mutismi???

liian aikaisin

Hei!
Tiedän... Liian aikaisin liikkellä, tätä miettiessäni, mutta silti... Tytär on vuosi ja 10kuukautta. Kotona pölöttää kuin ikäisensä kuuluukin, mutta kylässä, vaikka kuinka tutussa, ei sanaakaan. Mummonkin syliin hakeutuu halien toivossa, mutta ei mummollekkaan sanaakaan... Onko mutismi tällaista, alkaako senäin nuorena, vai onko kyse jostain erikoisesta ujostelusta?

4

1431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaaksa

      Kyse ihan tavallisesta vierastamisesta..=) Mutisti ei puhu ollenkaan, ei sanan sanaa. Mutisti kyllä normaalisti ymmärtää hänelle selitetyn asian, mutta ei halua puhua. Lapsilla saattaa jonkun traumaattisen kokemuksen seurauksena kehityyä selektiivinen mutismi eli puhuu yksin ollessaan tai vain tietylle ihmiselle, mutta muuten on hiljaa. Mutta nyt uskoisin, että on tuosta vieastamisesta kyse..=)

    • **hoitaja

      mutismi ja valikoiva mutismi on eri asia. Tyttäresi saattaa kärsiä siis jälkimmäisestä. Ethän koskaan pakota lastasi puhumaan tai tee puhumattomuudesta numeroa. Anna kuitenkin mahdollisuus puhua/vastata jos kysytään/puhutellaan, kuitenkaan painostamatta. Selitä kanssaihmisille, miksi tyttö ei puhu jotta hekin ymmärtäisivät olla painostamatta.

      Itse työskentelin muutama vuosi sitten valikoivasta mutismista kärsivän lapsen kanssa. En koskaan painostanut lasta puhumaan, mutta annoin hänelle samat mahdollisuudet vastata kuin muillekin ryhmän lapsille.
      Kannustin hienovaraisesti lasta puhumaan, mutta tarpeen vaatiessa asettelin kysymykset niin että lapsi saattoi vastata kysymyksiini nyökkäämällä tai päätä pyörittämällä.
      Kysymyksessä oli erittäin fiksu ja kiltti lapsi jolla oli monet käden taidot hallussa ja hän oli myös kavereiden keskuudessa pidetty.
      Lapsen äidiltä sain erityistä kiitosta siitä etten tehnyt lapsen puhumattomuudesta numeroa ja kertoi lapsen pitävän minusta.
      Yli puolen vuoden työskentelyn jälkeen lapsi puhui minulle ensimmäistä kertaa aivan yllättäen, koputti olkapäähän ja sanoi "minä menen vessaan". Olin niin hämästynyt ja ylpeä lapsesta että tuli ihan tippa linssiin.
      Sanoin lapselle että hienoa kun ilmoitit, mihin olet menossa ja päivän lopussa oli oli juhlaa kertoa äidille että lapsi oli puhunut minulle. Pikkuhiljaa lapsi alkoi puhua enemmänkin, aluksi ehkä sanan tai lauseen päivässä ja joskus enemmänkin. Ja välillä taas oli välissä päiviä, ettei puhunut sanaakaan.
      Edelleenkään en tehnyt numeroa siitä että lapsi puhui tai oli puhumatta, mutta positiivisella käytöksellä viestitin lapselle kuinka hienoa oli että hän puhui. Sinä aikana kun työskentelin tämän kyseisen lapsen kanssa, ei hänestä missään vaiheessa tullut höpöttäjää ja lähinnä puhui vain kun koki sen tarpeelliseksi esim. "menen vessaan" tai "saisinko palapelin". Mutta ei kaikista tarvitsekaan tulla päälle päsmäreitä ja pälättäjiä.
      Tsemppiä teille jatkossa!

      • näin meillä

        oispa ollut hienoa tietää asioista "mutismista" lapsemme ollessa ala -aste ikäinen.Kävimme kyllä ammatti auttajilla mutta sanaa mutismi ei lausuttu juuri ollenkaan.Monet itkut ,lähinnä minulta,vuodatin siitä huolesta jotta lapseni elämä järjestyisi.Koulun vaihto tuli ajan kohtaiseksi vasta ala-asteen "ylemmillä" luokilla.Mielestäni ensimmäisenä koulu vuonna opettaja teki väärin ilmoittaissaan muille oppilaille että luokkaan tulee lapsi joka ei puhu.Kynnys oli suurempi puhua.Voi miten hienoa on huomata että en ole yksin vaan monella muullakin on samanlaista.Silloin en ollut kiinnostunut tietokoneella istumisesta ,(tuskin meillä sitä vielä olikaan),sillä täältä olisi saanut vertaistukea ja tietoa ...se oli 90 lukua...


    • ....kokemusta on...

      tytöllämme alkoi "oireet "n.4v.Puhumattomuus on edelleen läsnä vaikka on kohta täysi-ikäinen.Silti on peruskoulunsa suorittanut normaalisti koska puhuminen sujui hyvin koulussa samoin ammattikoulussa.Jotkut tilanteet edelleen ristiriitaisia koska tällä kertaa sellainen vaihe että kotona puhuu "kuiskaten"ja kavereille ääneen. Mutta tuettu on ja kannustettu eteenpäin.Jokainen lapsi on omanlaisensa ja omaansa pitää puolustaa ja suhtautua asiallisesti vaikka "alussa" yritin lahjontaa ym. jotta lapsi puhuisi koska ympäristön paineet olivat kovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      122
      5639
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      64
      3990
    3. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      45
      3626
    4. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      31
      2999
    5. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2902
    6. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2369
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      11
      2237
    8. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      13
      2216
    9. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1717
    10. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      1634
    Aihe