Talvi matka-autolla

Marokossa

Tulen pian liittymään niihin, jotka talvehtivat matka-autolla etelässä. Matka-autoilu kesäisin Euroopassa on entuudestaan tuttua, mutta ydintalvi Marokossa, missä en ole koskaan käynyt on jotain ihan uutta. Onko täällä jo tällaisesta elämästä kokemuksia hankkineita?

-Onko Marokossa millaisia mahdollisuuksia nettiyhteyksiin? Nettibaareja? Avoimia verkkoja kaupungeissa? Leirintäalueiden palvelut – langaton jopa autoon?

-Ranskaa en osaa - enkä kyllä arbiaakaan :) eli kuinka isoja kielivaikeuksia pelkällä englannilla tulen kohtaamaan?

-Onko totta, että esim. Agadirin lähettyvillä leirintäalueet voivat olla ilman ennakkovarauksia niin täynnä, ettei pääse sisään noin marras-helmikuussa?

-Onko TomTomiin saatavissa navikarttoja Marokosta? Mistä edes saa Marokon paperikarttoja, kun niitä Suomessa näyttää olevan tosi vaikea löytää?

-Käteisen saanti Visalla? Visan kelpoisuus maksuvälineenä?

-Pitävätkö Marokossa matka-autoilla talvehtivat yhteyttä keskenään? Miten?

-Muita vinkkejä?

3

861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin Agadirissä on keskustassa useita ns. nettikahviloita.Niitä tulee ja menee.Hintataso niissä oli ainakin viime vuoden huhtikuussa tunti noin 5-10 dirhamia. (1 dirhami on n. 0.90 euroa). Tuosta langattomuudesta en tiedä mitään.

      Arabia ja ranska ovat Markon kieliä. Enlannillakin tulee kyllä jotenkin toimeen.

      Rahaa voi nostaa Visa automaateista. Näitä on pankkien ulkopuolla kadulla.Esim. keskustassa Keneral Kettani-kadulla sekä Hassan II -kadulla. Joissakin hotelleissa on ainakin Al Mogggar ja Syd Bahia hotellien aulasswa automaatit.Kadulla olevien automaattien laseilla en ole koskaan nähnyt "räkäklöntteja" niinkuin täällä kotosuomessa.Kyllä Visalla ravintoloissa ja liikkeissäkin voi maksaa.Joissakin basaariliikkeissä on saattanut käydä niin, että kortin provikka lisätään hintaan. En osaa sanoa onko näin yleistä. Kalevi

    • En ymmärrä mitä taas tein, koska varsinainen viestini häipyi jonnekin. Tuosta matka-autoilusta en oikeastaan tiedä yhtään mitään, koska olen hotelli-ihmisiä. Ainakin Agadirissä näkee runsaasti matkailuautoja, jotka ovat pääasiassa Ranskasta ja Saksasta. Hotelli Al Moggaria vastapäätä on isohko vartioitu ja muurein ympäröity matkailuautoalue. Sen varustetasosta en oikeastaan tiedä mitään, mutta olen kuullut että se olisi suhteellisen hyvä. Siellä on myöskin ravintola. Hinnoista ja varauksista en tiedä yhtään mitään.Tuo alue on hyvin lähellä keskustaa Mohammed V kadun alkupäässä.-Itse olen aikoinani ostanut Marokon tiekartan Helsingistä Akateemisesta kirjakaupasta. Toinen paikka josta sen voisi saada on Karttakeskus Vuorikadulla. Helsingissä myös.Kalevi

    • ex-asukas

      Tiedän ainakin yhden leirintäalueen Agadirissa, joka sijaitsee lähellä huvila-aluetta. Sen verran muistan, että ei se paljoa kukkaroa köyhdytä, mutta tarkka hinta päässyt unohtumaan. Siellä tosin saattaa olla hyvin ahdasta, sillä vakiovieraita on paljon. Valitettavasti en osaa kertoa tarkemmin, sillä en ole itse alan harrastaja. Nämä ovat vain silminnäkijähavaintoja.

      Toinen leirintäalue sijaitsee meren rannalla n. puolen tunnin ajomatkan päässä Agadirista Taghazoutin "surffarikylässä". Olen kävellyt siitä kerran läpi ja ainakin siellä oli jonkinlainen pikkukauppa. Ihan kävelymatkan päässä on kylän keskusta, jossa ravintoloita ja pikkupuoteja, joista saa välttämättömät ruokatarpeet. Kunnon ruokaostoksilla kannattaa käydä Agadirissa Marjane-automarketissa ja vihannekset saa tingittyä edullisimmin soukissa. Itse pidän Taghazoutin ilmapiiristä huomattavasti Agadiria enemmän, rytmi on rennompi ja huomattavasti vähemmän turisteja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      20
      3409
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1676
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      1011
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      999
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      60
      977
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      958
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      870
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      37
      829
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      821
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      49
      743
    Aihe