Onko kokemuksia mikä olisi hyvä ja toimiva merkki/malli?
Kyllähän sisällä toimii kaikki, mutta entä ulkona ja talven pakkasilla...? Kertokaapa siis kokemuksianne!
Kyllähän sisällä toimii kaikki, mutta entä ulkona ja talven pakkasilla...? Kertokaapa siis kokemuksianne!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Meillä on philipsin itkuhälytin. toimii ulkona pakkasellakin mutta patterien kulutus on todella valtavaa. Joten ladattavat patterit ja laturi on välttämätön hankinta.
Edellinen itkuhälytin (myös Philipsin) kulutti vähemmän pattereita, mutta siinä oli vähemmän "toimintoja". Nykyinen hälytin ilmoittaa jos lapsen yksiköstä on patteri loppu. ja kanavia on ainakin 16. Asumme lapsiperheen suosimalla kerrostaloalueella ja muutama kanava oli jo käytössä naapurissa.
Pitkään etittiin hyviä hälyttimiä ja suurimpana ongelmana tuntu olevan, että vauvayksikkö on usein johdonpäässä toimiva ja vanhempienyksikkö vaan ladattava. Meillä tyttö nukkunut koko pienen ikänsä ulkona (ikää nyt 1v.) niin ilmanmuuta vauvanyksikön on oltava myös ladattava. Vihdoin löysimme etsimämme ja kyseinen malli on siis Philips SCD465. Aivan mahtavat vempaimet. Ilmottaa jos akut tyhjenemässä tai jos satut olemaan kuuluvuus alueen ulkopuolella (toiminta-alue esteettömässä tilassa 250m). Hälyttimen herkkyyttä pystyy helposti säätämään kolmeen eri asentoon. Lapsenyksikössä myös yövalo toiminto.