit, tuntuvatko sen opit ja ajatukset sinulle sopivilta? Tässä uskonnossa riittää, että tiedät itse olevasi buddhalainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6828
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2016
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1088
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe