tietoa kenelläkään?Onko lähistöllä ruokakauppoja ja onko mitään erikoista mihin kannattaisi varautua?
Kiitti tiedoista.
Kiitti tiedoista.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oasiksessa on pieni minimarket, josta saa ensi hätään kaiken mahdollisen (tosin hinnakkaampi kuin esim. Christianoksen isommat kaupat). Myös muilla hotelleilla on omat pienet markettinsa siinä lähistöllä.
Suhteellisen jyrkkä mäki, jonka päällä Oasis sijaitsee. Joten otahan kunnon kengät mukaan joilla hyvä tepsutella tuo mäki ylös, jollet sitten tahdo käyttää hotellin ilmaisia busseja tai taksia.
Hotellin pikkuinen kauppa paitsi että on
sikakallis niin myös huijaa.
Homma pelaa siten etta kaikille avataan
oma tili ja ostokset vain kuitataan ja
lasku koittaa lähtiessä.
Kovin monelle oli vain laskulle ilmaantunut
kaikkea ylimääräistäkin. Eräskin isäntö ihmetteli
kun laskulla oli 8 pulloa jotain sumutetta
vaikka ei ollut ainuttakaan ostanut.
Vähän alempana rantaanpäin mentäessä (Mar ola Parkin ja rannan välissä) on paikallisten käyttämä super mercado jossa on tosi edullista ja hyvät valikoimat. Hotellin minimarketin maksu systeemi on tosi älytön. Kannattaa säästää kuitit kaikesta mitä sieltä ostelee.
Lähdössä Granada Parkiin pääsiäisenä vauvan kanssa ja tarkoituksena ostaa ruoat (lasten purkkiruoat siis) tietenkin paikanpäältä. Tiedän että isommista paikallisten käyttämistä kaupoista saa mutta entäs se spar-kauppa? Onko minimarket hinnat vai paikallisten kauppojen kanssa samaa tasoa??
ruoat taisi olla hiukkasen kalliimpia kuin suomessa. En tosin niin seurannut, kun meillä oli omat purkkiruoat mukana.
Hintatasosta en tiedä, sillä meilläkin oli omat purkit ja muut ruoat mukana (heh heh, pelkkää vauvanruokaa,maitoa ja vellejä yhteensä 26 kg! Mutta olipahan sitten pois tullessa tilaa tuliaisille....), sillä olishan ihan katastrofi jos se vauveli ei tykkäis ollenkaan paikallisten käyttämistä mauista jne.