elikkäs en jaksanut töissä ja simahdin niin sanotusti. oikeesti mulle tulee 3 Kk.n karenssi ja on kyllä sairaslappu. Mutta meinaan saanko enää mistään rahaa, muualta kuin korkean kynnyksen takaa siis sieltä sos.toimistosta.
Apua kun on kurjaa, mitenhän menettelen? Oikeesti tykkäsin työstä ja tykkään työstä, kuin työstä, mutta nyt saan kovan rangaistuksen kun en kestänytkään?
Apua kun on kurjaa, mitenhän menettelen? Oikeesti tykkäsin työstä ja tykkään työstä, kuin työstä, mutta nyt saan kovan rangaistuksen kun en kestänytkään?
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei ole sairaus, vaan lääkärit diagnosoivat sen "masennukseksi". Se on sairaus siinä kuin selkäkipu ja flunssakin. Hakeudu sellaiselle lääkärille, joka tuntee alan; hän kirjoittaa sinulle asiallisen sairasloman. Ilman karensseja.
Kyllä on kurjaa kun kahdessa viimeisessä työttömyyskurssissa on ollut näitä "romahtaneita".
Miksi kukaan lähimmäinen ei ole vinkannut työtoveriaan jotta osaisi mennä lääkäriin?
Nämä kaksi jotka olen tavannut ovat ajaneet itsensä aivan piippuun ja toinen oli joutunut rankan työpaikkakiusaamisen uhriksi.
Olen ollut jo ihan kamalan kauan työttömänä ja olenkin tuumaillut että varmaan työelämä on raaistunut.
Silloin kun olin aktiivityöntekijä, siitä on jo kahdeksan vuotta, en huomannut ketään joka olisi ollut ihan sipissä.
Mulla ne työt loppui vaan yksinkertaisesti siihen että firma lakkasi olemasta.
Jos sairauslomasi ylittää 9 pvää, niin saat sairauspäivärahaa Kelalta. Hakemus sinne siis.
Ei kannata ilmoittautua työkkärissä, ennen kuin sairauslomasi on päättynyt. Yritä pitkittää sitä 3 kk:een ainakin, niin mahdollinen karenssiaika kuluu siinä. Jos lääkäri on todennut riittävän vakavan burn outin, niin hyvässä lykyssä vältät karenssin. Tai sitten ei. Se on työkkärin hallussa.