mutismi???

liian aikaisin

Hei!
Tiedän... Liian aikaisin liikkellä, tätä miettiessäni, mutta silti... Tytär on vuosi ja 10kuukautta. Kotona pölöttää kuin ikäisensä kuuluukin, mutta kylässä, vaikka kuinka tutussa, ei sanaakaan. Mummonkin syliin hakeutuu halien toivossa, mutta ei mummollekkaan sanaakaan... Onko mutismi tällaista, alkaako senäin nuorena, vai onko kyse jostain erikoisesta ujostelusta?

4

1459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaaksa

      Kyse ihan tavallisesta vierastamisesta..=) Mutisti ei puhu ollenkaan, ei sanan sanaa. Mutisti kyllä normaalisti ymmärtää hänelle selitetyn asian, mutta ei halua puhua. Lapsilla saattaa jonkun traumaattisen kokemuksen seurauksena kehityyä selektiivinen mutismi eli puhuu yksin ollessaan tai vain tietylle ihmiselle, mutta muuten on hiljaa. Mutta nyt uskoisin, että on tuosta vieastamisesta kyse..=)

    • **hoitaja

      mutismi ja valikoiva mutismi on eri asia. Tyttäresi saattaa kärsiä siis jälkimmäisestä. Ethän koskaan pakota lastasi puhumaan tai tee puhumattomuudesta numeroa. Anna kuitenkin mahdollisuus puhua/vastata jos kysytään/puhutellaan, kuitenkaan painostamatta. Selitä kanssaihmisille, miksi tyttö ei puhu jotta hekin ymmärtäisivät olla painostamatta.

      Itse työskentelin muutama vuosi sitten valikoivasta mutismista kärsivän lapsen kanssa. En koskaan painostanut lasta puhumaan, mutta annoin hänelle samat mahdollisuudet vastata kuin muillekin ryhmän lapsille.
      Kannustin hienovaraisesti lasta puhumaan, mutta tarpeen vaatiessa asettelin kysymykset niin että lapsi saattoi vastata kysymyksiini nyökkäämällä tai päätä pyörittämällä.
      Kysymyksessä oli erittäin fiksu ja kiltti lapsi jolla oli monet käden taidot hallussa ja hän oli myös kavereiden keskuudessa pidetty.
      Lapsen äidiltä sain erityistä kiitosta siitä etten tehnyt lapsen puhumattomuudesta numeroa ja kertoi lapsen pitävän minusta.
      Yli puolen vuoden työskentelyn jälkeen lapsi puhui minulle ensimmäistä kertaa aivan yllättäen, koputti olkapäähän ja sanoi "minä menen vessaan". Olin niin hämästynyt ja ylpeä lapsesta että tuli ihan tippa linssiin.
      Sanoin lapselle että hienoa kun ilmoitit, mihin olet menossa ja päivän lopussa oli oli juhlaa kertoa äidille että lapsi oli puhunut minulle. Pikkuhiljaa lapsi alkoi puhua enemmänkin, aluksi ehkä sanan tai lauseen päivässä ja joskus enemmänkin. Ja välillä taas oli välissä päiviä, ettei puhunut sanaakaan.
      Edelleenkään en tehnyt numeroa siitä että lapsi puhui tai oli puhumatta, mutta positiivisella käytöksellä viestitin lapselle kuinka hienoa oli että hän puhui. Sinä aikana kun työskentelin tämän kyseisen lapsen kanssa, ei hänestä missään vaiheessa tullut höpöttäjää ja lähinnä puhui vain kun koki sen tarpeelliseksi esim. "menen vessaan" tai "saisinko palapelin". Mutta ei kaikista tarvitsekaan tulla päälle päsmäreitä ja pälättäjiä.
      Tsemppiä teille jatkossa!

      • näin meillä

        oispa ollut hienoa tietää asioista "mutismista" lapsemme ollessa ala -aste ikäinen.Kävimme kyllä ammatti auttajilla mutta sanaa mutismi ei lausuttu juuri ollenkaan.Monet itkut ,lähinnä minulta,vuodatin siitä huolesta jotta lapseni elämä järjestyisi.Koulun vaihto tuli ajan kohtaiseksi vasta ala-asteen "ylemmillä" luokilla.Mielestäni ensimmäisenä koulu vuonna opettaja teki väärin ilmoittaissaan muille oppilaille että luokkaan tulee lapsi joka ei puhu.Kynnys oli suurempi puhua.Voi miten hienoa on huomata että en ole yksin vaan monella muullakin on samanlaista.Silloin en ollut kiinnostunut tietokoneella istumisesta ,(tuskin meillä sitä vielä olikaan),sillä täältä olisi saanut vertaistukea ja tietoa ...se oli 90 lukua...


    • ....kokemusta on...

      tytöllämme alkoi "oireet "n.4v.Puhumattomuus on edelleen läsnä vaikka on kohta täysi-ikäinen.Silti on peruskoulunsa suorittanut normaalisti koska puhuminen sujui hyvin koulussa samoin ammattikoulussa.Jotkut tilanteet edelleen ristiriitaisia koska tällä kertaa sellainen vaihe että kotona puhuu "kuiskaten"ja kavereille ääneen. Mutta tuettu on ja kannustettu eteenpäin.Jokainen lapsi on omanlaisensa ja omaansa pitää puolustaa ja suhtautua asiallisesti vaikka "alussa" yritin lahjontaa ym. jotta lapsi puhuisi koska ympäristön paineet olivat kovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3446
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1203
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1109
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      948
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      890
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      795
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      721
    Aihe