vARATON NAINEN

vOISIKO JOKU KERTOA NÄISTÄ AVIOEHDOISTA:

oLEMME SUUNNITELLEEN AVIOITUMISTA. mIEHENI TUNTUU OLEVAN ENEMMÄN PERILLÄ NÄISTÄ. iTSELLÄNI EI OLE MITÄÄN TIETOA.

tOKI EN LÄHDE SOITELLEEN SOTAAN. vAAN HALUAN, TIETÄÄ ETUKÄTEEN, ETTÄ JOS AVIOERO TULEE NIIN EN AIVAN PUILLE PALJAILLE JÄÄ. rAKASTAN MIESTÄNI YLI KAIKEN JA AVIOEHDON HALUAMME TAATAKSEMME ERON JÄLKEISEN EDES SUHTEELLISEN TOIMEENTULON MOLEMMILLE.

mIEHELLÄNI ON IHAN NORMAALI TULOTASO, MUTTA VELKAA PALJON ULOSOTOSSA. sIIS VASTAAKO HÄN OMISTA VELOISTAAN (AIKAA ENNEN MEITÄ) TÄY
SIN VAAN JOUDUNKO MYÖS NIISTÄKIN MINÄ MAKSAMAAN?

mIKÄ ON NIIN PORSAANREIJÄTÖN AVIOEHTO, ETTEI JÄLKIKÄTEEN TULE SANOMISTA?
lAPSIA MEILLE EI TULE.

kiitos hyvistä neuvoista JA TEILTÄ JOILLA ASIAT SUJUVAT HYVIN SEKÄ AVIOLIITOSSA, ETTÄ TALOUDELLISESTI MAH.ERON JÄLKEEN.

mISSÄ AVIOEHDON SAA LAADITTUA/MITÄ MAKSAA YMS.
eN TUNNE SYSTEEMIÄ NIIN HYVIN, ETTÄ LUOTTASIN MIEHEENI, KOSKA SIIHENKIN ON PAINAVAT SYYT OLLA HIEMAN SKEPTINEN.
4995
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ole hyvä, äläkä huuda. Kokonaan isoilla kirjaimilla kirjoittaminen tarkoittaa samaa, kuin huutaisit keskustelukumppanillesi.

Toiseksi, ovatkohan nämä lausumasi vähän ristiriidassa keskenään:

"rAKASTAN MIESTÄNI YLI KAIKEN"

"eN TUNNE SYSTEEMIÄ NIIN HYVIN, ETTÄ LUOTTASIN MIEHEENI, KOSKA SIIHENKIN ON PAINAVAT SYYT OLLA HIEMAN SKEPTINEN."

Rakastat tulevaa puolisoasi, mutta et kuitenkaan luota häneen?

No, asiaan:

Puolisosi vastaa itse omista veloistaan. Samoin kuin sinä vastaat itse omista veloistasi.

Lyhyesti sanottuna, peruslähtökohta on, että puolisoilla on avio-oikeus toistensa omaisuuteen. Avioliiton purkautuessa avioeron tai kuoleman vuoksi, avio-oikeus merkitsee oikeutta saada omaisuuden osituksessa puolet puolisoiden yhteenlasketun omaisuuden säästöstä.

Avioehtosopimuksella voidaan tätä oikeutta rajoittaa tai poistaa se kokonaan. On siis huomattava, että avioehto ei vaikuta velkoihin tai omaisuuteen avioliiton aikana, se astuu kuvioihin vasta liiton päättyessä.

Katso itse lisätietoa Maistraattien kotisivulta, tässä linkki

http://www.maistraatti.fi/

ja sitten etusivulta heti vasemmasta laidasta kohdan Palvelut ensimmäinen juttu Avioehtosopimus. Sieltä löytyy vastauksia kysymyksiisi.

Avioehdon laadittaminen juristilla maksanee muutaman satasen. Voitte toki laatia itsekin, jos todella tiedätte mitä teette.

Äänestä
  • Olen itse todennut sen, että elämä velkaisen miehen rinnalla ei ole mitään lastenleikkiä. Meillä ei sentään ole mieheltä menneet luottotiedot, mutta elämä on yhtä taistelua siitä, miten kaikki saadaan maksettua ja miten penniä saadaan venytettyä niin että pysytään leivässä. Parempaan suuntaan ollaan kuitenkin koko ajan menossa:)

    Riittävätkö sinun rahasi miehesi elättämiseen vai jääkö häneltä ulosmittauksen jälkeen sen verran rahaa käteen, että pystyy huolehtimaan itsestään? Huomioi se, että sinulla tulee olemaan elatusvelvollisuus miehestäsi eli niin kauan kun olette naimisissa, sinun tulee huolehtia että puolisollasi on katto pään päällä, vaatteita ja ruokaa. Siis jos miehesi raha-asiat ovat aivan viturallaan, sinun oletetaan ensisijaisesti huolehtivan hänestä, eikä hän saa esim. sosiaalitoimistosta tai muualta tukea vaan katsotaan pystytkö sinä elättämään hänet.

    Semmoisen neuvon antaisin sinulle, että vaikka kuinka tiukkaa olisi, sinun kannattaisi avata itsellesi pieni salatili, johon laittaisit pienen summan rahaa joka kuukausi, niin olisi jokin paikka mistä ottaa, kun tulee ylättäviä menoja. Miehestäsi kun ei luultavasti ole mitään apua niissä tilanteissa...

    Äänestä

valmiita tekstimalleja on olemassa, mutta jos miehellä on velkaa ulosotossa, niin maksa siitä avioehdosta asianajajalle se 160 e, minkä tunti maksaa ennemmin kuin kadu jälkikäteen paljon isomman summan menetystä.

Äänestä

Asiallisia vastuksia olet jo saanutkin, ja mielestäni teidän syytä tehdä avioehto... jos puolisosi siihen suostuu...

Vaikka et joudukaan vastaamaan puolisosi veloista avioerossakaan, ne alentavat hänen nettovarallisuuttaan.

Ellei ole avioehtoa, nettovarallisuudeltaan (omaisuus miinus velat) rikkaampi joutuu maksamaan erossa köyhemmälle tasinkoa summan jolla nettovarallisuudet saadaan tasatuksi... kun on avioehtoa, tasinkoa ei maksella.

Onneksi kuitenkin negatiivinen nettovarallisuus ositusmatematiikassa nolla... mutta silti toisen velat voivat yllättää ikävästi osituksessa kun avioehtoa ei ole (riippumatta milloin ja mihin velat ottanut)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ENTÄS AVIOEHTO kirjoitti:

vOISIKO JOKU KERTOA NÄISTÄ AVIOEHDOISTA:

oLEMME SUUNNITELLEEN AVIOITUMISTA. mIEHENI TUNTUU OLEVAN ENEMMÄN PERILLÄ NÄISTÄ. iTSELLÄNI EI OLE MITÄÄN TIETOA.

tOKI EN LÄHDE SOITELLEEN SOTAAN. vAAN HALUAN, TIETÄÄ ETUKÄTEEN, ETTÄ JOS AVIOERO TULEE NIIN EN AIVAN PUILLE PALJAILLE JÄÄ. rAKASTAN MIESTÄNI YLI KAIKEN JA AVIOEHDON HALUAMME TAATAKSEMME ERON JÄLKEISEN EDES SUHTEELLISEN TOIMEENTULON MOLEMMILLE.

mIEHELLÄNI ON IHAN NORMAALI TULOTASO, MUTTA VELKAA PALJON ULOSOTOSSA. sIIS VASTAAKO HÄN OMISTA VELOISTAAN (AIKAA ENNEN MEITÄ) TÄY
SIN VAAN JOUDUNKO MYÖS NIISTÄKIN MINÄ MAKSAMAAN?

mIKÄ ON NIIN PORSAANREIJÄTÖN AVIOEHTO, ETTEI JÄLKIKÄTEEN TULE SANOMISTA?
lAPSIA MEILLE EI TULE.

kiitos hyvistä neuvoista JA TEILTÄ JOILLA ASIAT SUJUVAT HYVIN SEKÄ AVIOLIITOSSA, ETTÄ TALOUDELLISESTI MAH.ERON JÄLKEEN.

mISSÄ AVIOEHDON SAA LAADITTUA/MITÄ MAKSAA YMS.
eN TUNNE SYSTEEMIÄ NIIN HYVIN, ETTÄ LUOTTASIN MIEHEENI, KOSKA SIIHENKIN ON PAINAVAT SYYT OLLA HIEMAN SKEPTINEN.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu